לוד מציגה: דירות בתוך מכולות

הדירות – בנות 3 חדרים. השטח: כמעט 60 מ"ר. זמן ההקמה: 6 שבועות. ושכר הדירה: רק אלף שקל בחודש. שר האוצר לפיד יחנוך מחר את שכונת המכולות הראשונה בישראל


מכולות המגורים החדשות בלוד | צילום: דנה קופל 

כשנמצאים באחת הדירות בפרויקט הזה בלוד, לא מרגישים שום דבר יוצא דופן. המראה סטנדרטי – מטבח, סלון ושני חדרי שינה, והכל ממוזג ומרוהט. רק מבט מבחוץ חושף שכל דירה כזו מורכבת משתי מכולות מחוברות.

שכונות מגורים עשויות־מכולות הן ה"בייבי" החדש של שר האוצר, יאיר לפיד. אחרי שסיים לגבש את חוק מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה, מחר הוא יחנוך בלוד את האתר הראשון שבו הוקמה שכונה כזו – מתחם הסטודנטים של עמותת "איילים" בעיר.

בתוך 42 יום בלבד הוקם בניין בן 3 קומות, ובו 18 דירות, מתוך פרויקט כולל של 74 דירות. האוצר תיקצב את המיזם ב־17 מיליון שקל, והסטודנטים ישלמו לעמותה שכר דירה אטרקטיבי: 1,000 שקל לחודש (במקום 1,800 לדירה דומה בעיר), או 620 למי שייקח על עצמו מחויבות חברתית.

לדברי ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, עלות הקמת כל דירה כזו היא 100 אלף שקל בלבד, וזאת במימון המדינה.

דירות כאלה, אמר, יכולות להתאים לא רק לסטודנטים ושותפים אלא גם למשפחות צעירות, וכעת מתחיל להיבנות פרויקט כזה עבור זוגות צעירים תושבי העיר.

שטח הדירה מגיע לכמעט 60 מ"ר. בחדרים יש שירותים גדולים ופינת עבודה, לכל דירה חלונות גדולים, כניסה נפרדת עם מבואה ומרפסת פרטית, והבידוד יוצר שקט. "מאוד נעים להיות בדירה", אומרות אדריכליות הפרויקט, שמרית פלורסהיים ועינת לשם ממשרד אדריכלים "בוקסס". "היא מעוצבת לכל דבר, ובפנים אין זכר למכולה. היתרון העיקרי הוא מהירות הבנייה. תוך 42 יום הוא מוכן למגורים, כולל אינסטלציה והכל".

"שתינו עבדנו על פרויקטים כאלה בעולם", הן מספרות. "בארץ, 'איילים' פנו אלינו לגבי מעונות הסטודנטים. הפרויקטים הללו הם ההוכחה שניתן לבנות דיור זול יותר".

ואכן, אף שבנייה ממכולות נשמעת כמו גרסה חדשנית של קראוונים, במקומות רבים, בהם לונדון, פריז, אמסטרדם וניו־יורק, זה סיפור הצלחה, כפרויקט דיור לסטודנטים וצעירים. מלבד המהירות והמחיר, מספקים המבנים אורך חיים של 60 שנה, וגם ניידות.

הרעיון הגיע לארץ במפגש שיזם "ידיעות אחרונות" בדצמבר האחרון בין שר השיכון אורי אריאל לקבוצת צעירים שנבחרו מבין אלפים להציע רעיונות לקבינט הדיור. אחד מהם, אלעד אזר (34), סטודנט שגר אצל ההורים, הציע להקים בישראל עיר מכולות. "יש בארץ 16 מיליון מכולות מטען, ואחרי שהן יוצאות משימוש ניתן לשקם אותן", אמר. "מדובר במיחזור ובנייה אקולוגית". ההצעה הועלתה בקבינט, ותפסה תאוצה אצל לפיד.

בישראל פעילה בתחום חברת ישראמרין, שכבר הקימה ממכולות את מבנה הבקו"ם החדש לחרדים. גם "מיי ספייס פוד" מלונדון, חברה גדולה המקימה מעונות בכפר האמנים בבירה, היא בבעלות איציק אלה, ישראלי המעוניין להטמיע זאת גם בארץ.


פרויקט המכולות מצטרף למיזם "רילוד" של התאחדות הסטודנטים בלוד, שהוקם בשלהי המחאה החברתית והכפיל את גודלו. לשנה הבאה מגייס המיזם עוד 100 סטודנטים (וסה"כ יותר מ־250), ונהנה מעוד 1.6 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך.

המגורים בפרויקט הם במודל "עושים שכונה" של ההתאחדות, במסגרתו סטודנטים נכנסים לגור לדירות שכורות במרכז העיר, ומחויבים בהתנדבות חברתית וקהילתית. כל חבורה של 20־25 סטודנטים גרה בשכונה אחרת ופועלת בה. עד כה יש כ־7 קהילות סטודנטים, הפזורות ברחבי העיר ופועלות בשיתוף פעולה עם התושבים.

לדברי אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים, "אנו נחושים למצוא פתרונות דיור יצירתיים לסטודנטים. שיתוף הפעולה עם שר האוצר לפיד ועמותת איילים חיוני כדי לקידום פתרונות אלו, לצד חזון של מעורבות חברתית וקידום שגשוג כלכלי ותרבותי של העיר לוד וערים נוספות ברחבי הארץ".

אתמול סיכם לפיד עם ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, כי בעירו יוקם הפרויקט הבא שיתוקצב לסטודנטים. האכלוס: אוקטובר 2014.
© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.