מלחמת הישרדות

"מנעו ממני אוכל ושינה, כלאו אותי עד שעשיתי את צרכיי בבגדיי, לקחו לי את הדרכון ולא נתנו לי לחזור לארץ. שברו אותי נפשית". כך טוען בן יהב נבט (35), שהשתתף בצילומי התוכנית "הישרדות" שתעלה לאוויר בחודש הבא, בתלונה שהגישו פרקליטיו למשטרה. במכתב ששלח לזכיינית ערוץ 2 "רשת" הוא דורש פיצוי של 3 מיליון שקל. עורך "הישרדות" הגיש תלונה במשטרה וטען שנבט מאיים עליו

בן יהב נבט

 

"התעללו בי במהלך הצילומים של 'הישרדות', השפילו אותי, הוטרדתי, איימו עליי. אני אדם שבור נפשית ופיזית". כך, על פי מידע שהגיע ל"ידיעות אחרונות", טוען בן יהב נבט, מתמודד בעונה החדשה של "הישרדות".

בן יהב נבט (35) פנה במכתב לזכיינית ערוץ 2 "רשת", שמפיקה את התוכנית, ודרש פיצוי של 3 מיליון שקל. ב"רשת" דחו את טענותיו, ואתמול הגישו עורכי דינו תלונה מטעמו למשטרה נגד "רשת", המנכ"ל אבי צבי ועורך "הישרדות" רועי סטריקובסקי. העילה: שורה של מעשים פליליים חמורים, לדבריו, שבוצעו במהלך צילומי התוכנית בהונדורס, בחודשים מאי־יוני השנה. התוכנית אמורה לעלות למסך ערוץ 2 באוקטובר הקרוב.

עורך התכנית סטריקובסקי הגיש עוד קודם לכן תלונה במשטרה נגד נבט בטענה לאיומים על חייו, והזכיינית הצמידה לו אבטחה.

נבט טען בתלונה למשטרה, באמצעות עורכי דינו רון טורקלטאוב ודנה פלפול, כי הצטרפותו לתוכנית נעשתה על בסיס הטעיה ומרמה וכי התוכנית מנווטת לגמרי על ידי ההפקה. "כוונת 'רשת' הייתה לגרום למרשי לעזוב את הארץ לצורך החזקתו בתנאי עבדות בהונדורס, למטרת ריצוי חברת 'רשת' ועשיית רווח עבורה", כותב עו"ד טורקלטאוב בתלונה למשטרה. "כך, למשל, לא נאמר למרשי מעולם כי דרכונו יילקח ממנו וכי תישלל ממנו אפשרות לחזור ארצה ללא קבלת הסכמת 'רשת'. לא נאמר למרשי כי ייאסר עליו לצאת ממתחם גיאוגרפי מוגדר ו/או כי הדבר יימנע ממנו. מרשי שוכנע על ידי נציגי 'רשת' להאמין כי הוא עומד לעבוד כמשתתף במסגרת תוכנית שבה יש לו סיכוי שווה לשאר המתמודדים לזכות בפרס כספי, אבל הלכה למעשה, 'רשת' קבעה את זהותם של המשתתפים בגמר תוך מניעת תחרות חופשית ושווה בין המשתתפים".

עיקר תלונתו של נבט סובבת סביב מה שהתרחש, לטענתו, במתחם "זומבי". המתחם הוא למעשה הגרסה העדכנית של "אי המתים" – המקום שאליו נשלחים המתמודדים לאחר שהם מודחים במועצת השבט. למתחם "זומבי" נשלח גם נבט לאחר שהודח. צופי ומשתתפי התוכנית לאורך העונות מכירים היטב את התנאים הקשים ששוררים במקום שאליו נשלחים המודחים. אולם לטענתו של נבט, במקרה שלו מדובר היה במצב חמור בהרבה. את המתחם הוא מגדיר בתלונתו למשטרה במילה אחת, חריפה מאין כמותה: "כלא".

"בתחילת יוני 2015 כלאה 'רשת' את מרשי למשך שמונה ימים במתחם שגודלו שניים על שלושה מטרים לערך, תוך שתחנוניו ודרישותיו לצאת ולעזוב את המקום ולחזור ארצה לא נענו על ידי עובדיה", נאמר בתלונה למשטרה. "רק לאחר שלושה ימים, שבהם שהה במתחם האמור, ניתנה לו האפשרות לצאת ממנו לפרקי זמן קצובים, שבסיומם הוא נדרש לחזור לכלאו", נכתב בתלונה למשטרה. "תוך כדי כליאת השווא, נאלץ מרשי לעשות את צרכיו בבגדיו תוך שהוא חווה תנאי מזג אוויר קיצוניים. בקשות ודרישות מרשי כי יתאפשר לו חופש תנועה מוחלט ו/או כי יוחזר ארצה לא נענו, זאת בהוראה של העורך סטריקובסקי, שידע היטב על רצונו ודרישותיו של מרשי. כתוצאה, סובל מרשי מתסמונת פוסט־טראומתית ונגרמו לו נזקים נפשיים קשים, המונעים ממנו לתפקד באופן נורמטיבי".

בתלונה למשטרה נטען כי "רשת" עברה על החוק בגין הטלת עבודות כפייה, החזקת המתמודד בתנאי עבדות, עיכוב דרכון, גרימה לעזיבת המדינה לשם עבדות וכליאת שווא. "כבר עם הגעתו של מרשי לנמל התעופה בארץ לצורך הטיסה לצילומים, נלקח ממנו דרכונו על ידי עובדי 'רשת' ובהוראתו של העורך רועי סטריקובסקי. מאז ועד למועד שבו הוחזר מרשי לארץ על ידי 'רשת' עוכב דרכונו על ידי עובדיה ולא הוחזר לידיו".

בהמשך מפורט מה עוד עבר נבט בצילומים: "'רשת' החזיקה את מרשי בתנאי עבדות לצורך עבודה תוך מניעת מזון, מניעת שינה, הגבלת ושלילת חופש התנועה, לרבות באמצעים נפשיים ואף באמצעיים פיזיים כגון גידור ו/או התקנת מכשולים. 'רשת' הפעילה מניפולציות נפשיות ורגשיות בשילוב עם שלילת חירות ויצירת תנאי רעב, איומים בטענות להפרת חוזה ו/או פרסום מבזה וחוסר שינה כדי להשיג שליטה מלאה בתודעתו של מרשי עד כדי יצירת מצב שבו מרשי סבר כי הוא אכן נתון בשליטה מוחלטת של 'רשת' ותוך ניצול ציני ופלילי של מצב תודעה זה", צוין בתלונה למשטרה.
תגובת "רשת": "תלונת שווא של מתמודד שהודח"

 

מזכיינית ערוץ 2 "רשת" נמסר: "מדובר בתלונת סרק שהוגשה על ידי מתמודד מתוסכל אשר סיים את דרכו בתוכנית מהר בהרבה משציפה. לצערנו, עתה מחפש המתמודד, בעצת עורך דינו, 'לזכות' בכספים לא לו, ולשם כך הוא משתמש בכל האמצעים ולא בוחל בדבר.

"מדובר בתלונה שהוגשה כניסיון תגובה כושל, וזאת לאחר שעורך התוכנית נאלץ להגיש תלונה במשטרה בשל חשש לשלומו ולשלום משפחתו על רקע איומים שהופנו כלפיו. לאור כך, רשת שוקלת את המשך צעדיה תוך נקיטה בכל האמצעים המשפטיים המתחייבים, בעיקר כדי להגן על אנשיה ועל שאר מתמודדי התוכנית".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.