שובר את הדממה

הוא נחשב אחד הלוחמים הנועזים בצה"ל, אל"מ ג', מפקד שייטת 13. עכשיו הוא מדבר על הכל בראיון נדיר: הפעולות בשלל החזיתות, החיילים החדשים שנכנסו עכשיו להכשרה המפרכת של היחידה וגם איום החמאס. "חדירה כמו שהייתה לחוף זיקים בצוק איתן יכולה לקרות גם בחדרה וגם בחיפה"
אל"מ ג' והחיילים שלו | צילום: דו"צ
 
 
"הים", אומר אלוף־משנה ג' (40), מפקד שייטת 13, "הוא מנהרה פתוחה. האויב, לא רק חמאס, הופך התקפי, הופך למעז. המנהרות הן בעצם צלילה ביבשה ואני מאמין שנפגוש גם את הצלילות בים. קשה לעצור צוללים, למרות כל האמצעים הטכנולוגיים הקיימים. זה אתגר אמיתי. אני לא רוצה לתת רעיונות. הם כבר עושים את זה בלעדיי. אם הייתי מפקד הקומנדו של עזה הייתי פותח מפה ומחשב מרחקים. צלילה לאשקלון, או לאסדות הגז, זה לא בלתי־סביר. הם יגררו אותנו לשם. לא תהיה ברירה".
איך נערכים לקראת זה?
"לדעתי הפתרון הוא יוזמה התקפית. שהכל יהיה בשטחם. לנטרל את היכולות שלהם, לפני שהם מגיעים איתן לשטחנו. חדירה כמו שהייתה לחוף זיקים בצוק איתן יכולה לקרות גם בחדרה וגם בחיפה".
בימים אלה מסיים אל"מ ג', שנכנס לתפקידו יומיים לפני מבצע צוק איתן, את שנתו הראשונה בפיקוד על יחידת העילית של חיל הים. מי שלא יודע לעולם לא היה מנחש שהאיש בעל הבייבי פייס, הקרחת והבטן הקטנה הוא אחד הלוחמים הנועזים והמנוסים ביותר של צה"ל, שבעשרות רבות של מבצעים ראה לאויב את הלבן בעיניים. מפקד השייטת הנוכחי הוא אחד הבודדים בצה"ל שלחם בכל הקרבות בשני העשורים האחרונים – מהמבצעים בדרום לבנון, האינתיפאדה השנייה, דרך המרמרה ועד צוק איתן.
"אנחנו נמצאים עכשיו בתקופה טובה מאוד", הוא חושף. "למרות שאנחנו בנויים למלחמה, אנחנו נותנים גם משהו אחר. יכולות חדירה למקומות שמורים, שאין להן תחליף. ובתקופה הזו זה מתקיים בעצימות גבוהה. היחידה באטרף. פעילויות של סיכול, של מודיעין, בכל הזירות".
 
 
הכתבה המלאה - ביום שלישי ב"ידיעות אחרונות"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.