האמת מול ההסתה

טיהור אתני, מדיניות אפרטהייד, רצח ילדים בכוונה תחילה. תנועת החרם נגד ישראל, ה־BDS , מסיתה ומפיצה שמועות שווא נגד ישראל. הטענות, שמרביתן המכריע משולל בסיס, זוכות לפופולריות ברחבי העולם. הנה כמה מהבולטות שבהן ־ והתשובות העובדתיות שיסייעו גם לכם להילחם בהסתה ובדמוניזציה. כולנו שגרירים

איור: ערן מנדל
 
 
השקר: "הציונות היא תנועה קולוניאליסטית. כבשתם מהפלסטינים ארץ שלא הייתה שלכם"
האמת: הציונות היא תנועת שחרור לאומית, שכמוה קמו רבות במאות ה־19 וה־20. הציונות לא "כבשה". יהודים רבים שנרדפו, בעיקר במזרח אירופה ובארצות ערב, החלו להגיע לארץ ישראל. לא הייתה אז ישות בשם "פלסטין". זו הייתה חלקת ארץ מיושבת בדלילות מחרידה, תחת שלטון האימפריה העות'מאנית. הרצל פנה לסולטן הטורקי ולאישים אחרים כדי לקבל הסכמה להקצאת חבל הארץ הזה ליהודים. ההסכמה הושגה רק ב־1917, בהצהרת בלפור על "בית לאומי לעם היהודי", שאושרה על ידי חבר הלאומים ב־1922. עד הקמת מדינת ישראל ב־1948, לא גורש אפילו ערבי אחד מאדמתו, וכל פיסת אדמה שעליה התיישבו יהודים נרכשה בכסף מלא.
 
השקר: "גירשתם מיליוני פלסטינים מאדמתם. מדובר בטיהור אתני"
האמת: במחצית הראשונה של המאה ה־20 היו גלים אדירים של חילופי אוכלוסייה לצורך הקמת מדינות לאום. כ־60 מיליון בני אדם נעקרו ממחוזות מולדתם. ב־1947 החליט האו"ם על הקמת שתי מדינות בין הים לירדן - יהודית וערבית. היהודים קיבלו את ההצעה. הערבים דחו אותה והכריזו על מלחמת השמדה. ערבים רבים נמלטו בגלל המלחמה המתקרבת, ופחות מכך גורשו בעקבות פלישת מדינות ערב למדינה שרק הוקמה. כ־711 אלף ערבים הפכו לפליטים. כתוצאה מאותו עימות נאלצו כ־850 אלף יהודים לעזוב את מדינות ערב. רבים מהם גורשו ונושלו מרכושם. מתוך עשרות מיליוני אנשים שהפכו לפליטים באותן שנים רק הפלסטינים נותרו פליטים, מתוך החלטה מודעת של מדינות ערב להנציח את מצבם.
 
הכתבה החשובה והמלאה - ביום ראשון בגיליון סוכות


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.