מלכי הכיתה

אתם אולי לא מכירים אותם, אבל הילדים שלכם כנראה לא מפסיקים לזמזם את השירים שלהם. הם טוחנים בר־מצוות, נהנים ממיליוני צפיות ביוטיוב ולא פוחדים מביקורת על טקסטים מיניים וסקסיסטיים. תכירו: אלו גיבורי תעשיית הלהיטים שמשגעת את ישראל מתחת לרדאר

צילום: טל שחר
סטטיק (לירז רוסו)
גיל: 24
מה עושה: כותב, מלחין, מבצע
מוכר בזכות: 'בא לה לרקוד'
צפיות ביוטיוב: למעלה מ-7.5 מיליון ל'בא לה לרקוד', כ־6.8 מיליון ל'דוביגל', 'Loco Wine' כ־2.8 מיליון צפיות.
 
"בגיל 15 הכתירו אותי לאבירות. זה היה כמו הטבלה או ברית" מגלה לירז רוסו, תושב חיפה הידוע בכינויו "סטטיק". "התחלתי לעשות ראפ עם חבר והוא אמר לי 'אתה תהיה 'סטטיק'. התירוץ שלו היה שאני כמו חשמל סטטי, תמיד עוקץ אותך כשאתה לא מצפה". לאחרונה סטטיק עקץ פעמיים: עם שותפו גל מלכה ב'בא לה לרקוד' ועם אחרים בלהיט 'דוביגל' (שישה מיליון צפיות). הוא גם השתתף בלהיט מ־2013, 'לוקו וויין' (שלושה מיליון צפיות). מגה־להיט על שמו סטטיק עוד לא הצליח לייצר, אבל זה לא אומר שהוא יושב בבית. "עשיתי בערך 30 בר־מצוות ובת־מצוות בקיץ, כי הוצאנו שני להיטים חזקים. יצא בפוקס".

וזה הקהל, בני 12־13?

"זו תעשייה שפונה לבני נוער, קהל של בני 12־21. לפני שנה היינו רבים על פירורים, היום יש לכולם. אם תסתכל על המדינה שלנו, הילדים בסך הכל מחפשים מפלט מהבלגן: מסיבות, להתפרק, בגלל זה הלהיטים האלה כל כך ענקיים. זה קהל עצום, צבא קטן והם תמיד רעבים לעוד, אבל גם נותנים המון אהבה, למשל באינסטגרם".

תסביר איך שיר מגיע משומקום לנתוני צפייה מטורפים כאלה.

"בני נוער שומעים את השיר במסיבה, מפעילים שזאם ששולח אותם ליוטיוב, משם הם שולחים אחד לשני בווטסאפ 'היי, תראה איזה שיר שמעתי'. הכול בניו־מדיה. הבסיס זה המסיבות, אבל אין ערוץ אחד שיוצא דרכו וככה יעבוד. כל הסצנה שלנו יורה לכל הכיוונים כי לאף אחד אין נוסחת קסם".

איפה גלגלצ, למשל?


"הנוער לא שומע גלגלצ. כשהשיר שלנו נכנס לפלייליסט היו לו כבר לפחות שלושה מיליוני צפיות. אבל זה לא אומר שאין צורך בגלגלצ. הם הכניסו אותנו לאפיקים חדשים שאני לא יכול להגיע אליהם - קהל מבוגר או בתי עסק. אנחנו בנינו בסיס טוב והם בעטו אותנו למעלה. היום יש להיטי ענק שגלגלצ לא מכירים בהם וזה לא מפריע לאמנים להתפרנס ולהיות סופר כוכבים ברשת. במובן הזה הרשת הפכה למתחרה של גלגלצ".

הכתבה המלאה - היום במוסף "7 לילות"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.