הכנסת נגד חיילי הפייסבוק

בעקבות עדן אברג'יל: הצעת חוק חדשה תאפשר לצה"ל להגיש כתבי אישום נגד חיילים משוחררים שיעלו לאינטרנט תמונות וסרטונים שיביכו את הצבא

התמונה שעלתה לפייסבוק וחוללה סערה: עדן אברג'יל עם העצורים הפלסטינים
 
בפעם הבאה שחיילים משוחררים יחליטו להציג בפייסבוק או ביוטיוב תמונות וסרטונים שלהם עם עצירים פלסטינים כפותים, הם עלולים לשלם על כך מחיר כבד: ועדת החוץ והביטחון של הכנסת יוזמת מהלך שלפיו צה"ל יוכל להגיש כתבי אישום גם נגד חיילים משוחררים — עד חמש שנים מיום שחרורם.
 
 
בחודשים האחרונים עלו לכותרות כמה מקרים שבהם חיילים לשעבר העלו לאינטרנט סרטונים ותמונות שגרמו למדינה ולצבא נזק בינלאומי גדול. המוכרים ביותר בתקופה האחרונה הם עדן אברג'יל — שפירסמה בפייסבוק תמונות שלה עם עצירים פלסטינים שבהן היא עושה פרצופים מגוחכים למצלמה — ואבי יעקובוב, שפירסם ביוטיוב סרטון שבו הוא רוקד לצד עצירה פלסטינית כפותה ושעיניה מכוסות.
 
 
עד כה לא יכלה המדינה לפעול נגד החיילים המשוחררים האלה, שכן החוק הנוכחי מאפשר לפתוח בהליכים משפטיים נגד חיילים רק עד 180 ימים ממועד שחרורם.
 
כעת מבקש יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי (קדימה) להסדיר את הנושא. הצעת חוק חדשה שגיבש קובעת כי "במקרה שבו פירסם אדם מידע על אודות שירותו הצבאי, שיש בו להעיד על התנהגות מבישה או בלתי הולמת שמהווה פגיעה ברוח צה"ל ובערכיו, ניתן יהיה להגיש נגדו כתב אישום כל עוד טרם חלפו חמש שנים מיום שחדל להיות חייל".
 
המשמעות של הצעת החוק היא שהפרקליט הצבאי הראשי יוכל להחליט אם יש נסיבות שמצדיקות פתיחת הליכים משפטיים והגשת כתב אישום נגד חייל או נגד קצין שהשתחררו ופירסמו באינטרנט מסמכים או תמונות שעלולים להביך את צה"ל ואת המדינה.
 
עם זאת, הצעת החוק מעניקה "פטור" לפרסומים שהם חלק מ"הווי היחידה" ואינם מבזים בני אדם. כלומר, החוק לא יחול, למשל, על הריקוד שהפך ללהיט בינלאומי באינטרנט — "ריקוד המקפלות" שביצעו לוחמי הנח"ל בקסבה בחברון.
 
 
יש לציין כי לפי כוונתו של הנגבי לא יחול החוק רטרואקטיבית, כך שנכון לעכשיו לא ניתן יהיה להעמיד לדין את אברג'יל ואת יעקובוב. "בשנים האחרונות התרבו המקרים שבהם חיילים מעלים לרשת תמונות וסרטוני וידיאו משירותם הצבאי", כתב ח"כ הנגבי בהצעת החוק. "ברוב המקרים אין בכך פסול, והדבר אף עשוי לתרום לגיבוש ההווי הצבאי. עם זאת, התפרסמו גם מקרים המלמדים כי חיילים העלו תמונות שחשפו מקרי השפלה וביזוי כלפי זולתם. תופעה זו גורמת נזק רב לתדמיתו של צה"ל בפרט ולמדינת ישראל ככלל".
 
 
הצעת החוק החדשה, הזוכה לתמיכה בקואליציה ובאופוזיציה, הוגשה לכנסת בימים האחרונים וצפויה לעלות לדיון ראשון במליאת הכנסת בתוך כמה שבועות.
 
האם כבר עשיתם לייק לעמוד הפייסבוק "ידיעות אחרונות החדשות"?


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.