פדופיל ליד הבית

השכנים מבוהלים: אדריאן שוורץ, שריצה 20 שנות מאסר על אונס ילדה, שכר דירה במרכז תל אביב, ליד בתי ספר וגני ילדים רבים. שוורץ: "אני לא מסוכן. איפה הם רוצים שאגור?"

 

שוורץ ליד ביתו, אמש. צילום: עמית מגל
 
כבר שלושה ימים שהורים המתגוררים בסמוך לרחוב בן־עזרא במרכז תל־אביב מתקשים להירדם בלילה. השכן החדש שלהם הוא הפדופיל המורשע אדריאן שוורץ, שהשתחרר באחרונה מהכלא אחרי שריצה 20 שנות מאסר על אונס ילדה.
 
 
 
 
אין מחלוקת על כך ששוורץ שילם את חובו לחברה ועל כך שלאחר שסיים לרצות את עונשו זכותו להתגורר איפה שירצה, מה גם שהוא מעולם לא הודה והעירעור שהגיש על הרשעתו עדיין תלוי ועומד.
"אני לא מסוכן לאף אחד", הוא שב והתעקש גם אתמול, בראיון ראשון מאז שיחרורו. "הורשעתי בטעות. מעולם לא נמשכתי ואינני נמשך לקטינים. חפותי עוד תוכח".
 
 
 
 
אבל את השכנים ההצהרות לא מרגיעות. מבחינתם "שוורץ הוא אנס ופדופיל מסוכן, ותמוה בעינינו שאדם כזה גר סמוך לריכוז של מוסדות חינוך, בתי־ספר, גני ילדים ומרכזים קהילתיים", כדבריהם.
 
 
 
לפני כשבועיים עבר שוורץ להתגורר בדירת חדר קטנה בקומת המרתף של בניין שקט ברחוב בן־עזרא. את דמי השכירות משלם עבורו עו"ד מנחם רובינשטיין, מעורכי הדין הפליליים הידועים בתל־אביב, שלקח את אדריאן תחת חסותו ומנסה לעזור לו מאז שחרורו. רובינשטיין משוכנע בחפותו של שוורץ, אך מעבר לכך סבור שלאחר ששילם את חובו לחברה צריך לסייע לו להשתקם. לדבריו שוורץ מצוי בפיקוח של שירות בתי־הסוהר ומקום מגוריו אושר על ידם. לדבריו גם בעל הדירה יודע מיהו השוכר שלו ונותן לו צ'אנס.
 
 
 
 
אבל השכנים מאוד לא מרוצים מהשכן החדש, שלא נדרש זמן רב עד שזהותו התגלתה. השבוע כתב מישהו על לוח המודעות בכניסה לבניין מסר לשכנים בזו הלשון: "מה שיותר צריך להדאיג אתכם זה שלבניין שלכם עבר לאחרונה להתגורר פדופיל מסוכן".
 
 
 
 
ואכן, השכנים מודאגים. חלקם הראו לילדיהם תמונות של שוורץ וביקשו מהם להיזהר ממנו. "זה רחוב של זוגות צעירים", סיפרה אמא לילדים המתגוררת בסמוך. "ילדים מסתובבים כאן ברגל בדרך מהבית לבית־הספר, לחוגים או לחברים. אבל עכשיו, מאז שראיתי אותו נשען על עמוד, מעשן בשרשרת ובוהה בעוברים ושבים, אסרתי על הילדים שלי לצאת מהבית לבד. לא ביום ולא בלילה. אפילו לא כדי להוריד את הזבל. לא הסברתי להם למה, אבל ביקשתי מהם לדבר בשקט בבית, ואני לא נותנת להם להתקרב למרפסת. רק חסר לי שהוא יידע שגרים כאן ילדים. אנחנו תחת עוצר".
 
 
 
 
"זה או אנחנו או הוא", אומר שכן אחר. "אין פה מקום לילדים ולפדופיל. זה נכון, הוא שילם את חובו וזכותו לחיות, אבל לא על חשבוננו. שיעשה את זה במקום אחר".
 
 
 
 
 
בבית־הספר היסודי גרץ, המרוחק רק 300 מטר מהרחוב שבו מתגורר שוורץ, כבר ביקשו מחברת האבטחה להגביר את העירנות ואת השמירה. המנהלת אף הציגה את תמונתו בפני המורים וביקשה מהם "פיתחו עיניים ודווחו". מושיק לינדנבאום, יו"ר הנהגת ההורים בבית־הספר, לא הסתפק בכך ופנה אמש במכתב למשטרה, לראש העירייה ולפרקליטות וסקר בפניהם את שפע המוסדות הממוקמים במרחק הליכה קצר מביתו של שוורץ. "לא ברור מי נתן דעתו לכמות מתקני הילדים ברחוב ובשכונה ולמספר הגדול של ילדים המסתובבים בה (כ־200 בקירוב)", כתב. "אנחנו דורשים שהוא יהיה נתון לפיקוח גם בשעות היום, וכן אנו מבקשים את פרטי קצין הפיקוח שלו במידה שנרצה לפנות אליו".
 
 
 
 

שוורץ מצידו לא מבין על מה המהומה, ואף נפגע מהיחס אליו. "כל השכנים יכולים להיות רגועים", אמר אמש. "לא פגעתי ולא אפגע בילדים. אני מבין את הפחד ממני, אבל הוא מתבסס על תדמית שבכלל לא משקפת את מי שאני. מעולם לא אנסתי קטינים, ועכשיו כשעולם הדי־אן־איי התפתח אני אוכיח את זה סוף סוף בעירעור".


 

לדברי שוורץ, מאז שוחרר הוא לא סטה כהוא זה מהפיקוח ההדוק שהוטל עליו. מדי בוקר הוא רוכב על אופניים למשרד של פרקליטו, ושם עובד איתו על הערעור. בשל מצבו הבריאותי הוא אינו יכול לעבוד.
 
 
 
 
"הלכתי פעם אחת לבד לקולנוע, וישבתי פעם אחת לשתות קפה הפוך ואכלתי חומוס", הוא מספר. "השתחררתי אחרי 20 שנה בכלא וכל מה שהיה לי זה את הבגדים שאיתם נכנסתי. לקחו אותי למשרד הפנים והוצאתי תעודת זהות, נרשמתי בקופת־חולים ובביטוח הלאומי שנותן לי 1,900 שקל בחודש. מה רוצים ממני, איפה רוצים שאגור? אני מוכן לשבת עם כל מי שמפחד ממני ולהסביר לו מי אני. אם יסכימו, אבוא לדבר גם עם ההורים של בית־ספר גרץ. אני יודע מי אני, והגיע הזמן שגם הציבור יידע".
 
 
 
 
גורם בשב"ס מסר בתגובה כי עד כה לא היו בעיות עם שוורץ. "אנחנו פועלים על פי צו בית־משפט", אמר. ממשרד המשפטים נמסר כי כל הדיונים לגבי המגבלות שחלות על שוורץ מתנהלים בביהמ"ש בדלתיים סגורות. עו"ד רובינשטין מסר כי ישקול "לנקוט צעדים נגד מי שייפגע בפרטיותו של שוורץ או יסית נגדו".
 
האם כבר עשיתם לייק לעמוד הפייסבוק של ידיעות אחרונות החדשות?

© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.