תחזרי כשתשמיני

אין ויכוח על כך שלנשים במידה 42 קשה למצוא בגדים ברשתות הרגילות. אלא שעכשיו נוספה להן צרה נוספת: מגרשים אותן מפורום אופנה מלאה בטענה שהן לא מספיק שמנות. קווים לדמותו של המאבק העסיסי - מי באמת שמנה ומי סתם מתבכיינת

"חברות יקרות, אני חשה מצוקה. בחודשים האחרונים מצטרפות לפורום עוד ועוד חברות במידות רגילות. בהתחלה אלה היו נשים או נערות במידות 42־44, ועכשיו זה מידות 38־40. אין לי דיון איתן, אין לי בעיות משותפות איתן. אני מוכנה לקבל את זה שמידה 44 נחשבת שמנה לנשים מסוימות (למרות שאני עצמי אשמח לרדת למידה זו ולהישאר בה עד גיל 90), אבל אני לא אקבל את זה שמידות קטנות יותר פעילות פה".

ההודעה הנחרצת הזאת פורסמה בפורום אופנה מלאה בתפוז ועוררה סערה שבמרכזה שאלה כבדת משקל: מי נחשבת לאישה שמנה? האם בחורה במידה 40 שמתקשה למצוא בגדים ברשתות הרגילות זכאית לתואר או שהיא סתם מנסה לדוג מחמאות?

מאחורי ההודעה עומדת שרונה ראובני, בת 34 מהרצליה, בלוגרית אופנה ("שרונה יוצאת מהארון"), בובנאית, עובדת בהיי־טק ובעלת ארון אופנתי ומעורר קנאה, מלא בגדים במידה 48. כפעילה ותיקה בפורום, פשוט נמאס לה מכל הרזות, כהגדרתה, ששוטחות בו את ייסורי השופינג שלהן. "הן לובשות מידות 38־40 וחושבות שהן שמנות. שמנה זו הגדרה רפואית! רואים בעיניים אם יש או אין שומן בגוף. המידה שכתובה על הבגד היא לא מדד לכלום. כמובן שיש פה גם עניין תרבותי".
 


שרונה ראובני (מימין) וחופית נוי (צילום: צביקה טישלר ועמית מגל)

לא כל הגולשות אהבו את ההכרזה של ראובני, ואלה שהיא מחשיבה רזות מדי לא מיהרו לפרוש מהפורום, להפך. "כמה שטויות בהודעה אחת", כתבה גולשת אחת. גולשת אחרת מחתה: "עצם הרעיון שהעלית לדיון הוא מעליב ועלול להדיר רגליהן של משתתפות רבות". ואילו

the girl named talהמליצה: "את חוסר הנוחות שאת מרגישה את צריכה לפתור עם עצמך, עם פסיכולוגים, עם דיאטות".

 

ראובני הרגישה מותקפת. "עשו לי לינץ', קיללו אותי, למרות שבסך הכל ההודעה שלי הייתה צינית, אולי צינית מדי", היא משחזרת. "לינץ' בפורומים הוא עניין צפוי, אבל הרגשתי כאילו דרסו אותי". היא סירבה לספוג את העלבונות ופתחה קומונה וירטואלית סגורה ("ארבעים ושתיים פלוס" בתפוז), שבה היא מאשרת את המשתתפות. "אני חיה אופנה, קוראת מגזינים, מתעדכנת בתצוגות, ובקומונה שלי לא יהיו בהמות. שבוע אחרי שפתחתי אותה כבר היו בה יותר מ־60 חברות. בינתיים הספקנו לייעץ לבנות שטסות לחו"ל ומחפשות כתובות למקומות שווים לקניית בגדים במידות גדולות – תודה לאל שאני יכולה לנסוע לחו"ל ולקנות שם, חזרתי לא מזמן עם שתי מזוודות ואובר ווייט של 16 קילו".

המוכרת משקרת

אז מי באמת זכאית להגדיר את עצמה אישה במידות גדולות ומי מנסה להידחף כדי להרגיש רזה יותר בהשוואה לאחרות? תלוי את מי שואלים. "אני מידה 40 במותניים, מידה 48 בחזה ומידה 44 בירכיים, ואני לא יכולה פשוט להיכנס לקניון ולקנות בגדים", מספרת חופית נוי, גננת בת 27 מרמת־גן, שלא מוצאת את עצמה ברשתות הגדולות למרות הפרופורציות המצוינות שלה. "אני רוקדת ועושה המון ספורט, אני בן־אדם בריא, אבל אני לא השטנץ המחוטב".

כך היא התגלגלה לפורום המידות הגדולות, בדיוק מסוג הגולשות שעיצבנו את ראובני. "יש פער בין מה שאת יודעת על עצמך ובין מה שקורה לך בחנויות", אומרת נוי. "לקסטרו, למשל, אני נרתעת מלהיכנס, כי אין להם דוגמנית שאני יכולה להזדהות איתה. אני לא יכולה להרשות לעצמי לא ללבוש חזייה ולא יכולה ללבוש גופיות ספגטי.

"כשבחורה במידות שלי נכנסת לחנות רגילה, המוכרת רומזת לה לגשת לקולבים עם הלייקרות. את יוצאת מתא המדידה, יודעת שאת נראית כמו נקניקייה והמוכרת עוד עושה לך הצגה של אני מתעלפת מאיזו מהממת את. הייתי מוכרת ברשת בגדים, ואני יודעת איך אישה מעל מידה 46 מתנהגת בחנות. היא ישר ניגשת לשחור, בטוחה שלבן זה משמין. לבן לא משמין, שוקולד משמין.

"כשהחברות שלי מחוץ לעולם הווירטואלי עושות מסיבות החלפת בגדים, אני יוצאת משם רק עם חגורות ותכשיטים. הן רזות, וכשהן מחליפות ביניהן בגדים, אני יושבת בצד, מסתכלת ומבלה את זמני באכילה. מדהים אותי שאף אחד לא דואג לנשים במידות 40־46, אנחנו קהל שאוהב אופנה. יש מעצבת בבוטיק המעצבים בדיזנגוף סנטר שאני מתה עליה. אמרתי לה תגדילי רק קצת, אבל היא אומרת שלא משתלם לה. פרסום אחד טוב בפורום אופנה מלאה זה לקוחות לכל החיים, והמעצבים לא מבינים את זה. הרי כשאני רואה בחורה במידה 40 לובשת משהו מחמיא, אני רצה לקנות. הייתי גם שמחה לראות בעיתונים הפקת אופנה עם נשים במידה 42".

חיפשת בגדים בחנויות למידות גדולות?

"אני אולי מידה 48 בחזה, אבל אין לי מה לחפש ברשתות שמוגדרות למידות גדולות. אני צעירה, לא לובשת שחור ויש לי תקציב של גננת, אז להוציא מעל 100 שקל על בגד נראה לי מוגזם. אני לא יכולה להרשות לעצמי לקנות בגדים בתחילת עונה, אבל לא יכולה לחכות לסוף העונה, כי המידות הגדולות נגמרות מיד, אז אני מאלתרת. אני לא מוותרת לבגדים ומשנה אותם עד שהם מתאימים לי. נוצר מצב שבארון שלי יש בגדים במידות שונות – לא כי אני אקורדיון, אני באותן מידות הרבה זמן, אלא בגלל המידות השונות בחנויות. זה לא שאני לובשת מידה, אני לובשת בגד".

למה, לדעתך, הדיון על ההגדרה של אישה מלאה מעורר כאלה אמוציות?

"שרונה היא אישה מקסימה, אבל היא פגעה לי בנקודה רגישה בלב. אני לא חושבת שפורום מידות גדולות נמצא בסכנה, אם גולשת במידה 38 נחשפת לקיטורים של נשים במידה 52, אבל אני כן מבינה בחורה במידה 40 שלא מוצאת כלום ברשתות, כי אף אחד לא לקח בחשבון שיש לה גם מותניים. אגב, שלחתי בקשה להתקבל לקומונה של שרונה. בינתיים לא קיבלתי אישור".

ראובני דווקא מבינה למה בחורה במידה 40 מגדירה את עצמה כשמנה. "יש נשים שהבעיה שלהן היא דימוי גוף ולא איפה למצוא בגדים. הכאב שלהן אמיתי, אבל הפורום הוא לא המקום לרפא אותו. אני לא סמכות פסיכולוגית, אני שם כדי לעזור בתחומים פרקטיים: איפה מוצאים חזייה טובה, לאיזו חנות לא כדאי להתקרב. חוץ מאלה שרק חושבות שהן שמנות, ישנן את אלו שהיו מידה 48, ירדו למידה 42, אבל רוצות לתרום מניסיונן, וישנן גם את אלה שהן אולי מידה 38 במותניים, אבל יש להן ירכיים רחבות במיוחד או חזה גדול, כך שאולי באמת אין מה להתייחס רק למידה".

מי נחשבת אישה מלאה בעינייך?

"אפשר להגיד על אישה במידה 44 שהיא מלאה, למרות שממה שאני רואה, מידה 44 היא המידה הממוצעת. אנשים אומרים לי, 'למה את אומרת על עצמך שאת שמנה?' אני אומרת את זה כי יש לי שמונה סנטרים ועצמות רחבות. גם כשאני אהיה מידה 44, אני אשקול די הרבה, אבל זה יהיה סבבה לגמרי מבחינתי. שיהיה ברור, אני לא רוצה להיות שמנה. אני לא מאלה שאומרות, 'אני שמנה, אני יפה וטוב לי ככה'. זה שמידה 48 נחשבת בחלק גדול מהעולם מידת ביניים, זו לא עובדה שמשמחת אותי".


נצנצים ופאייטים

אודליה ממן (34), רווקה תל־אביבית, עובדת היי־טק ומנהלת פורום אופנה מלאה, דוגלת בהרחבת ההגדרה לאישה מלאה. "מבחינתי מידות גדולות הן מידות 54 פלוס, אבל פורום אופנה מלאה מיועד לכל מי שאי־פעם נכנסה לחנות ואמרו לה שאין בגדים במידה שלה, למרות שהיא יכולה להיות גם במידה הכי שפויה בעולם כמו 42. אני פעילה בפורום הזה כבר שבע שנים, ובעיקר עונה על שאלות של כותבות קבועות או כאלו שבדיוק גילו את הפורום וישמחו לדעת היכן ניתן למצוא בגדים במידות שלהן בארץ או באתרי אופנה חו"ליים".

מה הבעיה העיקרית של מי שמחפשת בגדים במידות גדולות בארץ?

"גם הרשתות שמיועדות למידות גדולות התחילו לצמצם מידות ולהתרחק ממידה 54. כשבטעות הם מייצרים משהו במידה הזו, אפשר לראות את הפריט בעין בלתי מזוינת גם מהירח בזכות כמות הנוצצים והפאייטים. אני מטיילת על טווח המידות שבין 46 ל־48, מעלה ומורידה כל פעם 5־8 קילו, מה שבמשקל שלי לא ממש משפיע על המידה. פשוט לא נעים לקום בבוקר, להישקל ולגלות שעלית.

"הטעם שלי קלאסי, אני לא אוהבת את רוב הדוגמאות בחנויות למידות גדולות, וקשה למצוא בהן משהו עדין. אני מחפשת, למשל, מכנסי ג'ינס נטולי רקמות או שפשופים בירכיים – נשמע פשוט, אבל בעונות האחרונות זה דגם שהוא לגמרי על גבול הפנטזיה.

"ועוד לא דיברנו על בגדים מחויטים: במכנסיים הבעיה קלה יחסית, אבל אם חס וחלילה את במידה 46 ואת זקוקה לחולצה מחויטת חלקה, גם אם נדמה לך שכבר הצלחת לצוד אחת כזו, רגע אחרי שמדדת, תגלי שהיא מבריקה ברמות שלא יתוארו, עם כמות לייקרה מטורפת ולא מחמיאה. כבר חודשיים שאני מחפשת חולצות ליום־יום ולא מוצאת שום דבר נורמלי".

 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.