אורח קטלני בחופי הארץ

מהאוקיאנוס ההודי לים התיכון: דייגים העלו לראשונה ברשתם אבנון מגושם - הדג הארסי ביותר בעולם
 
 
 
 קוראים לו אבנון מגושם. השם נשמע תמים ולא מזיק, אבל מדובר בדג הארסי ביותר בעולם שנצפה לראשונה בישראל, מול חופי הים התיכון.
 
 הדג נלכד לפני כמה חודשים מול חוף פלמחים ברשתם של שני דייגים מיפו. "רצינו לתפוס פלמידות ופתאום ראיתי דג שבו לא נתקלתי בחיים‭,"‬ סיפר מוחמד זיינב. "בהתחלה חשבתי שזה קרטון או סלע. הבאנו אותו לנמל וכל הדייגים, כולל סבא שלי שהוא כבר 60 שנה בים, אמרו שלא ראו דבר כזה‭."‬ זיינב וחבריו הנלהבים אחזו בדג המסוכן ללא חשש, הצטלמו איתו, ואחר כך החזירו אותו לים במקום להשליך אותו למחבת. נראה היה כי בכך נגמר הסיפור על הדג המוזר.
 
 אבל לא כך היה. כדרכם של דייגים המשיך הסיפור על הדג המשונה להסתובב בנמל, עד שלבסוף הגיע לאוזניו של דור אדליסט, דוקטורנט בחוג לציווילזיות ימיות באוניברסיטת חיפה. "שמעתי בנמל שראו דג מוזר והתחלתי לבדוק במה מדובר‭,"‬ הוא מספר. לאחר חקירה מעמיקה איתר את הדייגים, צפה בסרט הווידיאו שצילמו ונדהם לגלות
 
כי מדובר באבנון מגושם, דג רעיל וקטלני. הוא העביר את התמונות לפרופ' אהוד שפניר מבית-הספר למדעי הים והמכון ללימודי ים באוניברסיטת חיפה, ולדר' דני גולני מהאוניברסיטה העברית - וגם הם קבעו כי מדובר באבנון.
 
 "לדייגים שהצטלמו עם הדג בידיהם היה מזל גדול, שכן דקירה מהדג הזה יכולה לגרום למוות‭,"‬ הבהיר שפניר. לדבריו, מדובר בדג המוגדר כארסי ביותר בעולם. על גבו סנפיר עם 13 קוצים, שכל אחד מהם מחובר לשתי בלוטות ארס.
 
 הדג איננו נוהג לתקוף בני אדם, אלא אם הוא חש בסכנה. אלא מה, מכיוון שהוא נוהג לארוב לטרפו סמוך לקרקעית, גם במים רדודים שעומקם חצי מטר בלבד, קרה לא אחת שמתרחצים דרכו עליו ונדקרו. התוצאה קטלנית: הארס מכווץ את כלי הדם, גורם לפעמים לדום לב - ומוביל למוות. בעבר מת ישראלי שנדקר על ידי אבנון מגושם בחופי סיני.
 
 מקום המחיה העיקרי של האבנון הוא באוקיאנוס השקט ובאוקיאנוס ההודי. פרופ' שפניר מעריך כי הדג פלש לים התיכון מים סוף, דרך תעלת סואץ, או שהגיע במכלי האיזון של כלי שיט. אפשרות נוספת: הושלך לים על ידי ישראלי שגידל אותו באקווריום.
 
 החשש הוא שכמו במקרים קודמים, שבהם פלשו דגים לים התיכון, יגיעו לכאן בעתיד אבנונים נוספים.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.