כוח המוח

כתבנו יצא לבדוק את ההמצאה שפיתחו שלושה סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון: מחשב שקורא מחשבות. התוצאה: העכבר זז בכוח הזיכרונות מהטיול בתאילנד

כתבנו חושב - והמחשב מגיב. צילום: שאול גולן
 
כל העניין נראה מעט מפוקפק בהתחלה. יושב מולי סטודנט צעיר, מחייך ומספר לי על החיישנים שמתחברים לך למוח ומפעילים את המחשב לפי המחשבות שלך. בטח, אין בעיה, גם אני שכרתי פעם את הסרט הזה מספריית הווידיאו, אגף המדע הבדיוני כמדומני.
 
ובכל זאת, הוא ממשיך ומסביר לי, בהתלהבות של אדיסון שגילה הרגע את המנורה, על סגולות ההמצאה החדשה שלו ושל חבריו ועד כמה היא עתידה לשנות את פני האנושות. או לפחות את חייהם של אלה הזקוקים לה.
 
ככל שעוברות הדקות אני מתחיל להשתכנע, אולי יש סוג של היגיון בדבריו, אולי זה באמת אפשרי.
 
"יש שתי דרכים להפעיל את המערכת", הוא מסביר. "הראשונה היא דרך הבעות פנים: אם תזיז את הגבות, המחשב יפרש את זה כללכת שמאלה, אם תזיז את השפתיים לצד ימין הוא יילך ימינה. שאני אדגים?" בטח, תדגים, אבל תדע שאני עוקב אחרי כל תנועה שלך, אני חושב לעצמי. הוא מזיז גבות, עפעפיים ומרים שפתיים, והמחשב אכן זז. תדהמה.
 
הכלב הדמיוני
 
"השלב השני הוא מחשבות", הוא ממשיך. "בכל פעם שתחשוב על משהו שנגדיר במערכת, המחשב יעשה את הפעולה שתתאים למחשבה הזאת". כאן אני נאלץ כבר לזלזל ולבקש הוכחה.
 
הוא מעביר חלונות, פותח מסמכים — והכל בלי ידיים, בעזרת מחשבות בלבד. "תפתח את סל המחזור!" אני דורש בניסיון לבדוק אם המערכת הזאת מנותבת אוטומטית להרשים בורים שכמוני, או שבאמת אפשר להתקיל אותה ולגלות שמדובר באזעקת אמת. לעזאזל, הוא שוב מצליח.
 
"עכשיו תורך", הוא מודיע. "שים את זה על הראש, ובוא נגדיר את המחשבות שלך". אני מרכיב את הקסדה על החלק האחורי של הראש, ואחרי כמה דקות של הגדרות במחשב מוכן לצאת לדרך.
 
אני מתרכז וחושב על הכלב שלי צ'ארלי, והמחשב זז ימינה, מחשבה אחרת על הטיול בתאילנד מובילה אותו שמאלה. "המחשבה הראשונה שלך קצת יותר חזקה מהשנייה, כנראה שהן לא מספיק רחוקות אחת מהשנייה", קובע הבחור.
 
אני רק מפחד לחשוב מה התאילנדים היו עושים עם צ'ארלי, ומעדיף לחשוב על הדרך החוצה לפני שהמחשב החכם הזה יתחיל לקרוא את מה שעבר עליי אתמול בליל הסדר ויעשה לעצמו אתחול מחדש.
 
יכולת כבירה
 
כתבינו ירון ששון ודודי גולדמן מוסיפים כי העבודה על פרויקט "המחשב הטלפתי" החלה בשנה שעברה על ידי שלושה סטודנטים בני 27 מהחוג להנדסת תוכנה באוניברסיטת בן גוריון. השלושה מועסקים כיום בהייטק:אורי אוסמי מ"מיקרוסופט", אופיר תם מ"צ'ק פוינט" ואריאל רוזן מ"קונדואיט". הפרויקט נעשה בהנחייתם של ראש התוכנית להנדסת תוכנה פרופ' מארק לסט, פרופ' יובל אלוביץ', ד"ר רמי פוזיס וד"ר ליאור רוקח.
 
 הפיתוח הוא למעשה גילוי וניצול של אחת היכולות הכבירות של מוח היונקים בכלל ושל מוח האדם בפרט - יכולתו להגיב למחשבות כאילו הוא אכן מביט במושא החשיבה. בהתבסס על תכונה זו ישנם בעולם פרויקטים דומים שיודעים, למשל, לתרגם את המחשבה "פנה ימינה" של נהג שאינו אוחז בהגה, להטיית גלגלי המכונית לימין.
 
"זה לא יחליף את המקלדת והעכבר לגמרי", מעריך אוסמי. "אבל זה יכול לסייע לבעלי מוגבלויות פיזיות שאין להם נגישות למחשב".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.