נולדו מחדש

מדהים ומקומם: 800 אלף ישראלים נושאים תעודת זהות עם תאריך הלידה 00.00 - מפני שעלו לארץ ללא תעודת לידה רשמית. רק כעת יזכו "ילדי 00" לבחור סוף סוף מתי נולדו

תעודת הזהות של כתבנו, דני אדינו אבבה
 
 
עשרות שנים אחרי שעשו עלייה, מדינת ישראל תאפשר סוף־סוף למאות אלפי אזרחים לקבל תאריך לידה.

קשה להאמין, אבל לכ־800 אלף איש בישראל לא מופיע תאריך לידה מלא בתעודת הזהות. מקורה של התופעה המקוממת הזו בראשית שנותיה של המדינה: יהודים שעלו ארצה — בעיקר ממרוקו, מתימן, מעיראק, מכורדיסטן ומאיראן — לא הגיעו עם מסמכים רשמיים, וכך לא ניתן היה לקבוע מתי בדיוק יצאו לאוויר העולם.

המדינה מבחינתה החליטה להתמודד עם הבעיה באמצעות הדפסת תעודת זהות עם הספרות 00.00 ולאחריהן שנת הלידה בלבד. מאותו הרגע ועד עצם היום הזה הפכו רבבות העולים לישראלים ללא תאריך לידה — "ילדי 00".

הנוהג המוזר הזה נמשך גם שנים רבות אחר כך. יהודי אתיופיה, שהחלו לעלות לארץ החל מסוף שנות ה־70, וגם הם לא נשאו עימם מסמכים רשמיים, קיבלו תעודות זהות ללא תאריך לידה מלא.

ישראלים שביקשו לתקן את העיוות ולהוסיף לתעודת הזהות תאריך מדויק נתקלו בקשיים מכיוונו של משרד הפנים. העולים נשלחו להצהיר בפני עורך דין על תאריך לידתם ומשם נאלצו לגשת לבית־המשפט (ולשלם שם אגרה כמובן) ואז להמתין זמן רב עד שהשופט ימציא להם מאין אשרור להוספת תאריך הלידה. אגב, גם השיטה המסורבלת הזו הסתיימה לא פעם בסירוב.

אבל עכשיו, אחרי 63 שנים, עומדת מדינת ישראל לפתור את התסבוכת: לכבוד יום העצמאות החליטו במשרד הפנים כי מעתה כל "ילדי ה־00" שיבקשו להוסיף תאריך לידה לתעודת הזהות יוכלו לגשת לפקיד רשות האוכלוסין, להצהיר בפניו על מועד לידה מדויק — והשינוי ייצא לדרך.

"במשך שנים רבות הגיעו לארץ עולים, ומיד בתהליך הרישום הטילה המדינה ספק באמינותם. זו מדיניות פוגענית", אמר אתמול שר הפנים אלי ישי. "לאור זאת הנחתי לשנות את הנוהל הקיים. אני מקווה כי תיקון העיוות ההיסטורי ימחק את תחושת המרירות שנוצרה אצל רבים מהעולים".

במשרד הפנים מבטיחים כי הנוהל החדש יהיה מהיר ויעיל, לא יצריך שימוש בעורך דין ולא יעלה כסף בכלל.
 
 
דני אדינו אבבה / עלה מאתיופיה ב-1984
 
 גם אני 00

 

קרוב ל־25 שנה אני מסתובב עם תעודת זהות כחולה, אבל תאריך לידה אין לי.

אמא שלי מספרת שנולדתי חודש לפני שהחמור שלנו מת. אבא שלי טוען בתוקף שנולדתי בדיוק שנה אחרי שסבא שלי נפטר. כשאני שואל את שניהם מתי זה היה בדיוק — אין להם מושג. הכל בערך. ככה אני חי כבר שנים עם תאריך הלידה 00.00.1973.

אחרי תחקיר מעמיק ומלומד שערכנו במשפחה הגענו למסקנה המשוערת שנולדתי ב־24 באפריל 73'. אבל אני לא מתחייב. כל שנה אני מקבל מהעיתון זר פרחים ביום ההולדת שאימצתי לעצמי, או ליתר דיוק — שהמציאות גרמה לי לאמץ.


בעבר פניתי למשרד הפנים כדי לרשום בתעודת הזהות את התאריך המשוער שלי, אבל משימת הביורוקרטיה הזו הייתה כה קשה ומורכבת, עד שוויתרתי על הרעיון.

יש משהו טוב בזה שאין לך תאריך לידה ברור. ככה אפשר לחגוג יום הולדת מתי שמתאים ונוח. זה לפחות מה שאני נוהג לעשות.

אבל אם יש לכם תאריך לידה 00, לא כדאי לכם להתקרב לשגרירות האמריקאית, כי ויזה לא תראו. אלא אם כן אתם הולכים ומתחננים בפני נציגי משרד הפנים שינפיקו לכם מכתב שמסביר: "הנ"ל נולד ב־00' כיוון שהגיע ממדינת עולם שלישי ללא מסמכים".

בשעה טובה "יסדרו" לנו עכשיו תאריך לידה. תודה רבה, מדינת ישראל, אני מרגיש שנולדתי מחדש.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.