דו"ח איזנקוט

אלוף פיקוד הצפון הפורש, גדי איזנקוט, בראיון שלא עושה חשבון, על פרשת הרפז, על סוריה ועל מלחמת לבנון השנייה
"נסראללה הפסיד". האלוף הפורש גדי איזנקוט | צילום: אלעד גרשגורן
 
ביום רביעי השבוע העביר גדי איזנקוט את פיקוד הצפון לאלוף יאיר גולן, וזמן קצר אחרי הטקס עלה על הג'יפ שלו ונסע לביתו בהרצליה לחופשה של כמה שבועות. מי שמכיר אותו היטב התנבא באוזנינו שהוא לא יפתח אפילו את הרדיו בדרך: הוא צריך את השקט הזה, צריך להתרחק גם מהמולת הצפון וגם מהרחשים סביב מינוי הרמטכ"ל שחדרו בשנה האחרונה ללשכתו.
כבר 17 שנה שאיזנקוט מתנהל בתפקידים אינטנסיביים: בין היתר היה מפקד חטיבת גולני, מזכירו הצבאי של אהוד ברק, מפקד אוגדת איו"ש וראש אגף מבצעים במטכ"ל, תפקיד שמילא במהלך מלחמת לבנון השנייה. בתום המלחמה נשלח לפיקוד הצפון, להחליף את אודי אדם כאלוף הפיקוד. זה היה בימים שכולם עוד הסתובבו שם חבולים. אפשר למצוא סמליות בעובדה שהוא עוזב את התפקיד בדיוק בשבוע שבו מציינים חמש שנים למלחמה ההיא. איזנקוט, 51, הוא אחד האלופים היחידים שנותר במטכ"ל מאז מלחמת לבנון השנייה, ולא פעם הוא חש שנשאר כדי לשאת את המשא הכבד. "הרגשתי בשנים האחרונות שאני לוקח איתי איזה צלב, איזה משא", הוא אומר, "והרגשתי שזה מחייב אותי לנסות למקסם כמה שיותר את ההישגים של המלחמה הזאת, שחיילים נהרגו בשבילה. זה מבחינתי היה היעד, כי הרגשתי שהייתי שותף לניהול המלחמה כראש אגף מבצעים. אם נמתחת ביקורת על המטכ"ל, היא נמתחת גם עליי".
איזנקוט מציע להסתכל על תוצאות המלחמה במרחק הזמן. "התוצאות שלה יותר מורכבות ויותר טובות מהשיח שיש בציבור. מלחמות צריך לבחון בפרספקטיבה של שנים. אנחנו לא עמדנו בציפיות של עצמנו, אבל חיזבאללה הפסיד במלחמה באופן חד־משמעי".
 
הראיון הבלעדי והמלא עם האלוף גדי איזנקוט - ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.