כשסיימון פגש את ארצי

פול סיימון רק נחת בארץ וכבר יש לו חבר חדש: שלמה ארצי. "ידיעות אחרונות" הפגיש ביניהם לשיחה על מוזיקה, יהדות והשראה 

פול סיימון ושלמה ארצי. צילום: עמית מגל
 
בניגוד לזמרים אחרים שהגיעו לכאן באחרונה, נהגו בהתנשאות וניסו להתחמק מכולם, פול סיימון שנחת אתמול בישראל התמסר בסבלנות למצלמות, למיקרופונים ולמכשירי ההקלטה וענה לשאלות בנימוס אמריקאי משולב באתוס יהודי ניו־יורקי.

סיימון, שיופיע הערב באיצטדיון רמת־גן (פתיחת שערים ב־18:30, ההופעה תתחיל ב־20:30), אמר אתמול: "אני מאוד־מאוד שמח להיות כאן. זה לא משנה אפילו איך אני מגדיר את עצמי. העולם רואה בי יהודי. אני מבין לגמרי שלעיתים קרובות אני חלק מקהילה גדולה יותר, והעולם רואה בנו, היהודים, יחידה אחת. כשמגיע דצמבר מברכים אותי ב'חנוכה שמח' למרות שאני לא בדיוק בדרך להדליק נרות. אני יהודי חילוני. שאלו אותי בגרמניה אם אני חש אי־נוחות להופיע שם. מעולם לא חשתי כך, זו רק השלכה של התחושה שלהם".

סיימון ערך אתמול מסיבת עיתונאים במלון "דן" בתל־אביב, שם הוא מתארח, נח מעט מאוד וביקש לאכול במסעדה ישראלית אותנטית. בהפקה חשבו בהתחלה לקחת אותו ל"דוקטור שקשוקה" ביפו, אולם לאחר התייעצות הוחלט שהאוכל שם עלול להיות חריף לו מדי ובחרו לבסוף במסעדת השף "התרנגול הכחול". אבל סיימון לא היה שם לבד. הוא הזמין לארוחה חבר אחד חדש, שלמה ארצי שמו.

המפגש בין סיימון לארצי נולד ביוזמת "ידיעות אחרונות". ארצי גדל על שיריו של סיימון ואף סיפר בעבר כי כשהוא זקוק להשראה, ספר השירים של פול סיימון הוא אחד המקורות העיקריים שלו.

סיימון קיבל את ארצי לקפה ועוגיות במלון. השניים התחבקו וישבו לשיחה ארוכה: על מוזיקה, על יהדות, על הזקנה, על המאבק הבלתי פוסק בדרך לכתיבת שירים ועל רגש, הרבה רגש. גם דמעות היו שם בסוף, כשארצי התוודה על געגועיו לאביו, ואילו סיימון סיפר לו על הפרידה מהוריו שנפטרו.

"לאורך שנים היית המורה שלי", אמר ארצי לסיימון. "אם ככה, הצדקת את אבא שלי", ענה לו סיימון. "בילדותי הוא כל הזמן אמר שהוא רוצה שאגדל ואהיה מורה. הוא בטח היה שמח לשמוע אותך עכשיו אומר שאני המורה שהוא רצה שאהיה. לפי מה ששמעתי, גם אתה נחשב כאן מורה ללא מעט אנשים".

ארצי חייך, והשניים שקעו לתוך שיחה ארוכה שבאה על חשבון דקות המנוחה של פול סיימון. בשלב כלשהו הגיש ארצי לסיימון כמה מתנות, בהן ספר השירים של לאה גולדברג, ספר שכולל שירים שיצר ארצי ואת האלבום "ירח". ארצי ציטט לסיימון כמה משפטים מהשירים באלבום והסביר לו את משמעות השירים מהזווית שלו. בהמשך הזמין ארצי את סיימון להופעה שלו בקיסריה במוצאי שבת. סיימון ענה שהוא ישמח, אבל אז דאגו אנשי ההפקה להזכיר לו שהטיסה שלו חזרה יוצאת בשבת אחר הצהריים.

"אתה צריך לבוא לכאן ליותר זמן", הציע ארצי לפנומן האמריקאי, "תוכל לשאוב כאן רעיונות חדשים על מוזיקה, לא פחות מאשר באפריקה". סיימון חייך ואמר שבהחלט יחשוב על ההצעה, ואז הציע לארצי להצטרף אליו לארוחה ב"תרנגול הכחול".


סיימון הגיע למסעדה לפני ארצי ושמר לו מקום לידו. השניים דיברו במשך שעתיים ללא הפסקה, בעודם אוכלים כבד קצוץ, קרפצ'יו בקר, דגים, קבב על מצע טחינה, ריזוטו ותפוחי אדמה.

כשארצי התעניין בשורשיו היהודיים של סיימון, אמר לו הזמר האמריקאי כי שמו היהודי הוא פנחס זימן. הוא גם הסביר לו איך כתב את השיר "סאונד אוף סיילנס" (קול הדממה) כשישב בשירותים בחושך והאזין למים הזורמים. ארצי השיב שאת שיריו הטובים הוא כתב ליד הכיריים במטבח.

האם השניים יבצעו דואט על הבמה הערב? הם דנו בכך, אבל השאלה נשארה פתוחה אתמול. כרטיסים, בכל מקרה, עוד אפשר היה לקנות אמש. בלילה נמסר מההפקה כי 18 אלף כרטיסים נמכרו למופע, ונשארו עוד 10,000.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.