הזחל הרעב

עולם הפוך: חוקרים ישראלים גילו לראשונה בטבע חיפושית שזחליה טורפים צפרדעים

זחל תוקף צפרדע. צילום: גיל וויזן
 
הקם להורגך השכם לאוכלו: חוקרים ישראלים גילו חיפושית שזחליה פיתחו דרך לטרוף צפרדעים ודו־חיים במקום להפוך למזונם.

בשעה שרוב בני מינן נאכלים על ידי צפרדעים, הצליחו חיפושיות רצות מסוג אפומיס להפוך את סדרי הטבע ובמהלך האבולוציה הפכו את הטורף שלהן מצייד לניצוד. התופעה הייחודית התגלתה במחקר שערך גיל וויזן, סטודנט לתואר שני במעבדתו של פרופ' אביטל גזית מהמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל־אביב. בימים אלה פורסמו תוצאות המחקר בעיתון המדעי הנחשב "PLOS One".    

 

כמו בעולם, גם בישראל הולכת אוכלוסיית הדו־חיים ונכחדת. לפני כמה שנים נתקלו חוקרים, שעקבו אחרי דו־חיים במישור החוף, בזחל שצמוד לגופן של קרפדות צעירות. כשלקחו את הקרפדות למעבדה נדהמו לגלות שהזחלים ניזונים מהן כמו עלוקות, מה שמביא בדרך כלל למותן.


מחקרו של וויזן חשף שלא מדובר במקריות: זחלי החיפושית מפתים צפרדעים, סלמנדרות וקרפדות להתקרב ואז מזנקים עליהן, מתיישבים ומתחילים לאכול. התברר שהדו־חיים הם מזונם הבלעדי עד לבגרות. "הזחלים מושכים דו־חיים באמצעות תנועות נמרצות של הלסתות ושל המחושים", תיאר וויזן. "כשהדו־חי מתקרב כדי לצוד, הזחל מגיב במהירות מדהימה ונצמד לגופו. יש כאן תופעה חסרת תקדים של היפוך יחסי טורף־נטרף". החוקר הדגיש שיש מספר מועט יחסית של מקרים כאלה בטבע.

כשהזחל מסיים לאכול הוא עוזב את קורבנו והופך לגולם, וממנו תגיח בהמשך חיפושית טורפת. במחקר התברר שהחיפושיות הבוגרות נוהגות לארוב לדו־חיים ואז לשתק אותם באמצעות לסתותיהן ולאכול אותם ללא הפרעה. "אף שבדרך כלל הדו־חיים גדול יותר, אין לו סיכוי נגד זחל החיפושית", אמר וויזן.
 
צפו בזחל הטורף בפעולה (אזהרה: הסרטון עלול להיות לא נעים לצפייה)


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.