בצינורות הלא־מקובלים

הפרטים שהצנזורה לא התירה לפרסם עד עכשיו: השחרור היה צפוי כבר בפברואר השנה, אבל נדחה בשל ההפיכה במצרים; חמאס לא עמד על שחרור מרואן ברגותי; ובכירי המודיעין המאמינים: זו הזדמנות לקשר ראשון בין ישראל למנהיגי הרצועה
 
באמצע חודש ינואר השנה שחרורו של גלעד שליט נראה קרוב מאוד.
המתווך הגרמני, גרהרד קונראד, גיבש את טיוטת ההסכם השלישית שכתב והגיש אותה לחמאס, בליווי אולטימטום: חתימה עד תחילת פברואר או שהוא פורש מהתיווך.
קונראד רצה לסנדל את חמאס, אבל גם הוא וגם ראש המודיעין המצרי דאז, הגנרל עומאר סולימאן, שליווה את המהלך כולו, לא צפו התפתחות דרמטית מאוד ששינתה את כללי המשחק – ההפיכה במצרים.
ההערכה אז הייתה שההסכם רחוק שבועיים מחתימה, ולולא הפלת שלטון מובארק, גלעד שליט היה משוחרר כנראה כבר בפברואר. אבל לנוכח ההתפתחויות, בחמאס החליטו שזה לא זמן מתאים לחתום. "צריך לראות איך הדברים יתפתחו", אמר בכיר חמאס אחמד א־ג'עברי לעוזריו, "ייתכן שעכשיו אפשר יהיה להוציא מישראל הרבה יותר".
בסופו של דבר העסקה יצאה אל הפועל בלי המודיעין הגרמני – אך היא מבוססת על אותו מסמך שקונראד מסר לצדדים בתחילת השנה. למעשה, ערוץ ההידברות שבזכותו נחתמה בסופו של דבר העסקה היה זה של פעיל השלום הישראלי גרשון בסקין, מול ראזי חאמד מחמאס.
בחמש השנים וחצי שחלפו מאז נפל גלעד שליט בשבי, סיקרתי את המשא ומתן החשאי שהתנהל בכמה מדינות על ידי אנשים רבים, בניסיון להגיע לעסקה בין חמאס וישראל. חלק גדול ממה שניסינו לפרסם בתקופה זו נפסל על ידי הצנזורה.
עתה ניתן לפרסם לראשונה את תקציר ההתרחשויות מאחורי הקלעים ולתאר – בלשונו של אחד מראשי המודיעין הישראלי – "כיצד הפכה תקלה טקטית למשבר אסטרטגי".
ואולי גם כיצד דווקא מהמשבר הזה – כך כבר התבטאו כמה גורמים בכירים בביון הישראלי, בשיחה שלא לייחוס עם "7 ימים" – העסקה החדשה עשויה ליצור הזדמנות להידברות עם חמאס.
 
הכתבה המלאה של רונן ברגמן תופיע ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.