תעלומת אשת הדולפין

ג'ני מיי, אזרחית אמריקאית, נמצאה תלויה בחוף תל-אביב. המשטרה קבעה: התאבדות. אבל עכשיו סיפור חייה נחשף: מדוע בארנקה נמצאו מספרי הטלפון של נתניהו וצמרת המוסד, מה עשתה עבור הסי-איי-איי, מי רצה לחסל אותה והאם כל זה קשור למומחיות האמיתית שלה - אילוף דולפינים לצרכים צבאיים
איור מ"7 ימים": שחר לוי, אנדרומדיה
 
בלילה האחרון של חייה, ג'ני מיי נראתה מאושרת.
היא ישבה בקפה נורדאו בתל־אביב, בין חברים, חלקם הגדול לוחמי זכויות בעלי חיים, כמוה. בחוגים הללו ג'ני מיי בת ה־54 הייתה ידועה כאחת ממאלפי הדולפינים הטובים בעולם, מהבודדים שבאמת מבינים את חייו והתנהגותו של היונק הימי המסתורי הזה. היא הגיעה לישראל והתחברה מיד למאבק של עמותת "תנו לחיות לחיות" נגד העברת הדולפינים שהיו בדולפינריום למתחם מופעים חדש בגני התערוכה. פניה של מיי קרנו. לא בזכות המאבק למען הדולפינים — שאז דווקא לא נראה כי יצלח — כמו מהעובדה שאוטוטו, בעוד כמה שעות, היא תעלה על טיסה לארה"ב ותפגוש את בתה קיני, שעימה לא התראתה זמן רב.
זה היה ב־7 בפברואר 1994. בסביבות השעה עשר ביקשה מיי סליחה מהנוכחים וניגשה לטלפון ציבורי, שממנו טילפנה פעמיים. כשחזרה הודיעה שהיא "יוצאת לחמש דקות ומיד תחזור". החברים הינהנו והביטו בה נעלמת אל תוך הערב התל־אביבי הקריר. אחד מהם היה אמור לקחת אותה באותו לילה, לנתב"ג, לטיסה שתצא בשתיים לפנות בוקר.
אבל מיי לא הגיעה.
20 שעות מאוחר יותר, כך על פי הדיווחים המשטרתיים, גילה זוג תיירים את גופתה במבנה על חוף ימה של תל־אביב, לא הרחק מהדולפינריום. סביב צווארה הייתה כרוכה רצועה שנקשרה לזיז בקיר, בעמידה, כשרגליה על הקרקע. המשטרה ורופא משפטי שהגיע לזירה הזדרזו לקבוע: התאבדות. כמה ממכריה בארץ העלו את ההשערה כי המאבק על הדולפינים גרם לה ייאוש עמוק, ולכן בחרה לשים קץ לחייה כה קרוב לדולפינריום. ידיעה של 350 מילה בעיתון הכריזה, כי "מאמנת דולפינים אמריקאית התאבדה ליד הדולפינריום", תיק סגור, שלום ותודה. נקסט.
אלא שבמקרה של ג'ני מיי, יותר מדי פרטים לא הסתדרו. עשרה ימים לאחר שנמצאה ללא רוח חיים העלה העיתונאי יגאל סרנה ב"7 ימים" תמיהות ראשונות לגבי נסיבות מותה. בכתבת התחקיר הוא פירט שורת שאלות שנותרו בלתי פתורות והצביע על קשרים אפשריים בינה לבין עולם המודיעין; כן, מאמנת דולפינים מוסמכת, אבל גם אישה מסתורית, מומחית לטרור בינלאומי, אשפית בהגנה עצמית, מקושרת היטב לצד האפל של ממלכת הביון העולמי. המסתורין סביב מותה של ג'ני מיי התעצם, אך קביעת המשטרה נותרה בעינה: התאבדות. תם ונשלם.
התהיות והשאלות שהעלה סרנה בכתבתו לא נתנו מנוח לשני משוגעים לדבר: במאי הסרטים הדוקומנטריים ירין קימור ומפיקת הסרטים דורית סטריק. קימור וסטריק המשיכו להתחקות אחרי פרשת ג'ני מיי בתחקיר שהשתרע לסירוגין על פני 16 שנים. לאורך השנים ידעה העבודה על הסיפור הזה עליות ומורדות. היו פעמים שקימור וסטריק כמעט נואשו, פעמים אחרות נתקלו בחומות בצורות של הממסד. "לעולם לא תוכלו לשדר את הסיפור הזה", אמר לקימור בכיר במוסד. אבל למרות הכל, השניים המשיכו. במחלקת התעודה של הערוץ הראשון האמינו בסיפור, ומנהל המחלקה, איתי לנסברג, דאג להקצות לפרויקט סכומים גבוהים במונחים של טלוויזיה מקומית. התוצאה היא מיני־סדרה מרתקת בת שלושה פרקים בשם "האישה שידעה יותר מדי", שתוקרן החל מה־17 בנובמבר.
מהתחקיר עולה כי ג'ני (ג'ניפר) מיי אכן הייתה לוחמת למען זכויות בעלי חיים, כפי שהציגה את עצמה, אבל זה היה רק חלק מהסיפור. חלק קטן. חוץ מזה היה לה דאן 5 בקראטה והיא הייתה מומחית ברמה בינלאומית לחיסול בטכניקת "Pressure Points", שיטת הרג בלא מכות, רק על ידי נקודות לחיצה. בנוסף לכך היא הייתה מאלפת נמרים, מאמנת סוסים, יועצת למלחמה בטרור, מומחית בתורת ההסתערבות, צלפת מיומנת ובקיאה בשימוש בכמה סוגי נשק קל.
ואולי הפרט המעניין ביותר: היא הייתה מאמנת ביחידה הסודית לשימוש בדולפינים למטרות צבאיות בצי ארצות־הברית (NMMP, ראשי התיבות של "תוכנית היונקים הימיים של חיל הים האמריקאי"). מיי היתה קשורה לתוכנית באימון ומחקר שהתנהלה בבסיס הצי פוינט מאגו, וכן עברה הכשרה בבסיס לניסויי טילים.
ג'ני מיי גם הצליחה לטוות קורים בשירותי ביון שונים, וקשריה הגיעו עד לבכירים במודיעין הישראלי, ראש הסי־איי־איי, מפקדים בק־ג־ב ומנהיגים בארגוני טרור לסוגיהם. "היו שלבים בתחקיר, שבהם מרוב תדהמה הפסקנו להאמין בסיפור שלנו", אומר קימור. אלא שגילויים חדשים שנחשפו במשך שנות התחקיר הרבות לא רק אישרו את כל הפרטים הדמיוניים, אלא אף הוסיפו לו נדבכים נוספים: פעילות סוערת של ג'ני מיי ברחבי העולם ובכלל זה מזימות אפלות באפריקה, שחרור ילדים בארצות ערב, משחקים מלוכלכים בארצות־הברית, קשר למשמר המלכותי בסעודיה, לשכירי חרב ולמבריחי זהב ועוד.
דבר אחד בטוח: האישה שגופתה התגלתה לפני 17 שנה על חוף הים בתל־אביב הייתה הרבה יותר ממאמנת דולפינים. ונשאלת השאלה: עם קשריה המסועפים למערכת הביטחון והניסיון שלה כמאמנת דולפינים למטרות צבאיות בארה"ב — מה באמת עשתה כאן ג'ני מיי?
 
הכתבה המלאה - ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.