מחאה זה מקצוע

דפני ליף וחבריה מפסיקים לעבוד בחינם: ראשי המחאה יקימו עמותה שתגייס תרומות ותשלם משכורות. "אנשים עזבו עבודות ונמצאים במצוקה. אם לא יקבלו שכר, הם לא יישארו במאבק", מסבירים במטה המחאה

דפני ליף | צילום: שאול גולן
 
כבוד המנכ"לית דפני ליף, יושבת הראש סתיו שפיר. המחאה ממסדת את עצמה, ובשבועות הקרובים תהפוך לעמותה רשומה כחוק. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי מנהיגי המחאה יזכו לשכר ולהחזרי הוצאות מהעמותה.

"איציק שמולי מקבל שכר, עופר עיני מקבל שכר. כולם מקבלים שכר. יש במחאה אנשים שעזבו את העבודה שלהם, וההוצאות גבוהות מאוד. העבודה מתבצעת לפעמים מבתי־קפה, ואין כסף. אנשים נמצאים במצוקה. יש אנשים שאם הם לא יקבלו שכר, הם לא יצליחו להישאר במאבק", הסביר גורם המעורה בנושא.

במטה המחאה מתחבטים בימים האחרונים כיצד לבנות את המנגנון כך שלא תתעורר ביקורת ציבורית. כפי הנראה, המטה יקים עמותה, וכעת דנים שם בניסוח קוד אתי לגבי קבלת התרומות. הסוגיה המרכזית היא ממי יקבלו תרומה ולמי יסרבו בנימוס. גורמים במטה סיפרו כי מאז תחילת ההפגנות זכו לאינספור הצעות לתרומות.

ההתלבטות היא האם לקבל כסף רק מאנשים פרטיים, או לאפשר גם לקרנות ולגופים אחרים לתרום. ראשי המחאה מסרבים לקבל תרומות מגופים פוליטיים, אולם דנים האם יש לאפשר תרומות של בעלי עסקים ושל קהילות יהודיות בחו"ל. עוד דנים במטה בשם העמותה, שתכלול מן הסתם את המילים "צדק חברתי", ובנושא השכר: כמה — ולמי?

כמו כן, לאחר ההפגנה במוצאי שבת בכיכר רבין, שהוגדרה על ידי ראשי המחאה כמוצלחת, מתלבטים שם בימים האחרונים לגבי האסטרטגיה שבה יבחרו לפעול בהמשך. לדברי גורמים במטה, אין כוונה להקים מפלגה פוליטית לעת עתה, אולם אי־אפשר לדעת מה יהיה בעתיד. כמו כן, במטה מתלבטים אם להמשיך בפעילויות כאלה ואחרות בכנסת, בהפגנות, באירועי שטח ובמחאות נוספות.

במטה המחאה אישרו אתמול את הפרטים והוסיפו: "מטה המחאה החל בהקמת מנגנון גיוס כספים לאור הצורך במימון הפגנות שטח, שכר והחזרי הוצאות לפעילים. בימים אלה מגבש המטה קוד אתי לגבי אופי גיוס התרומות ובאיזו צורה ישתמשו בכסף".


 

 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.