ג'ורג' מדבר

אם תשאלו את חוקר השבויים "קפטן ג'ורג'" - כו־לם בגדו בו: המדינה, המפקדים מיחידה 504 והקצינים שהציבו אותו בחקירות הכי רגישות. כן, גם אלו ששלחו אותו לגרום למוסטפה דיראני לספר איפה רון ארד, החקירה שבסופה טען דיראני כי בוצעו בו עינויים ומעשה סדום. עכשיו ג'ורג' פותח את הפה
"למה רק אני שילמתי מחיר?". קפטן ג'ורג' | צילום: דודו בכר
 
בסלנג הפנימי של חוקרי השבויים ביחידה 504 קוראים לזה "להיפתח".
זה הרגע הזה, שבו החוקר חש שהשבוי מתחיל לדבר, שהוא אומר אמת – ושלדברים שהוא מוסר גם יש ערך מודיעיני. "הנחקר נפתח", הוא צמד המילים שהחקש"בים (חוקרי שבויים) מחכים לדווח עליהן לממונים. בינגו. הוא מדבר.
במאי 1994 צמרת המדינה – מראש הממשלה רבין ז"ל, דרך הרמטכ"ל ועד לבכירי זרועות המודיעין הישראלי – המתינה לשמוע בדיוק את צמד המילים הללו: "הנחקר נפתח". אבל בחדר החקירות של 504 ישב אגוז קשה במיוחד לפיצוח. קראו לו מוסטפה דיראני, וכולם המתינו שיענה על שאלה אחת: איפה רון ארד? התקווה הייתה שמידע עדכני מדיראני יוביל למבצע חילוץ הרואי שיביא סוף טוב לתיק "חום הגוף", הכינוי המודיעיני שניתן לתעלומת הנווט השבוי.
מחדר החקירות יצאו ונכנסו בכירי חוקרי השבויים של ישראל, אנשים שהצליחו לגרום גם לארכי־טרוריסטים פנאטים לשפוך כל מה שידעו. אבל דיראני המשיך לשחק את המשחק: הכחיש, מסר מידע מוטעה בכוונה או סתם שיקר. עברו כבר שלושה שבועות מאז שדיראני נחטף מביתו בדרום לבנון במבצע נועז של סיירת מטכ"ל – ואף אחד לא היה יכול עדיין לומר "הנחקר נפתח".
גם "קפטן ג'ורג'", חוקר השבויים שכינויו יהפוך אחרי אותה חקירה למפורסם מחד גיסא ולגנאי מאידך גיסא, המתין לרגע שבו גם דיראני "ייפתח". ואז זה קרה.
"אחרי משהו כמו שלושה שבועות של חקירה קשה", משחזר קפטן ג'ורג' בראיון נדיר ל"7 ימים", "דיראני התחיל לדבר ולפתוח את הנושא של רון ארד". כמה ימים מאוחר יותר התרחש הרגע הדרמטי ביותר בחקירה. על פי סיפורו של דיראני, ארד הוחזק בכפר נבי־שיט שבבקעת הלבנון, בבית משפחת שוכור, שנמנו עם אנשי "ההתנגדות המאמינה", תנועתו של דיראני. בלילה שבין 4 ל־5 במאי 1988, טען דיראני, נחטף ארד בידי משמרות המהפכה. עד כה לא מדובר במידע חדש. אבל עכשיו החקירה הפכה להיות מעניינת באמת.
דיראני סיפר לג'ורג' כי ארד הועבר לאיראן. אחר כך, טען ג'ורג', אפילו הצביע על מחנה המעצר שבו לטענתו מוחזק רון ארד. ג'ורג' היה משוכנע שזהו, זו "ידיעת הזהב" שלה המתינה צמרת המדינה: יש מיקום עדכני של הנווט השבוי. אלא שאז התגלו עוד סתירות בעדותו של דיראני, ובסופו של דבר הוחלט – למרות מחאתו של ג'ורג' – שלא לייחס לדברי הנחקר אמינות. עד היום ג'ורג' משוכנע כי זו הייתה טעות.
 
הכתבה המלאה - ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.