חומות יריחו

בתרחישי עימותים מול איראן, שפורסמו בתקשורת הזרה, מערך טילי ה"יריחו" משחק תפקיד מכריע. חצי מאה מאז נטען כי הוחל בפיתוחו, נותר הטיל אפוף סודיות ומסתורין ומעט מאוד ידוע עליו, אם בכלל. עכשיו, בזכות סדרת פרסומים חדשים בחו"ל, אפשר לשרטט לראשונה את סיפורו

על פי מחקר שהתפרסם בדרום־אפריקה, כך נראה רכב שיגור "יריחו 2"

לפני שבועיים פירסם ריצ'ארד אנגל, כתב החוץ הראשי של רשת אן־בי־סי, פרטים על אודות מה שהוא מתאר "תכנון תקיפה ישראלית אפשרית באיראן". על פי הפרסום, שזכה לתהודה עולמית מקיפה, ישתתפו בתקיפה כזו מטוסי חיל האוויר, יחידות קומנדו שיפעלו על הקרקע — וגם טילי "יריחו 2".
על פי התסריט, אם אכן הפרסום של אן־בי־סי מדויק, טילי "יריחו 2" יחומשו בראשי קרב קונבנציונליים. על פי פרסומים זרים, יריחו יכול לשאת גם משהו עוצמתי בהרבה: את פצצות האטום של מדינת היהודים.
נדמה שככל שהחשיבות המיוחסת ל"יריחו" עולה — כך ניתן למצוא עליו פחות מידע. רק מעט מאוד פרטים, רובם הערכות טכניות, התפרסמו על אודות הטיל. מחוץ למעגל מצומצם של אישים, עוד פחות מכירים את הסיפור המאוד לא שגרתי על נסיבות הולדתו של "יריחו".
אלא שלאחרונה כמה ספרים מקצועיים שפורסמו בחו"ל טוענים כי הם הצליחו לפזר מעט את מסך הערפל הזה ולספק הצצה אל מערך טילי ה"יריחו". באמצעות שורת שיחות עם מחברי הספרים הללו וחוקרי ביטחון ברחבי העולם — משרטט "7 ימים" לראשונה את הפרופיל של הטיל: כל מה שאפשר, על פי גורמים זרים, לפרסם על "יריחו", הזרוע הארוכה של מדינת ישראל.
 
הכתבה המלאה של רונן ברגמן תופיע ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.