הקרב על הר הבית

אוצרות ארכיאולוגיים שחלקם משני בתי המקדש נחפרים בגסות מתוך האדמה ומושלכים לערימות עפר ולמזבלות. תחקיר "7 ימים" חושף:  כך, עקב אוזלת יד מתמשכת של הרשויות בישראל, השתלט הוואקף  על הר הבית ומוחה שם בשיטתיות כל זכר להיסטוריה היהודית  במקום
העבודות בהר הבית | צילום: עו"ד ישראל כספי, הוועד למניעת הרס עתיקות הר הבית
 
מדוחות הפיקוח שכולם נחשפים כאן לראשונה עולה שבהיעדר פיקוח מקצועי צמוד כך מתבצעות עבודות החפירה ברחבת הר הבית: תעלה נחפרה כמעט כולה בטרקטור, החפירה נמשכה גם בשעות הלילה לאור פנס קטן, ולמרות ההנחיות הברורות — הגיעה לעומק של יותר ממטר. את גושי האדמה שהוצאו — וכאן מדובר באדמה המכילה כנראה שרידים יקרי ערך משני בתי המקדש — השליכו אנשי הוואקף (הגוף האדמיניסטרטיבי המוסלמי, הממונה על הר הבית) למזבלה מאולתרת במזרח ההר.
הד"ר לארכיאולוגיה גבי ברקאי, חתן פרס ירושלים לארכיאולוגיה ומומחה בעל שם עולמי לחפירות מתקופות בית ראשון ובית שני, מסביר: "הר הבית הוא מקום שבו לא נעשתה מעולם חפירה ארכיאולוגית סדורה. אפילו חרס אחד לא פורסם מהר הבית. זה חור שחור במידע הארכיאולוגי שלנו. בהר הבית, הסלע מגיע כמעט עד למשטח העליון, מתחת לכיפת הסלע. הסלע חשוף כך שכל הבשר שיש לנו בתור ארכיאולוגים הוא לפעמים 30 ס"מ. זה מה שיש לנו. איך אפשר לחפור בשטח כל כך רגיש בלילה? איך אפשר לחפור בעזרת כלים מכניים? כל צעד כזה הוא פשע. זו ברבריות ממדרגה ראשונה".
תחקיר "7 ימים" חושף את המחדל המתמשך של הרשויות בהגנה על האוצרות הארכיאולוגיים הנדירים של הר הבית. רשות העתיקות, משטרת ישראל, עיריית ירושלים והיועץ המשפטי לממשלה הותירו את ההר — על פי מסמכים שהגיעו לידינו — חשוף לגחמות אנשי הוואקף.
מחומרים שהגיעו אלינו עולה גם כי בהיעדר פיקוח — הוואקף מוחק בהתמדה כל זכר להיסטוריה היהודית בהר הבית. המזרחן ד"ר מרדכי קידר, מהמחלקה הערבית  באוניברסיטת בר־אילן, מסביר: "פעולות אלה נעשות במסגרת פרקטיקה הנקראת בערבית 'טַמְס אל־מַעַאלִם', ביטוי שפירושו 'מחיקת הסימנים', כלומר חיסול שרידי התרבויות שקדמו לאיסלאם".
 
התחקיר המלא - ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.