השמיים הם לא הגבול

א' גדלה עם אם חד־הורית ו־5 אחים, אבל הקשיים מעולם לא עצרו אותה. בילדותה הייתה דוגמנית מבוקשת, ובנעוריה הייתה ספורטאית מחוננת. את התיכון סיימה בגיל 16, אחרי שקפצה שתי כיתות, ובגיל 19 כבר היה לה תואר ראשון. בחודש הבא צפויה א' לסיים (21) את קורס הטיס היוקרתי

א' בגיל 17, בעת שהייתה סטודנטית לתואר ראשון. צילום: ערן יופי כהן
 
אין דבר העומד בפני הרצון — וא' בת ה־21 היא הדוגמה המובהקת לכך.

הנערה שגדלה מגיל צעיר ללא אב, עם אם וחמישה אחים בדירה דלה וצפופה בעפולה, כבשה בחייה הקצרים פסגה אחר פסגה. היא הייתה ספורטאית מחוננת שזכתה באליפויות, הייתה תלמידה מצטיינת שהוקפצה שתי כיתות, החלה את לימודיה האקדמיים כבר בגיל 16 והשלימה את התואר הראשון בניהול מערכות מידע כשהייתה בת 19 בלבד. בחודש הבא צפויה א' לכבוש את הפסגה הבאה — כאשר תסיים את קורס הטיס היוקרתי ותקבל כנפיים.

סיפור ההצלחה של הצעירה היפהפיה מרשים במיוחד בהתחשב ברקע הקשה שבו גדלה. הוריה עלו לישראל לפני 20 שנה מהעיר סנט פטרסבורג שברוסיה ונקלטו בעפולה. ב־1997 נטש האב את משפחתו ועזב את הארץ. האם ילנה, עולה חדשה שעדיין עשתה את צעדיה הראשונים בארץ לא מוכרת, נותרה לגדל את ששת הילדים לבדה.

ארבע בנות ושני בנים הצטופפו בדירה הקטנה בגוש בנייני רכבת בשכונת עפולה עילית. ברוסיה האם הייתה רופאה, אבל בארץ היא נאלצה להתפרנס מעבודות מזדמנות. "עברתי חיים מאוד לא קלים. הייתי צריכה לטפל בשישה ילדים קטנים. רק אני, לבד מול העולם. לא היה לי זמן להשלים את ההכשרה הדרושה כדי לקבל רישיון רפואה בישראל", מספרת ילנה.

את האופי הנחוש שלה הנחילה ילנה לילדיה. הם למדו ממנה שקשיי פרנסה לא צריכים להוות מכשול בפני הצטיינות. וכך, נטלי הבכורה (27) השלימה תואר שני בפיזיקה בגיל 25, מריה היא סטודנטית בארה"ב — אולם א' (21) שוברת נכון לעכשיו את שיאי ההצטיינות המשפחתיים.

"פגשתי אותה לראשונה כשהייתה בכיתה ג'", נזכר ולדימיר, המאמן שבזכותו הגיעה לשורה של הישגים ומדליות זהב. "ראיתי ילדה בת 9 שרצתה להיות ראשונה בכל דבר. יש לה תפיסה מאוד מהירה ואופי מברזל. כל מטרה שהיא רוצה היא משיגה".

יופיה של א' סלל את דרכה גם לקריירת דוגמנות: מגיל תשע דיגמנה עבור קמפיינים של פוקס, הוניגמן וחברות נוספות. אבל המאמן מציע לא לזלזל בחזות העדינה של הצעירה הבלונדינית: "היא התאמנה אצלי עד שהתקבלה לקורס טיס. היא לא פוחדת מכלום. בעקבותיה החלו גם אחיותיה הגדולות להתאמן אצלי, וגם הן הפכו לאלופות. כיום אני מאמן את האח הצעיר מיכאל, שבסוף השבוע הקרוב יתחרה אף הוא באליפות". המאמן, שהוזמן לטקס סיום קורס הטיס של א', מסביר את סוד ההצלחה של המשפחה: "זה בזכות האמא. היא נלחמת בשביל כל הילדים שלה".

א' מצטיינת לא רק בספורט. לאחר שקפצה שתי כיתות וסיימה את בית הספר התיכון שנתיים לפני כולם, הפכה א' לסטודנטית הצעירה ביותר במכללת עמק יזרעאל — כאשר התקבלה לחוג למדעי המחשב ולמערכות מידע לפני שמלאו לה 17.

לקורס הטיס, מספרת ילנה, הגיעה בתה במקרה: "אני יודעת שכל ילד חולם להיות טייס אבל זה ממש לא היה החלום שלה. היא בכלל לא ביקשה להתקבל לקורס. אבל אחרי שהתגייסה לצה"ל עם תואר ראשון בניהול מערכות מידע, פנו אליה מחיל האוויר. היא עברה את המיונים והתקבלה".


קורס הטיס נמשך שלוש שנים, אבל מכיוון שא' התגייסה כבר עם תואר ראשון היא פטורה משנת הלימודים האקדמיים שבה מחויבים חבריה לקורס — וצפויה לקבל את הכנפיים אחרי שנתיים בלבד. "רק אחרי שהבת שלי התחילה את הקורס הבנתי עד כמה האתגר גדול", מספרת האם. "היה לה מאוד קשה, הרבה יותר מאשר הלימודים לתואר. אני כל כך גאה בה".

בזכות הקורס, הפכה המשפחה לחלק ממשפחת חיל האוויר: בשנה שעברה חגגה פרח הטיס את בר המצווה לאחיה מיכאל בבסיס החיל ברמת דוד. בסיוע הלל הילמן, מנהל כפר הנוער כדורי שבו לומד מיכאל, התגייסו אז הטייסים למען הילד שבשל קשיים כלכליים נמנעה ממנו מסיבה יקרה — וערכו לו ולחבריו חגיגת בר מצווה בלתי נשכחת.

ראש עיריית עפולה, אבי אלקבץ, נמצא בקשר עם א' ומשפחתה כבר שנים ארוכות: "האם גידלה את ששת ילדיה לתפארת, והכל בעשר אצבעות. אחרי שילידת העיר, אלוף אורנה ברביבאי, הפכה לאלופה הראשונה בצה"ל — תהיה לנו גם טייסת ראשונה מעפולה. א' היא גאוות העיר".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.