השייטת הצדיעה לשלומי

אל"מ שלומי דהן נפצע אנושות רגע לפני מינויו למפקד השייטת. אתמול הוא הגיע לטקס המינוי של הקצין שקיבל את התפקיד במקומו. עם כיסא גלגלים במקום נשק, הוא התקבל שם בהצדעה - אבל בעיקר בדמעות

אל"מ שלומי דהן לפני הפציעה
 
אלוף־משנה שלומי דהן הגיע אתמול לאירוע שעליו חלם במשך כל הקריירה הצבאית שלו: טקס חילופי מפקד שייטת 13. אבל כיסא הגלגלים שאיתו נכנס לבסיס רמז לכך שלא הוא יהיה האיש שיזכה לקבל את המושכות לתפקיד. ללא מילים, סיפר כיסא הגלגלים סיפור שלם, קורע לב, על הטרגדיה שקטעה את טיפוסו של הקצין המבטיח לפסגה.

הקומנדו הימי היה כל חייו של אל"מ דהן. הוא צמח ביחידה, היה בשר מבשרה, ולפני ארבע שנים נקבע כי ב־2009 יחזור אליה כמפקד. השלמת המעגל, מלוחם פשוט לקודקוד היחידה, כבר נראתה סגורה. אלא שבדיוק בשבוע שבו עמד לקבל את הבשורה על מינויו, קרה האירוע ששינה את מסלול חייו. למען האמת, כמעט גבה ממנו את חייו.

ב־23 ביולי 2008, כששימש מפקד החטיבה הדרומית בעזה, הוקפץ דהן לגזרתו. בסמוך לצומת מגן בדרום איבד נהגו את השליטה על הרכב, והמח"ט נפצע באורח אנוש. הקצין שיצא ללא פגע משדה הקרב ומהמבצעים העלומים נפגע בראשו ופונה לבית־החולים סורוקה במסוק, כשהוא מפרפר בין חיים למוות. בתום מאבק חסר פשרות של הרופאים המח"ט ניצל, אך נותר משותק ברוב חלקי גופו. דהן נשלח לשיקום ארוך בבית לווינשטיין, אך לא הצליח לחזור לעצמו ועדיין מתקשה לדבר.

בלית ברירה נאלץ צה"ל לבטל את מינויו למפקד השייטת, וקבע כי את המשבצת יאייש קצין אחר: אל"מ ר'. אלא שגם למפקד המחליף לא האיר המזל פנים: זמן קצר לפני שעמד להיכנס לתפקיד הוא איבד את המחשב הנייד שלו ובו חומרים מסווגים — והרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי החליט בעקבות כך לבטל את מינויו.

אחרי הפציעה של דהן והעונש של ר', נקרא לדגל קצין שלישי: אל"מ ש'. חוסר המזל נעצר אצלו, והוא נכנס לתפקיד מפקד השייטת בצורה חלקה. אתמול סיים כהונה מוצלחת, ובטקס החילופים העביר את המושכות לחברו, אל"מ ר'. כן, אותו אל"מ ר' מפרשת אובדן הלפטופ. וכך, הטקס שנערך אתמול בעתלית סיפק מחזה נדיר למדי בנוף הצה"לי: שלושה מפקדים שהיו אמורים להיכנס לאותו תפקיד, בדיוק באותו זמן, באו לחגוג יחד. שלושה חברים ותיקים, שהכירו עוד בתקופתם כחיילים.

אבל בעוד ש' קיבל צ'אפחות ברכה, ור' זכה באיחולי הצלחה, אל"מ דהן גרם לנוכחים לדמוע מהתרגשות. מרגע שנכנס לבסיס, כשאביו מלווה אותו על כיסא הגלגלים, עזבו כולם את עיסוקיהם וניגשו לדרוש בשלומו. תוך שניות הוא הפך למסמר הערב.

למרות מגבלותיו, קשה היה שלא להבחין בהבעה הנרגשת על פניו של דהן. "כמי שהיה אמור להיות במעמד הזה לפני שלוש שנים, הוא מאוד התרגש", סיפר אביו אבינועם. "הוא התרגש לראות את שני חבריו ולא רצה לעזוב את הבסיס. זה הבית שלו. גם אני התרגשתי בשבילו, כשראיתי איך זוכרים את הבן שלי לטובה".


בטקס לא שכחו לומר תודה גדולה גם למפקד היוצא. אחרי שלוש שנים סוערות שבהן מבצע רדף מבצע, מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג לא חסך במחמאות מאל"מ ש'. "בהובלתך ותחת פיקודך פעלה השייטת כחוד החנית של צה"ל", אמר רוטברג, והתכוון לפעילות שניהל הקומנדו בתקופה זו: ממלחמה שקטה בהברחות הימיות, דרך חיסולים בולטים ועד מבצעים נועזים בשיתוף המוסד.

בתקופתו של אל"מ ש' אף הוענקו ליחידה שני צל"שים יחידתיים מטעם הרמטכ"ל על ביצוע מוצלח של רצף מבצעים מורכבים ויוצאי דופן, פרס מנחם בגין על "פעילותה למען ביטחון המדינה ואזרחיה", ופרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות. ההערכה היא כי בקרוב תזכה לצל"ש נוסף על פעילות חשאית. בין המבצעים המותרים לפרסום אפשר למצוא את תפיסת אוניית הנשק "ויקטוריה" ב־2011 וגם את הפשיטה על משט ה"מרמרה" ב־2010. "בתקופה הסוערת הזו, אנחנו פועלים בסוג חדש של מלחמה: המלחמה שבין המלחמות", סיכם אתמול המפקד היוצא. "היא לא רחבת היקף אבל היא אינטנסיבית, חובקת עולם ועם אויב משתנה".

מחליפו אל"מ ר' נחת אתמול על קרקע (וגם ים), שהוא מכיר עוד מגיוסו ב־1990. מהיום שדרך בבקו"ם הוא עשה שורת תפקידים ביחידה, בהם מפקד צוות ומפקד פלגת לוחמים. בהמשך שימש כמפקד סיירת ומג"ד, ובתפקידיו האחרונים היה מח"ט מילואים ומח"ט בפיקוד הצפון.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.