להציל את סורי

משימה אפשרית: קייטי ברחה מטום רגע לפני ששלח את בתם למחנה קיץ סיינטולוגי, שכולל שטיפות מוח וחקירות במכונת אמת

 

טום קרוז וקייטי הולמס בימים יפים יותר. צילום: רויטרס
 
לקח לקייטי הולמס שש שנים להבין שאם זה הולך כמו מטורף, קופץ על ספות כמו מטורף ובאופן כללי מתנהג כמו מטורף — זה כנראה ברווז מטורף. אבל היא לפחות עלתה על זה בזמן, כי לפי ההדלפות האחרונות מסאגת הגירושים של הולמס מטום קרוז — סיפור שנמשך רק ארבעה ימים וכבר מרגיש כמו ארבע שנים — היא ברחה ממנו רגע לפני שהוא שלח את בתם, סורי בת ה־6, למחנה אימונים סיינטולוגי.

זו לא הייתה אמורה להיות קייטנה. קרוז תיכנן לשלוח את סורי למחנה השייך ל"סי אורג", ליגה קיצונית של הסיינטולוגיה, הכת שייסד רון האברד ושחסידיה מאמינים, בין היתר, כי רוחות של חייזרים שהגיעו לכדור הארץ לפני עשרות מיליוני שנים התגלגלו לנשמות בני האדם.

המחנות של "סי אורג", שהתקיימו במקור על ספינות בים עברו מאז ליבשה, אבל המתווה שלהם לא השתנה. אלה מחנות כמעט צבאיים שמכניסים את ערכי הסיינטולוגיה בראשיהם של ילדים בני 5 ומעלה, שמגיעים לשם בלי הוריהם.

 

 
לסורי ציפה לו"ז נוקשה ושטיפות מוח יומיומיות, הכוללות חיבור למכונת אמת והיפנוזה. שיחות טלפון להורים אסורות במחנות האלו, וכך גם טלוויזיה ואינטרנט. על פי עדויות יוצאי הכת, מכתבים מחניכים שמכילים אמירות "לא שמחות" עוברים צנזורה.

ילדות סוררות יכולות למצוא את עצמן בסדנת "חינוך מחדש". שם הן מקבלות רק שאריות מזון, נאסר עליהן לדבר מיוזמתן עם חברים אחרים בכת או אפילו ללכת — הן חייבות לרוץ לכל מקום. לא פלא שהולמס דורשת משמורת בלעדית על בתה, במאבק שיעמיד למשפט גם את כת הסיינטולוגיה. מייק פאול, מנהל משברים ניו־יורקי שחביב מאוד על סלבריטאים, אמר ל"דיילי מייל": "אין ספק שעורכי הדין של קייטי ישימו את הסיינטולוגיה על דוכן העדים. זה יהיה מאבק על הנשמה של סורי, לא פחות".

טום קרוז הוא לא האיש היחיד בהוליווד שמחובר לכת הזו, אבל הוא בוודאי השם הגדול מכולם. כמו כל חברי הכת הוא חתום על חוזה למיליארד שנה, לא פחות, של נאמנות. כשקרוז והולמס נפגשו ב־2005, הוא הצמיד אליה סיינטולוגית בכירה שהוגדרה כעוזרת האישית של הולמס ודאגה ללמד אותה את התורה. השאלה האם הולמס רצתה ללמוד את התורה או לא עדיין פתוחה.


מה שבטוח — אם יש בכלל דבר כזה כאן — הוא שהולמס הבינה יום אחד שהיא אולי מקרה אבוד, אבל סורי רק בת 6, והעובדה שקרוז כבר רשם אותה לכמה חוגים סיינטולוגיים, אפילו עדיין לא ההארד־קור, הכניסה את האמא לפאניקה. בשבוע שעבר היא הזעיקה משטרה לדירתה בניו־יורק, אחרי שהייתה משוכנעת כי חברי הכת עוקבים אחריה, וערוצי הבידור והרכילות באמריקה, שעברו למתכונת פיגועים, מספרים כל חמש דקות כי "קייטי מתוחה ועייפה". נו, ליד כל זה הגילויים כי קרוז והולמס לא באמת ניהלו חיי נישואים, לפחות בשלוש השנים האחרונות, וגרו רוב הזמן בשני צידי ארצות־הברית הם בלי ספק הדבר הכי הגיוני בסיפור שהוא כנראה עוד יותר מטורף מטום קרוז עצמו.

 

 

 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.