מלחמת גפרורים

בחודשיים האחרונים זינק מספר ההצתות על רקע לאומני למאות בחודש. ההצתות מכוונות גם למתקנים אסטרטגיים ובסיסי צה"ל. "7 ימים" מגלה כי המציתים זוכים להדרכה טכנית מקיפה, עידוד ותמיכה דתית של אנשי אל־קאעידה
 
שריפה בצפון, השבוע | צילום: אפי שריר
 
אף אחד לא הבחין בדמויות החרישיות שעשו את דרכן בצמחייה הסבוכה שבוואדי.
זו הייתה שעת צהריים לוהטת ב־17 ביוני השנה, והדמויות הצליחו להתקרב למרגלות מחנה עופרית, הנמצא על הר הצופים בירושלים. המחנה שקק חיים: בסיס עופרית משמש היום הן מפקדה מחוזית של פיקוד העורף והן מרפאה אזורית שחיילים רבים משתמשים בשירותיה.
סמוך לשעה אחת וחצי בצהריים החל להתפשט ברחבי הבסיס ריח של עשן, שהלך והתגבר. החיילים, שהחלו לתור אחרי מקור הריח, התקדמו אל עבר הגדר הצפון־מערבית שלו. המחזה שנגלה לעיניהם היה מלחיץ: הוואדי שהשתרע מתחתם התכסה בעשן סמיך, ומתוכו ריצדו לשונות אש, שנעו במהירות כלפי מעלה, לעבר המחנה.
שבעה צוותים של מכבי אש הוזנקו למקום והגיעו במהירות יחסית, אבל ביום כזה — זה היה גל החום הראשון של הקיץ, והטמפרטורות טיפסו מעבר ל־35 מעלות — לכולם היה ברור שבתוך דקות הלהבות ילחכו את גדרות הבסיס ויחדרו לתוכו. לאחר הערכת מצב זריזה התפצלו כוחות הכיבוי לשניים: קבוצה אחת ירדה לוואדי וכיבתה את מקורות האש; הכוח השני — מתוגבר בחיילי הבסיס — התפזר לאורך גדר המחנה וניסה לבלום את האש. הטקטיקה הוכיחה את עצמה: מקץ כמחצית שעה השריפה כובתה. אבל היה לה גם מחיר: 14 חיילים נפגעו כתוצאה משאיפת העשן. הם הובהלו לטיפול רפואי בבית החולים הדסה הסמוך, כשהם סובלים מקוצר נשימה, משיעול ומצריבות בעיניים. אחד מהם אושפז במצב בינוני.
כשחלפה הסכנה וחוקרי השריפות החלו לבדוק מה גרם לאש, התברר כי מדובר בהצתה. המסקנה לא הדהימה את החוקרים: במערך הכיבוי טוענים כי בחודש וחצי האחרונים היו לא פחות משבעה ניסיונות להצית אותו שטח, האחרון שבהם ביום ראשון השבוע.
הכתבה המלאה - ביום שישי ב"7 ימים"
 
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.