בקרוב: גל נוסף של התייקרויות

נוסף למוצרי מזון צפויים להתייקר בקרוב גם הארנונה, התחבורה הציבורית, מוצרי האלקטרוניקה והמכוניות.  בכיר באוצר: "כל עליית מחירים בחו"ל תגיע לארץ"

 
 
עוד גל התייקרויות בפתח. נוסף למוצרי מזון כמו חלב, ביצים, עופות ולחם, צפויים להתייקר בקרוב גם הארנונה, התחבורה הציבורית ומוצרי האלקטרוניקה. אל אלה מתווספת העלאת המע"מ בספטמבר, שתייקר את כל המוצרים והשירותים במשק.

"אנחנו חוששים שצפוי גל התייקרויות שלא נראה דוגמתו בארץ זה שנים. מה שקורה בתחום המחירים בעולם לא יפסח עלינו, ולא תהיה ברירה אלא לייקר שירותים ומוצרים שבפיקוח הממשלה ובשיעורים לא נמוכים", אמר ל"ממון" בכיר באוצר.

באוצר אומרים כי נוכח עלייתם העצומה של מחירי חומרי הגלם בעולם, שנוספה אליה עלייה של 25% בשער הדולר, לא יהיה מנוס מהעלאת מחירים רחבת היקף במשק.

בין השאר מתכננים במשרד האוצר קיצוץ משמעותי בתקציבי הרשויות המקומיות בתחילת 2013, במסגרת הקיצוץ של 12־14 מיליארד שקל בתקציב המדינה. קיצוץ מענקי האיזון וצמצום העברות כספים מהממשלה לרשויות המקומיות יחייבו את העלאת הארנונה ב־3% עד 8% בכל הארץ.

התייקרות בלתי נמנעת אחרת צפויה במוצרי היבוא מחו"ל, בעקבות עליית הדולר. חלק מהיבואנים והסוחרים ניסו לספוג את העלייה, אולם בשל גל ההתייקרויות לא יוכלו להמשיך בכך.

עליית מחירי הדלק, שנובעת מייקור הנפט בעולם, עליית שער הדולר ועליית המע"מ, יגרמו בקרוב להתייקרות הנסיעה בתחבורה הציבורית, באוטובוסים, ברכבות, במוניות וגם בטיסות לחו"ל.

"המדינה לא תוכל לסבסד מוצרים כבעבר. המדיניות הזאת לא תוכל לחזור. לכן כל עליית מחירים בחו"ל תבוא לידי ביטוי גם בארץ. לא יהיה מנוס מביצוע התייקרויות בהיקף נרחב של מוצרים ושירותים", אמר הבכיר.

אילו התייקרויות צפויות בקרוב?

- הדלק יתייקר ב־1 בספטמבר בכ־50 אגורות, בשל עליית מחירי הנפט, הדולר והמע"מ.

- הביצים יתייקרו ב־8% עד 17% עד סוף השנה, ייתכן שההתייקרות תהיה בשני שלבים.

- החלב ומעדני החלב יתייקרו ב־6% עד 13% עוד לפני סוף השנה וייתכן אף שעוד לפני החגים, בשני שלבים של העלאות מחירים.

- העוף יתייקר ב־6% עד 14% עד סוף 2012.

- התחבורה הציבורית תתייקר עוד לפני סוף השנה ב־5% עד 8%.

- הארנונה תתייקר ב־1 בינואר ב־3% עד 8%.

- המזון לבעלי חיים יתייקר בקרוב ב־5% עד 15%.

- הלחם שהתייקר ב־6.6% בשבוע האחרון צפוי להתייקר בעוד כ־4% עד סוף השנה.


- חומרי הניקוי צפויים להתייקר ב־5% עד 10% בשל ייקור חומרי הגלם.

- מחירי החשמל צפויים להתייקר שוב בשיעור שטרם ידוע.

- מחירי המכוניות יעלו ב־1 בינואר בשל שינויים במיסוי.

- מוצרי אלקטרוניקה מיובאים יתייקרו בימים הקרובים בשל עליית שער הדולר, עליית המע"מ וביטול הורדת המס על האלקטרוניקה הבידורית (טלוויזיות וכדומה).

- הארוחות במסעדות ובבתי הקפה צפויות להתייקר כבר בשבועות הקרובים ב־5% עד 10% נוכח גל ההתייקרויות. העלאה נוספת צפויה שוב בינואר בשל העלאת הארנונה והתייקרויות עתידיות נוספות.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.