נסיעת הסיוט של החיילת המשוחררת

מירי בליאכר (22) מערד לא תשכח את החוויה המשפילה באוטובוס: "חרדים כינו אותי 'שיקסע' כשעליתי ועשו קולות של הקאה". דובר אגד: "הנוסעת לא התלוננה, והנהג לא היה מודע למתרחש"


מירי בליאכר  צילום: חיים הורנשטיין
 

היא שירתה בצה"ל, היא עוסקת בפעילות ציונית — אבל כשנסעה באוטובוס במדינה שלה ו"העזה" לעבור בין כמה חרדים קיבלה יחס משפיל, כאילו הייתה אויבת.

מירי בליאכר (22) מערד עוסקת בהדרכת צעירים יהודים המבקרים בישראל. בסוף השבוע נסעה לבקר חברים בירושלים. השבת הייתה נעימה, אבל מוצאי השבת — סיוט.

בערב יצאה לרחוב והמתינה לקו 555 של אגד — האוטובוס המאסף לערד. החוויה הלא נעימה התחילה לדבריה עוד לפני הנסיעה. "האוטובוס הגיע, אבל הנהג לא פתח את הדלת הקדמית, התרחק ממני — ועצר. רדפתי אחריו, הוא שוב התרחק ועצר — עד שבסופו של דבר פתח את הדלת", סיפרה.

"כשנכנסתי פנימה מצאתי את עצמי בעולם אחר. בחלק הקדמי עמדו ארבעה חרדים שבחנו אותי בעוינות. הנהג הבטיח להם שאחרי שאשלם אכנס מהדלת האחורית".

מירי הבינה לדבריה שמדובר בניסיון להדרת נשים, וכי הגברים מצפים ממנה שתתיישב בחלק האחורי, שאוכלס בנשים, בעוד הגברים ישבו מלפנים. היא סירבה לעלות מהדלת האחורית ופסעה באומץ בין הגברים החרדים, כאשר אלה ממלמלים לדבריה מילות שטנה ומכנים אותה "שיקסע".

כדי להימנע מעימותים החליטה לשבת מאחור. "היה שם צפוף בגלל עגלות הילדים, היו צעקות ובכי של תינוקות — אז בשלב מסוים נשברתי והחלטתי לעמוד. החלק האחורי היה עמוס בעגלות אז נעמדתי במרכז האוטובוס, בתפר בין הנשים לגברים". לדבריה, הגברים שישבו בסמוך עשו קולות של הקאה וכינו אותה "מפגע". לטענתה, אחד מהם ניגש אליה וצעק: "את לא מכבדת את הזכויות שלי".

מירי מספרת שהפחד שיתק אותה, והיא אפילו לא העזה לענות. זמן מה לאחר מכן החלה עליה מתקפה גם מנשות האוטובוס: "הן אמרו לי שאני לא יהודייה ושאני עושה דווקא".

הרחשים ודברי הבלע נמשכו. "גידפו אותי לאורך כל הדרך — והדמעות זלגו לי מהעיניים בלי הפסקה. אף אחד לא נחלץ לעזור לי, וזה מאוד העציב אותי".


הסיוט נמשך שעה וחצי, עד ההגעה לערד. לפני שירדה מספרת מירי שאחד הנוסעים ירק לידה וקילל אותה. "יצאתי החוצה המומה, לא מאמינה שאירוע כזה יכול להתרחש במדינה שלי".

דובר אגד רון רטנר: "הנהג קלט את הנוסעת בצורה ראויה ביותר, והתנהגותו הייתה ללא דופי. היא לא ביקשה את עזרתו, והוא לא הבחין במה שהתחולל בינה לבין הנוסעים. לו הייתה פונה אליו היה מפסיק לאלתר את ההתנכלות, ובמקרה קיצון מזמין משטרה".

מתנועת "ישראל חופשית" נמסר: "אנו מלווים את המאבק נגד הדרת נשים שלוש שנים. לצערנו, למרות החלטות בג"ץ אנו עדיין נתקלים בתלונות על השפלות באוטובוסים".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.