מחתרת ההפלות השחורות

אלף שקל בקלקיליה, 5,000 שקל בקליניקה מטופחת בתל־אביב, או 500 שקל עם מסרגה ביפו: ברוכים הבאים לשוק הפרוץ והפרוע של ההפלות השחורות בישראל. "7 ימים" יצא למסע בעולמם האפל של המחתרת להפסקת הריונות והאנשים שעושים מכל זה הרבה מאוד כסף
צילום: שאטרסטוק
 
בדקות הספורות שנותרו עד שבדיקת ההיריון הביתי תראה לה את התשובה, דבורה ייחלה שסימוני הקווים בערכה יתאימו, שאולי האיחור במחזור שלה הוא סתם מקרה. שהתשובה תהיה שלילית.
אבל היא לא הייתה כזו. "את בהיריון", זעק לה מקלון הבדיקה, "עכשיו מה?"
היא הייתה אז נשואה, בת 32, עם תינוק בן שנה. דבורה (שם בדוי) לא מוכנה לספר היום למה לא רצתה עוד ילד, רק ש"זה לא התאים לי מהרבה סיבות". היא רק ידעה שני דברים בבירור: הראשון — שהיא הולכת להפיל; והשני — שהיא לא יכולה לומר על כך מילה לבעלה. "פחדתי לספר לו שאני רוצה להפיל, כי הוא מסורתי וידעתי שהוא יתנגד", היא מספרת. "העובר כבר היה בין שבעה לשמונה שבועות ולא ידעתי מה לעשות". אלא שעל פי החוק היבש, במדינת ישראל 2013 לדבורה אין יותר מדי אפשרויות: אישה נשואה, בריאה  ובגילה — לא תקבל אישור להפלה חוקית. המסלול היחיד שפתוח בפניה הוא לפנות לשוק ההפלות השחורות, תעשיית הפסקת הריונות שמשגשגת בארץ מתחת לרדאר של הגורמים הרשמיים. "בסוף שיתפתי חברה מהעבודה, והיא המליצה על גינקולוג בכיר, ש'עושה את זה באופן פרטי' במרפאה שלו", משחזרת דבורה. "'10־20 דקות גרידה, ואת חוזרת הביתה חדשה ושוכחת מהכל', היא שיכנעה אותי. החברה גם קבעה בשבילי את התור ובאה איתי לבדיקה הראשונה וגם למועד שנקבע להפלה".
את זוכרת מה היה שם?
"כל דקה ודקה. בחיים לא אשכח את היום הארור שבו נדפקו לי החיים".
 
התחקיר המלא - ביום שישי ב"7 ימים"
 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.