שלושה דורות של אומנה

אנט ממן מבאר־שבע גידלה 12 ילדי אומנה. זה היה רק טבעי ששניים מילדיה הלכו בעקבותיה והכניסו לביתם ילדים עם צרכים מיוחדים

בנות משפחת אלפסי־ממן עם ילדי האומנה שבטיפולן | צילום: חיים הורנשטיין
 
 
ב־28 שנים האחרונות גידלה אנט ממן מבאר־שבע 12 ילדי אומנה, לכן זה היה רק טבעי ששניים מילדיה הלכו בעקבותיה והכניסו לביתם ילדים עם צרכים מיוחדים.

לממן (61) יש שישה ילדים ביולוגיים ו־18 נכדים. כיום עדיין מתגוררים בביתה שלושה ילדי אומנה, מהם שניים בעלי צרכים מיוחדים. כמי שגדלה בעצמה כילדת אומנה אצל קרובי משפחה, היה ברור לממן שהיא לא תפנה את הגב לילדים הזקוקים לעזרה. "לפני 28 שנים שמעתי על ילד שזקוק למשפחה. כשהגיע אליי סיפרו לי שהוא סובל מתסמונת דאון. הוא חי איתי בבית עד היום".

לפני שש שנים החליטו בתה של אנט, אלינור, ובעלה דקל אלפסי להפוך למשפחת אומנה. "עזרנו לאמא לטפל בילד עם תסמונת דאון. מאוד נקשרנו אליו והוא אלינו, והוא עבר אלינו", מספרת אלינור. לפני חודשיים נוסף למשפחה זוג אחים, בן ארבע ובת ארבעה חודשים. אחיה של אלינור, שמעון ממן, ואשתו קרן הפכו למשפחת אומנה ב־2006 כשהכניסו לחייהם ילדה אוטיסטית בשם ליאור. "איך שראיתי אותה היא רצה לחבק אותי", אומרת קרן. "הרגשתי שהיא העבירה לי מסר: את תהיי אמא שלי". מערך שירותי האומנה הוא באחריות משרד הרווחה. "אנחנו מממנים את הטיפול בילדים ומעניקים למשפחות ליווי מקצועי", אומר מנחם וגשל, מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה שאחראי על שירותי האומנה. אורית עמיאל, מנהלת שירות האומנה במכון סאמיט, מוסיפה: "יש לנו 620 משפחות שבזכותן הילדים זוכים לבית חם". לדבריה, במכון ממתינים כיום 47 ילדים לאומנה. משפחות שמעוניינות יכולות לפנות בטל': 08-6654292.


 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.