האניגמה העברית

תערוכה חדשה חושפת: כך השתמש הצבא הישראלי במכונת ההצפנה הנאצית


המכונה הגרמנית ש"גוירה" לעברית. צילום: יואב ארי דודקביץ
 

מכונת ההצפנה הנאצית המפורסמת "אניגמה" שימשה את הצבא הישראלי ואפילו זכתה לגירסה עברית — כך חושפת תערוכה חדשה המוצגת בימים אלה במוזיאון המדע בירושלים.

התערוכה החדשה CAPTCHA חוגגת את המצאת המחשב האלקטרוני הראשון לפני 70 שנה. אך המוצג שמעורר בה את העניין הרב ביותר הוא מכונת ההצפנה "אניגמה" במהדורה עברית ואותיות עבריות, שנתרמה לתערוכה על ידי מרכז הצופן והביטחון של צה"ל (מצו"ב).

 

בפעם הראשונה נחשפת העובדה כי צה"ל — וייתכן שגם זרועות ביטחון נוספות של המדינה — רכשו כמה עותקים של מכונת ההצפנה המפורסמת בעולם, אי שם בסוף שנות ה־40' של המאה הקודמת, והשתמשו בה בשנים הראשונות לאחר הקמת המדינה. בנוסף, דאגו בצה"ל "לגייר" את המכונה ולהעביר אותה משיטה של 26 אותיות לטיניות לשיטה העברית של 22 אותיות האלף־בית.

מכונת ההצפנה אניגמה, המופיעה כמעט בכל ספר או סרט קולנוע העוסק במלחמת העולם השנייה, נחשבה למכונת ההצפנה המתקדמת ביותר במשך עשרות שנים. היא שימשה את הצי, חיל האוויר והצבא של גרמניה הנאצית.

אניגמה הומצאה כמכונת הצפנה לשימוש עסקי ומסחרי על ידי מהנדס חשמל גרמני בשם ד"ר ארתור שרביוס, שאף הקים מפעל שייצר את המכונות האלו וכשל בתחילת דרכו. ד"ר שרביוס עצמו נדרס למוות בתאונת כרכרה בשנת 1929, ולא זכה לראות כיצד המכונה שיצר זוכה להצלחה מסחררת עם עלייתם של הנאצים לשלטון בשנת 1933.

טל ענבר, חובב היסטוריה צבאית והצפנה, סיפר אתמול כי האניגמה הייתה אחד הסודות השמורים ביותר במלחמת העולם השנייה, שכן הסיכוי לפצח אותה — גם כאשר הביטו בקרביה — היה נמוך מאוד בזכות שיטת ההצפנה המתוחכמת שלה. אבל לכוחות הברית היה ברור כי פיצוח הקוד עשוי להטות את מאזן הכוחות במלחמה, ולכן בפיצוחה הושקע מאמץ כביר.

הראשונים לפצח חלקים מהצופן היו מתמטיקאים פולנים בראשותו של מריאן רייבסקי, שמכונת הפיצוח הרעשנית שלו זכתה לשם הקוד "בומבה". אבל מי שפיצח את אניגמה באופן סופי היו הבריטים. לאחר שהטביעו צוללות נאציות, הם צללו לאסוף את גופות החיילים הגרמנים ושלו מכיסי מכנסיהם את ספר הוראות ההפעלה של המכונה.

 ממשלת בריטניה גייסה עשרות מתמטיקאים מבריקים שניסו לפצח את האניגמה במחנה סודי שהוקם בבלצ'לי פארק, לא רחוק מלונדון. בין המגוייסים היה גם המתמטיקאי הבריטי הנודע אלן טיורינג, שלימים המציא את המחשב הנושא את שמו וייסד למעשה את מדעי המחשב.


המאמצים הבריטים נשאו פרי, ובמבצע שזכה לשם "אולטרא" פוצח לבסוף קוד ההצפנה של האניגמה. הבריטים לא חשפו את הצלחתם, ורק בשנות ה־70' של המאה שעברה התברר כי הקוד פוצח כבר במלחמת העולם השנייה. תחת מעטה החשאיות ששרר בשנים הללו, בריטניה עודדה את המושבות שעזבה, כמו הודו, להשתמש במכונת ההצפנה הזו. בדרך זו, הביון הבריטי יכול היה לקרוא את כל תכתובות הממשלה באותן מדינות שנוסדו לאחר שבריטניה יצאה מהן והעניקה להן עצמאות.

כעת מתברר כי גם ישראל, לפני הקמתה בשנת 1948, הצליחה להשיג מכונות הצפנה כאלו. היא גיירה אותן והפעילה אותן בעברית. וכך, במשך כעשרים שנה, עבדה מכונת ההצפנה הנאצית בשירות צה"ל.

אשר לטיורינג, אחד ממפצחי האניגמה — הוא לא זכה ליהנות מפירות הצלחתו. טיורינג, שהיה הומוסקסואל — נטייה שנחשבה לעבירה פלילית בימים ההם — נאלץ לעבור סירוס כימי כפוי. הוא נכנס לדיכאון והתאבד באכילת תפוח מורעל ב־7 ביוני 1954, בהיותו בן 42 בלבד.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.