ספינת האהבה

6 שנים, מאז נפגשו בבית הספר לקציני ים בעכו, מיכל בירך ושנהב לב הם זוג יציב בין כל הגלים. מחר יעשו היסטוריה קטנה ויצעדו על מגרש המסדרים בטקס סיום קורס חובלים היוקרתי

מיכל ושנהב במהלך קורס החובלים. בתמונה הקטנה: בבית הספר
 
מחר, כשיצעדו על מגרש המסדרים בבסיס חיל הים בחיפה, יהיו בין מסיימי קורס חובלים, מהמפרכים והיוקרתיים בצה"ל, שניים שיתרגשו טיפה יותר מהאחרים. מיכל בירך ובן זוגה בשש השנים האחרונות שנהב לב, הם הזוג הראשון שמתחיל ומסיים יחד את הקורס. ואם זה לא מספיק, מיכל היא בין חמש הבנות היחידות שמסיימות והיא גם החניכה הראשונה של בית הספר לקציני ים בעכו שזוכה לכבוד.

"החברות בין שנהב למיכל החלה כבר בכיתה ט' והם נקשרו זה בזו", מספרת דליה בן־נון, מורה ותיקה בבית הספר. "שנהב הוא קצין וג'נטלמן. מתחילת דרכו התבלט משכמו ומעלה. מיכל ידה בכל, משהו מיוחד במינו, מצוינת בלימודים, ענווה וכשרונית. הם זוג משמיים". גם מנהל בית הספר, אלי רגב, מאושר: "זו גאווה גדולה לבית הספר, שעד כה ניפק הרבה קצינים בחיל הים וגם מפקדי חיל, אבל זו פעם ראשונה שחניכה מסיימת קורס חובלים. זו התגשמות החלום שלי כמנהל". המדריך איציק פסטרנק מספר, כי במהלך קורס החובלים, הגיעו שנהב ומיכל יחד לבית הספר כדי להרצות בפני התלמידים ולהכניס בהם מוטיבציה.

למיכל, בת קיבוץ יגור, שלוש אחיות - שרון, בת 24, שרי, בת 18, ויעל, בת 16. הוריה, אלסינה ופנחס, הכירו כשהאם הגיעה להתנדב בקיבוץ. המשפחה גאה מאוד בהשגיה של מיכל הן בבית הספר והן בקורס חובלים. "בכיתה ט' הבת שלי החליטה לעבור וללמוד בבית הספר לקציני ים בעכו", נזכר האב, "זאת הייתה החלטה שלה. בהתחלה היו ימים קצת קשים בגלל הניתוק מהמשפחה והחיים בתנאי פנימייה. אבל אז גם נולד סיפור האהבה שלה עם הים. היא אהבה מאוד את הלימודים, ובכל שנה נבחרה לתלמידה מצטיינת. כבר במהלך שנת הלימודים הראשונה היא הכירה את שנהב, ולקראת סוף השנה הם הפכו לחברים.

גם גלית ומשה, הוריו של שנהב, מלאים גאווה והתרגשות. הם ממקימי היישוב כרכום, הורים לארבעה. שנהב הלך בדרכו של אחיו הגדול, נוה, שסיים גם הוא את בית הספר לקציני ים בעכו וכיום משרת כקצין בחיל האוויר, שני האחים הצעירים, אילון בת 17 וטוהר בן ה־14, עדיין בבית הספר.

"ילד תותח", אומרים הוריו של שנהב. "כל מה שהוא לוקח לידיים, מצליח". גם היחסים עם מיכל גורמים אושר להורים: "היא כמו הבת שלנו", אומר האב משה, וגלית מוסיפה: "בשבילנו שנהב ומיכל הם זוג מובן מאליו. יש להם תחומי עניין משותפים וזוגיות נעימה".


לקראת גיוסה לצה"ל, מספרת אלסינה, התלבטה בתה בין קורס טיס לקורס חובלים, לבסוף בחרה בחובלים והתאחדה בקורס עם שנהב, שהתקבל גם הוא לקורס היוקרתי. "הם היו באותו הקורס אבל במגמות שונות", מפרט פנחס. האם אלסינה מוסיפה: "גם בתקופת הלימודים שלהם הפרידו ביניהם בהפלגות ארוכות, כדי שאם חלילה יהיה אסון אז שבני הזוג לא יהיו על אותו כלי שיט".

האם מספרת, כי שנהב ומיכל לא מיהרו לחשוף בקורס את זוגיותם. "לקח הרבה זמן עד שמישהו מהחיילים ומהמפקדים ידע שהם בכלל בני זוג. בהתחלה הם היו מדברים ביניהם, אבל בלי חיבוקים. רק אחרי הרבה זמן הם סיפרו שהם זוג".

בשתי המשפחות מקווים שזו לא תהיה הפסגה הזוגית האחרונה של של שנהב ומיכל. "אנחנו מאוד אוהבים את שנהב", אומר פנחס, אביה של מיכל. "הקשר ביניהם רציני מאוד ואני יודע שהם כבר מדברים על חתונה בעתיד".
 

© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.