שובה של הטלוויזיה הלימודית

מתגעגעים ללמוד אנגלית מול הטלוויזיה? תוכנית חדשה של משרד החינוך תסייע לתלמידים להתכונן לבגרות - בעזרת מורים שידברו אליהם ממסך המחשב והסמארטפון


שיעור בחשבון בטלוויזיה הלימודית, שנות ה-70

אם אתה לא יכול לנצח אותם — תצטרף אליהם. נראה שמשרד החינוך החליט שלא להיאבק בתופעת השיעורים הפרטיים, שכמעט כל תלמיד נזקק להם, אלא פשוט לספק בעצמו מערך של שיעורים כאלה — ובחינם.

פרויקט חדש בשם "מורה פרטי בשלט רחוק", המיועד לתלמידים שלא יכולים להרשות לעצמם מורה פרטי ב־150 שקל לשעה, יושק בימים הקרובים. בתוכנית: המורים ילמדו את התלמידים לבגרויות מרחוק ויסתייעו לשם כך בטלוויזיה, באינטרנט, בפייסבוק ובסמארטפונים של התלמידים. התלמידים יוכלו לצפות בשיעורים שישודרו באתר הטלוויזיה החינוכית וביוטיוב, להוריד קבצי שמע לסמארטפונים ולהקשיב להם בזמנם החופשי. תרגילים ובחינות לדוגמה יועלו ביוטיוב ובאינטרנט. בפייסבוק ייפתחו פורומים שבהם יוכלו התלמידים לפתור בעיות ולקבל סיוע מהמורים.

מדובר בחלק מתוכנית שמגבש שר החינוך שי פירון במטרה לצמצם את הפערים בין התלמידים. התוכנית תיתן הזדמנות לתלמיד שאין לו כסף לממן מורה פרטי להתכונן לבחינות הבגרות בעזרת מורה וירטואלי. המקצועות שיועברו במסגרת התוכנית הם לשון, אזרחות (עברית וערבית), מתמטיקה ופיזיקה, שנחשבים לקשים במיוחד עבור התלמידים.

התוכנית גובשה בשיתוף מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) והטלוויזיה החינוכית. "מדובר בפרויקט שתפקידו להפוך את הטלוויזיה החינוכית לשחקן מרכזי בשיח החינוכי של ישראל", אמר השר פירון. "בכוחה של הטלוויזיה החינוכית להוות גורם משמעותי לצמצום פערים ולקידום מצוינות". אלדד קובלנץ, מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית, הוסיף שתפקידה המרכזי הוא "להיות זרוע מסייעת למשרד החינוך בשיפור תהליכי הלמידה, ולכן היה טבעי שנירתם למאמץ".


השיעורים המשודרים יצולמו בשבוע הבא, והתוכנית תושק ב־10 במאי, לפני עונת הבגרויות. לדברי מנכ"לית מט"ח, גילה בן־הר, "לקראת תקופת הבגרות אנחנו פותחים מערך קורסים וירטואליים ומאגר סרטים שימחישו לתלמידים סוגיות רלוונטיות".

ארוו קפלן, המורה המיתולוגי לאנגלית מהימים הראשונים של הטלוויזיה הלימודית, נזכר: "המפתח להצלחה זה התפריט. הם צריכים לכסות הרבה חומר ואין לי מושג איך הם יעשו את זה באופן לא יבש. כשהתחלתי לעבוד בטלוויזיה ב־1969 הייתי עולה חדש. הכל היה מאורגן ממש טוב. זה נתן לתלמידים אפשרות לצאת מארבעת הקירות של הכיתה. היו מזהים אותי ברחוב. אומרים, 'היי, אתה מהטלוויזיה'. הכי מצחיק שיום אחד הייתי בסופר ופגשתי קופאית שנראתה כמו סבתא שלי, והיא אמרה לי 'אני למדתי אנגלית איתך'".

גם יואל גבע העביר שיעורים מהמסך: "עשיתי קורסים בחינוכית בסטטיסטיקה ב־1991. היו שמונה פגישות, ותלמידים למדו מזה את השאלות לבגרות. אנשים עד היום מזהים אותי. לקראת הבגרויות שידרו את זה בשידורים חוזרים שוב ושוב ושוב. בשמונת השיעורים האלו הצלחתי ללמד את התלמידים כל מה שהיו צריכים לבגרות".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.