פורצי ערך

התלמידים שלהם בקושי מעתיקים בבחינות, נותנים כתף לחבריהם החלשים ומתגייסים בהמוניהם לצה"ל. היום יקבלו 200 תיכונים וחטיבות ביניים בשורה משמחת: אתם בתי־הספר הכי ערכיים בארץ. וזה אפילו ישתלם להם: כל אחד מהמורים יזכה בבונוס - עד 8,000 שקלים

 
הם מלמדים את תלמידיהם לפתור נוסחאות במתמטיקה — אבל גם להיות בני אדם. הם דורשים מהם לעמוד בבחינות — אבל גם להיות ישרים ולא לפזול לשכן בשולחן. היום יודיע משרד החינוך ל־200 תיכונים וחטיבות ביניים ברחבי הארץ על בחירתם לבתי־הספר הערכיים ביותר בישראל.

זאת הפעם הראשונה שמשרד החינוך עורך דירוג של רמת הערכיות של בתי־הספר במדינה. במשרד הסבירו כי מוסדות החינוך המככבים ברשימה הם לאו דווקא אלה שתלמידיהם השיגו את הציונים הטובים ביותר, אלא אלו ש"חוללו שינוי משמעותי ביותר בקרב הלומדים אצלם". ברבים מהמקרים מדובר בבתי־ספר שאינם מסתפקים בלימוד פרופר, אלא מעניקים לדור העתיד שיעורי העשרה: מוזיקה, מחול, תיאטרון וכל דבר אחר שיכול לפתוח את האופקים הרבה מעבר לתוכנית הלימודים המסורתית.

כדי לקבוע את הדירוג קבע משרד החינוך כמה מדדים המסמלים בעיניו ערכיות. תחת הכותרת "הישגים ערכיים" הוא כלל שילוב תלמידי חינוך מיוחד, מניעת נשירה של תלמידים, התמדה, קידום התלמיד על פי יכולותיו — וגם שירות בצה"ל ושירות אזרחי־לאומי של הבוגרים. לצידם שוקללו מרכיבים נוספים: עבודה עקבית ורציפה של התלמידים, קיום עבודת צוות מצידם, לימודי מתמטיקה ומדעים ברמה גבוהה בבית־הספר, מצוינות במקצועות הומניים ושמירה על טוהר בחינות. לשיעורי הזכאות לבגרות העניק משרד הבריאות משקל נמוך יחסית, של 17% בלבד.

כ־500 בתי־ספר קיבלו "עובר" בזכות הציונים שהשיגו בקריטריונים הערכיים שנקבעו. מעל 40 מתוכם הוכתרו כבעלי ההישגים הטובים ביותר. הרשימה כוללת מוסדות חינוך יהודיים וערביים, חילוניים ודתיים, מצפון ומדרום, ובהם, למשל, תיכון אזורי מקיף עין־כרם, בית־ספר נוטרדאם במעיליא ואולפנת צביה באשקלון (הרשימה המלאה — ראו איור).

ההצטיינות של בתי־הספר לא רק תחמיא להם, אלא גם תשתלם. כל מורה שמלמד ב־40 בתי־הספר המצטיינים מכולם יזכה במענק בסך 8,204 שקלים. המורים ב־20 בתי־הספר הבאים ברשימה יקבלו 6,153 שקל, וב־20 מוסדות החינוך שאחריהם יקבל כל חבר בסגל ההוראה 4,102 שקלים. ב־20 בתי־הספר שאחריהם יזכה כל מורה במענק בגובה 3,076 שקל. בסך הכל יחולקו מענקים בשווי 50 מיליון שקלים, במסגרת התקציב של הסכמי "עוז לתמורה".

היוזמה לדירוג בתי־הספר ולצ'ופר הכספי המתלווה נולדה ויצאה לדרך במשרד החינוך, בארגון המורים ובמשרד האוצר. "זו השנה הראשונה שהמשרד מתגמל על מצוינות ערכית ולא רק סביב הישגים לימודיים", אמרה מיכל כהן, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המינהל הפדגוגי במשרד החינוך. "חשוב לעודד בתי־ספר לשפר את מעמדם ואת העשייה שלהם. הדגש הוא היום על המקום הערכי, על מקום של שיפור ביחס לעצמך ולא רק התבססות על משהו חיצוני כמו הבגרויות".


מייקל לוי, מנהל בית־הספר "מעלה שחרות" ביטבתה, התבשר כבר אתמול על התברגותו לרשימת 20 הגדולים. "אנחנו נמצאים בפריפריה קיצונית ביותר — מרחק שעות רבות מכל יישוב גדול, תיאטרון, תזמורת או מוזיאון — ולמרות זאת אנו עושים חינוך בתנאים הללו", התגאה. "יש אצלנו כמעט אפס אחוזי נשירה, אחוזי גיוס ששואפים ל־100, והתלמידים שלנו מכירים את ארץ ישראל דרך הרגליים. אנחנו שמחים שעכשיו יש לכך הכרה חיצונית".

ד"ר צביקה רייטר, מנכ"ל בית־הספר השש־שנתי רעות לאמנויות בחיפה, נרגש גם הוא מהזכייה. "התחושה נפלאה", אמר אתמול. "התלמידים שלנו לומדים אמנות פלסטית, מוזיקה, תיאטרון, עיצוב חזותי, צילום ועיצוב אופנה. הם עוסקים בכך 15 עד 20 שעות בשבוע, אך בה בעת משקיעים מאמץ בלימודים מן המניין. במקצועות הליבה אנחנו בצמרת העירונית והארצית, והשנה אנחנו עם 90% זכאות לבגרות. המאמץ הוא כפול ומכופל, והתוצאה מאוד משמחת. לשמוע שבית־הספר מצטיין בחינוך הערכי — זו השלמה נפלאה".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.