הילד היווני האבוד של חיל הים

אוגוסט 1953: ספינת חיל הים אח"י מבטח נקלעה לאי קפלוניה שעבר רעש אדמה — וחייליה נחלצו לסייע. אחת הניצולות הנרגשות קראה לבנה "מבטחוס", על שם הספינה. עכשיו החליט שגריר ישראל ביוון לחפש את הילד

חיילי חיל הים במהלך מבצע ההצלה באי היווני
 
זה קרה לפני 60 שנה: במבצע חילוץ שערך צה"ל באי יווני שחווה רעידת אדמה קראה יולדת לבנה "מבטחוס" — על שם אוניית חיל־הים שאיתה הגיעו החיילים. עכשיו, עשרות שנים אחרי, יוזם שגריר ישראל ביוון מבצע חיפושים אחרי "הילד האבוד".

אוגוסט 1953: את האי קפלוניה שביוון פקדו שלוש רעידות אדמה. 600 איש נהרגו, מאות נפצעו. באותם ימים שייטו באזור במקרה ארבע ספינות של חיל־הים הישראלי בפיקודו של שלמה אראל, לימים מפקד החיל.

הספינות הפליגו מיד לאי ונרתמו למבצע ההצלה. במשך כמה ימים עבדו הלוחמים מסביב לשעון, חילצו מתחת להריסות כ־500 בני אדם, רבים מהם ילדים ונשים — והעבירו אותם על הספינות לבית־חולים סמוך.

במהלך העברת הניצולים סייעו החיילים ליילד תינוק שנולד על הספינה "אח"י מבטח". אמו הנרגשת החליטה לגמול לחיל הים הישראלי — וקראה לבנה בשם הלא שגרתי "מבטחוס".

לאחר שמבצע ההצלה הסתיים עזבו הספינות הישראליות את האי. השנים חלפו, האי השתקם, החיים חזרו למסלולם — אבל תושבי האי היווני לא שכחו לרגע את לוחמי חיל־הים הישראלי שעזרו להם בשעתם הקשה והנוראה.

הם קראו לאחד הרחובות הראשיים באי בשם "ישראל", וברחוב יש אף שלט המספר את סיפור ההצלה של צה"ל. כמה מהתושבים אף קראו לילדיהם בשמות ישראליים. הילד מבטחוס גדל, אבל מן הסתם הקשר עימו נותק.

לפני כמה שבועות זומן שגריר ישראל ביוון, אריה מקל, לטקס הוקרה שנערך לישראל באי היווני, לציון 60 שנה למבצע ההצלה. במהלך ההכנות שערך מקל לאירוע הוא נתקל בסיפור המופלא על הילד מבטחוס. הוא איתר כמה מהחיילים שהשתתפו במבצע, שהיום הם בני 80־90, וכן שוחח עם דוד סרנגה, דיפלומט ישראלי שאביו אליהו סרנגה השתתף במבצע באי.


למקל היה ברור מה צריך לעשות: לחפש את מבטחוס. בסוף השבוע הגיע לאי כדי להשתתף באירוע ומיד התחיל בחיפושים ראשונים, שבינתיים לא העלו דבר. התקשורת המקומית נרתמה לסייע ופירסמה ידיעה תחת הכותרת "שגריר ישראל מחפש את הילד מבטחוס", ומנהיגי האי הבטיחו גם הם לעשות הכל כדי למצוא את הילד, שהיום הוא כבר אולי סבא. למקל דבר אחד ברור: אם "הילד" יימצא — הוא יישלח לביקור בישראל.

בעוד החיפושים בעיצומם התקיים בינתיים באי טקס ההוקרה לישראל. מקל אמר באירוע: "זה אצבע אלוהים שבמקרה לגמרי היו שם הספינות של חיל הים הישראלי. כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. יוון גמלה לנו על הסיוע ושלחה מטוסי כיבוי לכבות את השריפה בכרמל. מבחינתנו זו מעין סגירת מעגל".

תושבי האי, שעדיין לא שכחו את הסיוע הישראלי, קוראים בהזדמנות זו לישראלים להגיע ולפקוד את המקום בהמוניהם. מדובר באי יפהפה שאותו פוקדים מדי שנה כ־200 אלף תיירים, מרביתם מאנגליה ומהולנד. אז אם אתם רוצים לנסוע למקום בחו"ל שבו לא יקללו אתכם ולא ישנאו אתכם משום שאתם ישראלים — ייתכן שקפלוניה זו הכתובת. "זהו אי מאוד פרו־ישראלי", אומר מקל, "והתושבים אוהבים את ישראל. סיכמנו שבקרוב אשלח לארץ את מושל האזור ואת סגניתו ואנסה ליצור קשר בינם לבין סוכנויות תיירות". ומי יודע — אולי פעם באמת תגיעו לאי היפה וגם תפגשו את "הילד מבטחוס".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.