הגיבור של איש הסוד

סגן ראש המוסד שיוצא מהצללים כדי לעמוד בראש המועצה לביטחון לאומי, נחשב לאגדה מבצעית. אבל עבור יוסי כהן, הגיבור האמיתי הוא בנו יונתן: למרות שיתוק מוחין התעקש להתגייס והפך לקצין ביחידת 8200

יונתן כהן ואביו, יוסי כהן | צילומים: אוהד צויגנברג ויובל חן
 
 
הממשלה אישרה אתמול פה אחד את מינויו של סגן ראש המוסד יוסי כהן לתפקיד היועץ לבטחון לאומי. השרים שיבחו את המינוי של מי ששמו אפוף בהילת מבצעים חשאיים, אבל ספק אם הם הכירו את הסיפור המשפחתי המרגש, סיפורו של הבן, סרן יונתן כהן, לשעבר קצין ביחידת 8200 של אמ"ן וכיום מפקד צוות ביחידת דובר צה"ל — כל זאת למרות שהוא סובל משיתוק מוחין ומרותק לכסא גלגלים.

"סרן ג'וני" – כך הוא מכונה ביחידה - נולד בשנת 1986 בלידה קשה בחודש השביעי להריון. הנזק היה בלתי הפיך: שיתוק מוחין שנגרם כתוצאה ממחסור באספקת החמצן למוח בלידה. יונתן לא יכול ללכת, לא מסוגל לקרוא בשל היותו כבד ראייה, וגם לא יכול לכתוב. בעזרת משפחתו ובזכות כוח רצון מרשים וגם חוש הומור מפותח – יונתן החליט לא להיכנע לנכות ולמנף את כישוריו כמרצה וכתלמיד מצטיין הדובר הונגרית, אנגלית וגרמנית.

למרות שהיה לו פטור משירות צבאי הוא נלחם והתעקש ובסופו של דבר גויס לשירות במפקדת קצין חינוך ראשי. לאחר תשעה חודשי שירות יצא לקורס קצינים, סיים אותו בהצטיינות ושובץ ביחידת 8200 היוקרתית של חיל המודיעין שם שירת במשך כמה שנים. כיום הוא משמש כמפקד צוות בשירות קבע ביחידת דובר צה"ל. לפני כשנה הוא פגש במקרה את דובר צה"ל, תא"ל פולי מרדכי, וסיפר לו על חלומו לשרת בדובר צה"ל. כיום הוא עומד בראש צוות בדובר צה"ל האחראי על מעקב אחר דיווחים בתקשורת הבינלאומית ומתן תגובות בזמן אמת. "הקצין הזה הוא דוגמה לניצחון הרוח על החומר", אומר עליו תא"ל מרדכי.

יונתן מרבה להרצות בפני בני נוער בכל רחבי הארץ. "אני כבר לא מצפה שמשהו יהיה קל. כל דבר בחיים שלי כרוך במאבק, אבל בזכות המאבקים החיים שלי טובים. יכולתי להיות שקוע כל הזמן ב'למה זה קרה לי' וכמה שזה לא הוגן, אבל איזה מין חיים היו לי אז? קיבלתי החלטה בגיל צעיר שאעשה כל מה שאני רוצה לעשות, ואני עומד בזה", אמר סרן יונתן בראיון שהעניק לפני שלוש שנים ל"ידיעות מודיעין". כהן הוסיף כי "ההורים שלי, למעשה, התחילו את המלחמה עבורי מרגע שמצבי היה ידוע. מרגע שיכולתי לקבל החלטות, המשכתי את המלחמות בעצמי", אמר יונתן. החלום של יונתן הוא להכיר בת זוג ולהקים משפחה.


לאחר שהתבשר סרן יונתן על המינוי של אביו ליועץ לבטחון לאומי אמר סרן ג'וני לחבריו: "אין גאה ממני בעולם כולו". אבל הגאה האמיתי הוא דווקא האבא יוסי, שאמר למקורביו כי "יונתן בעיניי הוא הלוחם האמיתי".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.