הקיסר של קיסריה

האוליגרך הרוסי־יהודי ולרי קוגן לא חסך בדרך להקמת הארמון המפואר והיקר ביותר בישראל: הוא קנה והרס כליל 7 וילות צמודות בקיסריה כדי לבנות את בית חלומותיו מול הים, ליד השכנים בנימין ושרה נתניהו. כך נראה דיור שאינו בר־השגה

 


מגמד את הווילות שלידו: הארמון הענקי של ולרי קוגן

בזמן שמצוקת הדיור בישראל הולכת ומחריפה, בשכונת הפאר של קיסריה מול הים, מרחק קצר מביתם של שרה ובנימין נתניהו, הולכת ונשלמת בנייתו ארמון גרנדיוזי בסטנדרטים שטרם נראו בישראל. הבעלים הגאה של האחוזה היקרה ביותר שנבנתה בישראל, האוליגרך ולרי קוגן, לא חסך דבר: 7 וילות נרכשו ונהרסו לטובת הארמון שיושב על שטח של 14 דונם ומעוצב בסגנון הבית הלבן בוושינגטון.

בצילום האוויר הארמון המרשים, שבנייתו נמצאת בשלבים מתקדמים, מגמד את החווילות "הקטנות" השוכנות לצידו ומשקיפות אל הים ואל מגרשי הגולף הפסטורליים. מומחי הנדל"ן מעריכים את הבית ב־100 מיליון דולר לפחות, דבר ההופך אותו לבית היקר ביותר בישראל ללא כל תחרות. "מעולם לא נראתה השקעה כזו גדולה בבית בישראל", אומרת עינו מקמל, מתווכת נדל"ן המתעסקת בבתים היקרים בישראל.

הכניסה אל הבית מזכירה מלון פאר ברמה הגבוהה ביותר, וכוללת עמודי אבן בסגנון רומי מצופים זהב. השיש לרצפה עוצב בטכניקה מיוחדת בצורת פרחים ודלתות הטירה הגבוהות בבית יובאו מאיטליה וכוללות פיתוחי זהב. בכלל, זהב הוא הצבע השולט בבית ובמתחם. אפילו הגדר המקיפה את האחוזה שמבצעים האחים לרר תצופה עלי זהב, ומוערכת לבדה ב־2 מיליון שקל — מחיר דירת 4 חדרים במרכז הארץ.

הסלון והמבואה של הבית יושבים על שטח של כחצי דונם בנוי, שממנו ניתן להביט על הכוכבים דרך כיפת זכוכית ענקית. מסביב עמודי שיש, מגרשי ספורט ומטבח מושקע במיוחד עם אי של 4 מטר ומעליו ארובה בגודל כל האי. 

הפרויקט הראוותני החל לפני כארבע שנים, כאשר דיירי רחוב הדר בקיסריה — שבו מתגוררים בין היתר ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה — הבחינו בטרקטורים המוחקים מעל האדמה חמש וילות ששכנו ברחוב. השנה נרכשו עוד 2 וילות צמודות ב־27 מיליון שקל, שעל שטחן אמור לקום כנראה מגרש הטניס.

אל האחוזה מוביל כביש פנימי פרטי עם כיכר מפוארת, ומסביבה יוקמו מגרשי ספורט, גנים ובוסתנים. גם מצוקת חניה לא תהיה במקום, עם חניון תת־קרקעי וחניה ל־10 מכוניות. חברת חשמל? ממש לא צריך. הבית יספק לעצמו את החשמל ממערכת פרטית תת־קרקעית. אדריכל הבית יורי פושינסקי סירב להגיב, וציין כי כמו כל העובדים המשתתפים בבניין הבית — גם הוא חתום על הסכם סודיות.

צילום הבית הוא חלק מפרויקט צילומי אוויר מיוחד שיפורסם במוסף שמחת תורה של "ידיעות אחרונות"


מי אתה, ולרי קוגן/ סיפורו של האוליגרך המסתורי

 


פעם אחר פעם מצליח האוליגרך ולרי קוגן לשבור את שיאי הנדל"ן הישראליים. בפעם הקודמת זה קרה לפני ארבע שנים, כאשר רכש את הדירה היקרה ביותר בישראל — דירה בת 1,000 מ"ר מול הדולפינריום בטיילת הרברט סמואל בתל־אביב, המוערכת ב־110 מיליון שקל. כעת הוא עושה זאת שוב, בארמון שהוא בונה בקיסריה בסטנדרט שלא נראה מעולם בישראל.

קוגן בן ה־62, איש עסקים יהודי־רוסי, נחשב למקורבו ולחברו הטוב של ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה. קוגן ידוע כמתחמק סדרתי מהתקשורת והונו מוערך לפי המגזין פורבס בכ־1.75 מיליארד דולר.

איש המסתורין עשה את עושרו הגדול בעשר אצבעות, והמסתורין גדל אף יותר לאור הקפיצה המרשימה בהונו, לפחות על פי דירוג המגזין הרוסי "פיננס". בשנת 2007 הציב המגזין את קוגן במקום ה־499 ברשימת עשירי רוסיה עם הון של 90 מיליון דולר. כעבור שנה בלבד זינק קוגן למקום ה־157 ברשימה עם הון של 600 מיליון דולר.

עיקר הונו וכוחו של קוגן קשור לחברה המתפעלת את דומודדובו, שדה התעופה הגדול ביותר ברוסיה, שבו עוברים מדי שנה 13 מיליון נוסעים. קוגן משמש כיו"ר הדירקטוריון של החברה, ולפי אתר האינטרנט של החברה קוגן שירת בצי הסובייטי ועבד בשירות הדיפלומטי. הוא בעל השכלה אקדמית בתחום הכלכלה.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.