חיה ובועטת

היא בסך הכל רצתה לגייס תרומות למחקר רפואי, כזה שבלעדיו לא הייתה מגיעה ליום הולדתה העשירי. אבל קטרינה סימונסן עוררה את זעמם של חובבי בעלי החיים בעולם והפכה למטרה. בתפריט: קללות, איומים ואיחולי מוות, והכל בשם סבלן של החיות. כך הפכה הצעירה החולה למרכזה של סערה עולמית: האם הטרור שמפעילים התומכים בזכויות בעלי החיים עובר כל גבול?

 
 
קטרינה סימונסן לא ראתה את זה בא. הצעירה, סטודנטית בחוג לווטרינריה באוניברסיטת בולוניה וצמחונית מושבעת, החולה בארבע מחלות גנטיות נדירות ומבלה את רוב שעות היממה כשהיא מחוברת למכונת הנשמה, בסך הכל ניסתה לגייס תרומות עבור מחקר רפואי. אז היא פירסמה תמונה שבה היא מצולמת עם מסיכת חמצן על פניה, כשהיא אוחזת שלט שבו נכתב: "אני קטרינה ואני בת 25 הודות למחקר האמיתי הקיים היום, הכולל ניסויים בבעלי חיים. בלעדיו הייתי מתה בגיל תשע. הענקתם לי עתיד".

את ההמשך לא היה לה שום סיכוי לצפות. אפילו אווירת חג המולד והשנה החדשה לא הצליחה להוציא שמץ הזדהות עם מצבה הקשה מצד חובבי החיות באיטליה, שהציפו לה את תיבת המסרים ובכלל. "מבחינתי את יכולה למות מחר. לא הייתי מקריבה אפילו את דג הזהב שלי בשביל מישהי אנוכית כמוך", כתבה גולשת בשם פרנצ'סקה. "למי היה אכפת אם היית מתה בגיל תשע? לגרום סבל ליצורים חפים מפשע זה מחריד ולא צודק", הוסיפה גולשת בשם ולנטינה. גולש בשם מאורו עבר לקללות ישירות כשכתב, "לא עושים ניסויים באף בעל חיים, חיה מגעילה שכמוך"; והגולש פרי הגדיל והפך את כל זה לאיחול: "הלוואי שהיית מתה בגיל תשע. הייתה לנו חתיכת חרא אחת פחות ויותר בעלי חיים על כדור הארץ".

המלחמה, שגררה התערבות פוליטיקאים וזכתה לכותרות ראשיות באיטליה, לפני שהפכה לתפוח אדמה לוהט גם ב"בילד" ובבי־בי־סי ובסוכנויות החדשות ברחבי העולם, החלה — כצפוי — בפייסבוק. ויותר ספציפית: בקבוצה המוגדרת כ"תומכי ניסויים בבעלי חיים", שם סימונסן הציבה את התמונה שזיכתה אותה ב־13 אלף לייקים, אבל גם במסכת נאצות וקללות.

כשהתגובות המרושעות החלו להיערם — למעלה מ־30 איחולי מוות נוספים ו־500 עלבונות שונים ומשונים — השיבה סימונסן בסרטון משלה, שבו היא נראית מוקפת בתרופות שהיא נאלצת לקחת מדי יום אחרת יהיה עליה להעביר את חייה בבית החולים. "אני חושפת בפניכם את מצבי", פנתה אל חובבי החיות בניסיון לרכך אותם, "כי יש סיכוי שתבינו שהאשמה היחידה שלי היא הניסיון לטפל בעצמי מבלי להרוג אף אחד. המטרה היחידה שהצבתי לעצמי בחיים היא לסיים את התואר כדי להציל בעלי חיים, אך עליי להודות ולומר שהניסויים בבעלי חיים, גם היום באיטליה, הם בגדר חובה כל עוד לא תהיה דרך אלטרנטיבית ראויה.

"לפני שבני אדם מקבלים אישור לקחת תרופות", המשיכה והבהירה את עמדתה בלי פחד, "חובה לנסות את התרופות על חיות. אסור לראות בזה דבר פסול, כי גם החיות עצמן עשויות לקבל את התרופות ולהבריא מהן אחר כך".

במקביל פנתה סימונסן — כאמור, צמחונית בעצמה — אל מנהיגי ארגוני זכויות בעלי החיים באיטליה בבקשה שיתנערו מהקריאות למותה, לא לפני שתיעדה את המילים הקשות והגישה אותן ישירות למשטרה כתלונה רשמית. "אני לא מבינה מאיפה כל הרוע הזה, אבל הם לא יעצרו אותי", הסבירה מי שארבע פעמים בחייה כבר ראתה את המוות מקרוב, ושרק השנה בילתה 12 שבועות בבית חולים. "זה מאבק על חיי".

עם זאת, ההד התקשורתי לא תרם לבריאותה המעורערת, ואת ימי החג היא בילתה באשפוז בבית החולים בפדובה הסמוכה לוונציה. "הם לא מכירים אותי, לא יודעים מה אני עושה, והם קרוב לוודאי גם בורים או כל כך תמימים, שהם לא יודעים שכל התרופות שהם לוקחים או נותנים לילדים שלהם כדי שירגישו יותר טוב נבדקו קודם על בעלי חיים".
 

אבל אל תתבלבלו מהחזות הנחמדה והמנומסת של סימונסן, שמכנה את מגיני בעלי החיים "נאצי־אנימליסטים". "הקיצוניים שבהם מבקשים לסגור את כל מי שחולה בגטאות ולתת לו למות ובלבד שלא יעשו ניסויים בבעלי חיים. זה מזכיר לי דמויות מהמאה הקודמת", ירתה, בלי לפחד לשלח רמזים עבים במיוחד למלחמת העולם השנייה. "בכלל, אני מציעה שחברות התרופות יציינו על גבי כל תרופה האם היא נוסתה על בעלי חיים, כדי שהציבור שכל כך מפריע לו יימנע מלהשתמש בהן. נראה כמה מהם באמת יגנו על החיות ולא על החיים שלהם".


לצופים בסרטון העניקה סימונסן הצצה לחייה כחולה בארבע מחלות גנטיות הכוללות פגיעה במערכת החיסונית, היעדר חלבונים חיוניים ושאר סימפטומים קשים. כך גילו הצופים שכדי לשרוד היא מתחברת למכונת הנשמה רוב שעות היום, בין 16 ל־22 שעות ביממה, והיא לומדת בתוכנית שפותחה במיוחד עבורה. "אנשים כתבו לי שעדיפים עשרה עכברים שיחיו מאשר שאני אשרוד", אמרה. "אני פונה למנהיגי מפלגת שומרי החיות באירופה בבקשה למקד את המאבק שלהם בשימוש בבעלי חיים במקומות שבהם זה לא הכרחי להצלת חיי אדם. במקום לעורר רעש תקשורתי ולהפריע לעבודת החוקרים והמדענים, עדיף היה אם הייתם מגייסים כספים שיושקעו בפיתוח שיטות אלטרנטיביות לאלו הקיימות היום והכרחיות לשימוש בבעלי חיים. ברגע שיהיו שיטות כאלו, החוק בעצמו ימנע הריגה של בעלי חיים".

לצד הקללות, זכתה הצעירה האיטלקייה גם בתמיכה. "לא ייתכן שאדם חולה יספוג גידופים כאלה", כתב דריו פדובן, נשיא ארגון ללא רווח התומך במחקר ביו־רפואי באיטליה, שגם הוא פנה להנהגת התנועה לזכויות בעלי חיים בבקשה שתתנער מהדברים שתומכיה הביעו ברשת. גם מזכיר מפלגת השמאל מתיאו רנזי מיהר להתייצב לצידה: "אני מעוניין לומר בכל כוחי: אני איתה!" הכריז.

וסימונסן אכן צריכה את כוחותיו ואת אלה של אחרים. על דלת חדר בית החולים שבו היא מאושפזת שלט האוסר על הכניסה ובו נכתב כי היא זקוקה למנוחה ומעדיפה להישאר בגפה. רופאיה הסבירו לתקשורת כי דלקת הריאות שממנה היא סובלת תקפה אותה באופן קשה יותר הפעם, וכי היא מקבלת טיפול אנטיביוטי חזק יותר. "הם מנסים להגן עליי בכל דרך אפשרית", ציינה סימונסן בשיחת טלפון עם קרובת משפחתה, ולאלה הממשיכים לייחל למותה השיבה בברכת "כל טוב לכם".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.