אדמה מסוכנת

חשיפה: שכונות רבות ברמת־השרון מזוהמות בגזים רעילים, שחלחלו לקרקע ממפעל תעש הסמוך במשך עשרות שנים. אף שמדובר בחומרים מסרטנים שעלולים להצטבר במרתפים ובמבנים — איש לא טרח לעדכן את התושביםמפעלי התעשייה הצבאית (תעש) גרמו לזיהום כבד בקרקעות ובמי תהום באזורים נרחבים ברחבי הארץ. בין המקומות שנפגעו במיוחד נמצאת רמת־השרון, אחת הערים המבוקשות והאמידות בארץ. אף שבדיקה שבוצעה בשכונות הסמוכות למפעל גילתה כי מהקרקע נפלטים גזים מסרטנים בכמויות חריגות, אף אחד לא עידכן את התושבים.

הבדיקה העלתה שבמפעל של תעש נשפכו לקרקע כמויות גדולות של חומרים מזהמים ומסכנים, בהם דלק טילים, חומרי נפץ ועוד. החומרים הללו גרמו לזיהום של הקרקע ושל מי התהום, דבר שהצריך סגירת בארות מים רבות. רק באחרונה קבע בית־המשפט כי תעש והמדינה ישלמו לעיריית רמת־השרון סכום של 22 מיליון שקלים, כפיצוי על הנזקים שנגרמו לעיר מהזיהום והצורך לטפל במים המזוהמים בבארותיה.

לפני כמה חודשים, בעקבות תוכנית התחדשות עירונית באזור, הנחה המשרד להגנת הסביבה את עיריית רמת־השרון לבצע סקר לנוכחות גזי קרקע בשכונות שנמצאות מערבית למפעל תעש, באזור הגבול עם הרצליה. הסקר העלה כי ברחובות הסמוכים לגדרות תעש במערב ובדרום יש חריגות בנוכחות של חומרים מסרטנים מעבר לתקן.

הבדיקה נערכה בשטח שמתוחם בין הגדר של תעש במזרח, כביש 5 בדרום, רחוב יבנה בצפון ורחוב סוקולוב המרכזי במערב. החריגות הרבות ביותר נמצאו בקידוח בפינת הרחובות הנצח ויבנה, שם התגלו כמויות גדולות של שלושה חומרים המוכרים כמסרטנים. בנוסף, בסמוך לבית־הספר אוסישקין נמצאו ערכים מטרידים (אך לא חורגים מהתקן) של תוסף דלק בשם MTBE, שעלול לפגוע במערכת העצבים ובאזורים אחרים בגוף. באתר המשרד להגנת הסביבה מצוין שגזי קרקע עלולים להצטבר במבנים תת־קרקעיים, במבנים שנמצאים במגע ישיר עם הקרקע ובמבנים שיש בהם מעליות.

למרות הממצאים המטרידים, הרשויות לא מיהרו ליידע את התושבים שגרים באזור. במשרד להגנת הסביבה טוענים שהנחו את העירייה לפנות לתושבים ולהורות להם לאוורר מרתפים ומבנים על הקרקע, אך בעירייה מכחישים שהנחיה כזו הועברה.


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה ש"בעקבות הבדיקה הודענו כבר בספטמבר לעירייה כי יש להנחות מיד את התושבים לאוורר מבנים הנמצאים בקומת הקרקע ומתחתיה. בנוסף, משרדנו מעכב את תוכנית המגורים המיועדת לאזור עד שדרישותינו למיגונים תת־קרקעיים ייושמו במלואן. גם בדיקות אלה הן תוצאה של דרישות שלנו, אך לצערנו הן לא בוצעו בהתאם להנחייתנו, והעירייה נדרשת לבצע השלמות. כדי להעריך את מידת הסכנה במבנים עצמם על העירייה לבצע מדידות במרתפים, ועל אף דרישותינו היא טרם עשתה זאת".

מעיריית רמת־השרון נמסר ש"העירייה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם המשרד ועל פי הנחיותיו, ובימים אלו אנו מבצעים סקר קרקע משלים. לא התקבלה בעירייה כל פנייה להנחות את התושבים. לאחר קבלת הדו"ח המסכם ולאחר מיפוי מדויק של האזור נפעל בהתאם להנחיות שיועברו מהמשרד להגנת הסביבה".

מנכ"ל "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, אומר ש"מדובר בפרשה חמורה שצריכה להדיר שינה מעיני הציבור ומקבלי ההחלטות בישראל. לא רק שמידע קריטי לבריאות תושבי רמת־השרון הוסתר מהציבור, גם לא ננקטה ולו פעולה אחת כדי למזער את הנזקים הסביבתיים והבריאותיים ולהתחיל לטפל במקורות הזיהום".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.