מבצע שורשים

בית־הספר ביטל את המסע למחנות המוות כי ההורים לא יכלו לשלם, התלמידים מצאו מחיר זול יותר — וייצאו לבד

דניאל (מימין) ומתן. "הישג וגאווה" | צילום: דנה קופל
 
 
המסע לפולין יקר מדי? שני תלמידי תיכון מנתניה יצאו למשימה חינוכית ועמדו בה בצורה מרשימה: הם אירגנו להם ולחבריהם מסע שורשים במחיר מוזל.

גיבורי הסיפור הם דניאל מחלוף ומתן לוי, תלמידי י"ב בתיכון אורט ליבוביץ' בנתניה. באחרונה התחיל בית־הספר להתארגן לנסיעה המסורתית למחנות ההשמדה בפולין, אלא שרבים מההורים נדהמו נוכח המחיר הגבוה — 6,000 שקל לתלמיד — סכום שהם לא יכלו לעמוד בו.

בעקבות מיעוט המשתתפים בוטל המסע, אבל לא מבחינת דניאל ומתן. הם החליטו שהנסיעה חשובה וערכית מכדי שיוותרו עליה והתחילו לבחון דרכים ליישומה. "התכנסנו כמה תלמידים והתחלנו לעשות בירורים", מספר מתן. במהלך הבדיקות התברר להם כי יש משרדי נסיעות שהעניקו בעבר מחירים נוחים להורים שניסו להוזיל את הנסיעה לפולין בעבור ילדיהם.

"היה חשש שאם שני תלמידים כמונו יגיעו למשרד נסיעות זה ישדר חוסר רצינות", מספרת דניאל. ואכן המשימה הייתה לא קלה. במשך ימים חרשו השניים את השטח, לחצו, התמקחו ובסופו של דבר השיגו הנחה ניכרת: מסע בן שמונה ימים ב־4,200 שקל לתלמיד. הסכום כולל טיסה, לינה, ארוחות וסיורים. למסע ייצאו 35 מתלמידי שכבת י"ב, המונה 197 תלמידים בסך הכל. יתלוו אליהם כמה הורים וכן חובש. בפולין תזכה המשלחת למדריכים ולמאבטחים מקומיים.

דניאל מספרת כי לצד הקשיים בארגון המסע נהנו היא ומתן מעידוד של רבים מההורים. "הצלחנו לבצע את המשימה לבד, בלי בית־הספר ובלי משרד החינוך. זה הישג גדול", היא אומרת בסיפוק.


דניאל ומתן הבהירו כי המשלחת תצא ארבעה ימים לפני פסח, כך שהתלמידים הנוסעים כמעט לא יפספסו ימי לימודים.

מעיריית נתניה נמסר: "ההתארגנות הפרטית של בני הנוער לנסיעה לפולין היא יוזמה מבורכת, אך אין בה תחליף למסע לפולין הנערך על ידי בתי־הספר הכולל הכנה, הדרכת אנשי מקצוע, ליווי ומסלול לימודי".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.