הסוד של אבא

אלי אורן יצא לחפש את שורשיו — וגילה את הסוד שאביו לקח אל הקבר: יש לו ילד נוסף, ששרד את המלחמה, עלה לישראל וחי במרחק של פחות מ־50 ק"מ מאלי ומאחותו

בפגישת האיחוד (משמאל): אלי ואשתו מירי, אריק ואשתו מיכל, שרה
 
 
אלוף־משנה (מיל') אלי אורן עוסק במשך שנים רבות בשחזור תולדות משפחתו, משפחת איינהורן מפולין שרובה נספתה בשואה. אך הוא לא דימיין שלמסע השורשים שלו יהיה סוף כה מפתיע ומסקרן.

"קיבלתי בחזרה חלק מהמשפחה שלי", מסכם אלי אורן בן ה־61, ומתאר כיצד גילה כי לו ולאחותו שרה יש אח למחצה: אריק אייזרנר (73). האח מתגורר בקיבוץ מענית, פחות מ־50 ק"מ מאלי (שגר ביישוב נירית) ומשרה (תושבת כפר־סבא) — אך הם מעולם לא ידעו על קיומו.

במהלך מלחמת העולם השנייה היה אביהם, מנחם אלתר איינהורן, נשוי לאישה בשם נחמה־נשה ואב לשלושה ילדים. אריק, הצעיר מבין השלושה, נולד ב־1941 — בעת שאביו כבר עזב את הבית שבלודז' וגויס לצבא האדום.

בתחילה עוד הצליח האב החייל להתכתב עם אשתו, אך לאחר שנפצע בחזית נותק הקשר. נשה וילדיה נמלטו מזרחה, לסיביר. בתום המלחמה שב מנחם ללודז' אך מצא רק את אחיו יעקב. כל ניסיונותיו לאתר את נשה ואת ילדיהם עלו בתוהו. גם נשה, שבמהלך המלחמה איבדה את שני ילדיה הגדולים ונותרה רק עם אריק, ניסתה לאתר את יקיריה — אך לשווא. כל אחד מבני הזוג, משוכנע שהאחר נספה, התחיל בחיים חדשים.

מנחם נישא בשנית לאסתר. הם עלו ארצה ב־1950, התיישבו בתלמי־אלעזר והביאו לעולם את אלי ושרה. נשה, שקיבלה אישור מבית־משפט בפולין כי התאלמנה במלחמה, התחתנה עם יוסף אייזרנר שאימץ את בנה אריק. השלושה עלו לישראל ב־1957 והביאו לעולם בת משותפת, נעמי.

השנים חלפו. ואז, במהלך ביקור שערכה נשה עם בתה אצל חברים בתלמי־אלעזר — סיפרו לה החברים כי במושב יש אדם ששם משפחתו איינהורן, כשמו של בעלה הראשון. נשה הנרגשת ביקשה לפגוש את האיש ונדהמה לגלות כי אכן מדובר במנחם, בעלה ששרד.

בני הזוג, המומים מהמפגש הפתאומי, החליטו לשמור זאת בסוד כדי להגן על המשפחות החדשות שהקימו. אבל נשה, שנפטרה ב־2006, גילתה לבנה אריק כי אביו הביולוגי חי ונמצא בישראל. אלי ושרה, לעומתו, לא ידעו על כך דבר. אביהם נצר את הסוד בליבו עד לפטירתו ב־2007.

רק בשנה האחרונה, במהלך המחקר המקיף שערך אלי כדי להתחקות אחר שורשיו, נודע לו על קיומו של האח־למחצה. באמצעות מנוע חיפוש של ארגון JRI-POLAND המרכז רשומות של יהודי פולין גילה אלי את הבקשה שהגישה נשה לבית־המשפט בוורשה ב־1947,  להכיר בה כאלמנת מלחמה. הסוד הגדול של אביו נחשף.

בחודשים האחרונים נערך האיחוד המרגש: אלי, שרה ואריק נפגשו לראשונה והחליפו פרטים וסיפורים בניסיון לפצות על עשרות שנים של נתק.


"האפשרויות הרבות שיש כיום לאתר מידע ברשת נותנות לרבים תקווה שיוכלו לגלות פרטים על גורל יקיריהם", אומר הגנאלוג צח אוריין־אוראץ', יו"ר העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה שכבר סייע לאחד כמה משפחות.

לאלי אורן נותרה כעת עוד משימה חשובה אחת: לנסות לגלות מה עלה בגורל שני הילדים הנוספים של אביו, שעקבותיהם נעלמו במלחמה.

 

 

 

 

 

 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.