ניצחו את האפליה

פיצוי של 20 אלף שקל לשתי צעירות אתיופיות שלא הוכנסו למועדון

מימין לשמאל: עו"ד אריאל אזלה, טספנש ימטצה, אושרת אלבצו ומנכ"ל טבקה, פנטהון אספה־דויט
 
מחיר האפליה: שתי צעירות יוצאות אתיופיה, תושבות פתח־תקווה, שלא הורשו להיכנס למועדון רק בגלל צבע עורן, קיבלו פיצוי בסף 20 אלף שקל — 10,000 שקל לכל אחת מהן.

באחד מלילות יוני 2012 יצאו שתי הצעירות — טספנש ימטצה ואושרת אלבצו — לבלות במועדון. השתיים היו בחברת שני צעירים שאינם יוצאי אתיופיה. לקראת היציאה הן התלבשו יפה וקיוו לבלות בנעימים. אולם בכניסה למועדון סימנה אחת הסלקטוריות למאבטחים שהחברים של שתי האתיופיות יכולים להיכנס, אולם לצעירות היא הודיעה שאין להן אישור להיכנס פנימה. לשאלה מדוע לא מכניסים אותן, נאמר להן כי הכניסה היא "על פי רשימות שהוכנו מראש בלבד, ואתן לא רשומות".

באכזבה עצומה ובעצב חזרו השתיים לבתיהן, אך החליטו לא לעבור לסדר היום על אפלייתן. הן פנו לעמותת טבקה — משפט צדק ליוצאי אתיופיה, וזו הגישה תביעה נגד המועדון המפלה בשם שתי הצעירות. באחרונה הושגה פשרה ובמסגרתה שילם המועדון לכל אחת מהצעירות שהפלה פיצוי בסך 10,000 שקל.

אתמול הגיעה אושרת אלבצו למשרדי עמותת טבקה בראשון־לציון כדי לקחת את הפיצוי והייתה נרגשת מאוד: "אני מאוד מקווה שכל יוצאי אתיופיה, ובמיוחד בני הדור הצעיר, ילמדו לעמוד על זכויותיהם כאנשים חופשיים בחברה שוויונית ומקבלת", היא אמרה והוסיפה: "אני מאוד מצטערת על כך שבשנת 2014 אנחנו עדיין צריכים לעסוק באמצעות עמותה בדבר שהוא כל כך מובן מאליו".

מי שליווה את שתי הצעירות מטעם העמותה הוא עו"ד אריאל אזלה. אתמול הוא אמר כי הסכם הפשרה הוא מסר חשוב לבעלי עסקים המפלים את בני הקהילה רק בשל היותם בעלי צבע עור שונה. "למקרה הזה יש מסר חשוב לכל אותם בעלי העסקים שמפלים ולא פחות מכך הוא נותן תחושת ניצחון לאותן הבנות שיכולות עכשיו לעמוד זקופות ולהגיד: 'הצלחנו'".


מנכ"ל עמותת טבקה, פנטהון אספה־דויט, הדגיש כי "רק אם נלחמים באפליה בכל האמצעים, ניתן לצמצם אותה. במקרה של שתי הבנות הן אזרו אומץ ומימשו את זכויותיהן בעזרת העמותה שלנו. אני חרד מכך שיש מקרים רבים נוספים כאלה של גזענות ושל אפליה נגד יוצאי אתיופיה".

 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.