"אני מבקשת ממנה סליחה כל יום מחדש"

השופטים הרשיעו אותה בשידול לרצח בתה, רוז פיזם, וגזרו עליה מאסר עולם. שש שנים אחרי הפרשה שזיעזעה את הציבור הישראלי ולפני הדיון בערעור שהגישה - מארי פיזם שוברת שתיקה. "מעולם לא ביקשתי מרוני רון להיפטר מרוז", היא טוענת
רוז פיזם ז"ל עם אמה, מארי
 
 
שש שנים חלפו מאז הזדעזע הציבור הישראלי כשגופתה של הילדה בת הארבע רוז פיזם ז"ל נמשתה מקרקעית נחל הירקון - והפרשה הקשה הזאת מסרבת לרדת מהכותרות. השבוע, מארי פיזם שוברת שתיקה ארוכה. ברקע - שני ערעורים אשר יידונו בבית המשפט העליון בחודש יולי - אחד שהוגש מטעמה של מארי פיזם והשני שהוגש מטעמו של רוני רון, סבה של רוז ז"ל ובן זוגה של מארי, אשר הורשע ברציחתה של הילדה.
גם אחרי השנים שחלפו, הסיפור עצמו עדיין נשמע בלתי מתקבל על הדעת. במרכזו נמצאת רוז הפעוטה, שאמה מארי ילדה אותה כשהייתה בת 16 וחצי, ניהלה רומן עם סבא שלה, מתחת לאפו של אביה, והביאה עימו לעולם שני ילדים. לרוז האומללה לא הייתה שום אפשרות להשתלב בפאזל המורכב הזה. בחודשים האחרונים לחייה מצאה הילדה נחמה אצל סבתא־רבתא שלה, ויויאן יעקב, אמו של רון, שגידלה אותה לסירוגין עד היום שבו ראתה אותה בפעם האחרונה בחייה, במאי 2008. היא גם הייתה זו שדיווחה למשטרה על היעדרות נינתה.
פיזם עצמה שמרה על שתיקה, גם כשהילדה נעדרה במשך ארבעה חודשים. היא המשיכה לשתוק גם כשגופתה של בתה הוצאה מתוך מזוודה אדומה, שנמצאה על קרקעית הירקון, וגם כשהוגש נגדה כתב אישום חמור, שייחס לה בתחילה מעורבות ברצח, יחד עם בן זוגה רוני רון. רון הורשע ברצח ונידון למאסר עולם.
פיזם טענה בבית המשפט שהייתה נתונה למסכת של התעללות פיזית ונפשית מצידו של רון. השופטים התרשמו חלקית, זיכו אותה מעבירת הרצח מחמת הספק, אך הרשיעו אותה בשידול לרצח בכוונה תחילה. חרף זאת, הוטל עליה מאסר עולם.
בערעורים שהגישו רון ופיזם מנסה כל אחד מהם להרחיק את האשמה ממנו והלאה. רון טוען בערעורו שהודאתו נגבתה ממנו בכוח, באיומים ולאחר הפעלת לחץ פיזי ונפשי. לטענתו, פיזם היא "שביצעה בפועל את מעשה ההמתה, ורון רק סייע לה לאחר מעשה והשליך את רוז המנוחה למימי הירקון".
פיזם מערערת על עצם ההרשעה ומציגה כמה נימוקים, בהם כי ההרשעה מבוססת על ראיות נסיבתיות בלבד, וכי עקב מערכת יחסים שכללה "אלימות פיזית ומילולית", לא ייתכן כי מארי יכלה לשדל את רוני רון לבצע את המעשה.
 
 
הכתבה המלאה - ביום שישי ב"7 ימים"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.