נולדה ונפלה על הרצפה

אורטל שושני (32) הגיעה ללידה חמישית ולדבריה, במשך שעתיים לא הגיעה אחות לחדרה. היא קמה מהמיטה — ולפתע התינוקת הגיחה, נפלה ונפגעה בראשה. ביה"ח זיו: "היולדות מתודרכות כי אין לקום במהלך צירים או לידה"


אורטל וטליה שושני | צילום: אביהו שפירא

כשאורטל שושני הגיעה לבית־החולים זיו בצפת ללדת בפעם החמישית, היא ציפתה ללידה קלה ללא סיבוכים. אלא שהלידה התקדמה במהירות לא צפויה. שושני קמה מהמיטה בזמן ששום מיילדת לא נכחה בחדר הלידה — והתינוקת החליקה מגופה, נפלה על הרצפה וסדקה את הגולגולת. כעת מאשימה שושני את בית־החולים בכך שלא קיבלה מענה רפואי למצבה.

המקרה אירע לפני שבוע, בלילה שבין שישי לשבת. שושני (32) הגיעה לבית־החולים זיו בצירים, הוכנסה לחדר הלידה ונבדקה כמה פעמים. בשעה 23:00 הגיעה משמרת הלילה. שושני נבדקה שוב ומאז, לדבריה, במשך שעתיים שום אחות לא נכנסה לחדרה. בשעה 1:20 בלילה, כשהכאבים הפכו בלתי נסבלים, היא קמה מהמיטה — והתינוקת הגיחה מיד החוצה.

"הכל קרה כל כך מהר", היא מספרת. "לחצתי על הזמזם אבל אף אחד לא בא. נשענתי ליד הכיור, והתינוקת נפלה על הרצפה. רק אז הם רצו אליי וצעקו עליי למה נעמדתי. למה המיילדת לא הגיעה קודם ובדקה? אם היא הייתה בודקת, הלידה הייתה עוברת בסדר".

צוות בית־החולים בדק את התינוקת ואיבחן סדק בגולגולת. התינוקת, טליה שמה, שוחררה לביתה ובימים הקרובים תעבור בדיקת אם-אר-איי כדי לוודא שהיא לא סובלת מנזק מוחי כלשהו. "לדעתי כואב לה", אומרת אמה. "היא לא שקטה. זה לא הגיוני שילדה כל כך קטנה תעבור בדיקה כזאת בהרדמה כללית. זה סיפור קשה, אני מקווה שהכל יהיה בסדר". את שושני מייצגים עורכי הדין אלירן סופר ורונית בימבליך־פצנובסקי. "עם התבהרות מצבה של הילדה, לאחר שתעבור בדיקות נוספות, נגיש תביעה לבית־המשפט", אמרו אתמול.


 

מבית־החולים זיו נמסר בתגובה: "במהלך תהליך לידה שהחל בעת חילוף משמרות קמה ממיטתה יולדת, שכבר עברה כמה לידות, כאשר אחות לא הייתה נוכחת בחדרה. היולדת לא הייתה בגפה, ובעלה היה עימה בחדר. תוך כדי עמידה היא ילדה את התינוקת. לצערנו התינוקת נחבטה בראשה. הרופאים שמיד בדקו אותה איבחנו סדק בגולגולת שיש להניח שקשור לנפילה, אך הנזק היה מזערי והתינוקת שוחררה עם האם לביתה. יש לציין כי היולדות מתודרכות כי אין לקום בשום אופן במהלך צירים או כל תהליך אחר בלידה ללא סיוע הצוות הרפואי או הסיעודי במחלקה. בעקבות האירוע נשלח דיווח למשרד הבריאות, והתקיים דיון עם צוות המחלקה. הלקחים נלמדו, והנהלים רועננו. מעתה תהיה הקפדה יתרה על הנחיות אלו המועברות בשגרה כהכנה לכל יולדת טרום מהלך הלידה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "האירוע דווח למשרד הבריאות. נלמד את המקרה".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.