התרופה שתנצח את סרטן העור

עם תוצאות מזהירות ושיעורי הישרדות גבוהים בקרב חולים קשים ‑ הוצגה אתמול בכנס בינלאומי לחקר הסרטן תרופה חדשה נגד סרטן. "אנחנו בדרך להפוך את המחלה למחלה כרונית שניתנת לטיפול", אמר פרופ' יעקב שכטר, ראש המכון לחקר סרטן המלנומה בבית־החולים תל־השומר המשתתף במחקרתרופה ביולוגית, פורצת דרך בתחום הסרטן, הוצגה אתמול בכנס בינלאומי לחקר הסרטן בשיקגו. "התרופה הזו היא 'סם חיים' — מדובר בפריצת דרך של ממש", אמר אתמול פרופ' יעקב שכטר, ראש מכון אלה לחקר סרטן המלנומה שבבית־החולים תל־השומר, המשתתף במחקר הבינלאומי שעורכת חברת מרק (MSDישראל), מפתחת התרופה.

מדי שנה מתגלים בישראל כ־250 מקרים חדשים של מלנומה גרורתית (סרטן עור קטלני). התרופה החדשה מגיעה מתחום האימונותרפיה שמסייעת למערכת החיסונית להילחם בסרטן, בשונה מכימותרפיה שתוקפת את הגידול עצמו. מתברר שיש סוגי סרטן, כמו סרטן מלנומה, שמכסים עצמם בסוג של מיסוך שלא מאפשר למערכת החיסונית של הגוף לגלות את הגידול ולהילחם בו — והתרופה החדשה מאפשרת שיתוק של מנגנון הסתרה זה, כך שהגוף מזהה את הסרטן, תוקף אותו ונרפא. מתוצאות המחקר הבינלאומי עולה ששימוש בתרופה, ששמה פמברוליסילב mk3475, מציג שיעורי הישרדות מרשימים של 69 אחוזים מן החולים הקשים אחרי שנה ו־62 אחוזי הישרדות אחרי 18 חודשים. ללא הטיפול, חולי מלנומה גרורתית נפטרים מהמחלה בתוך 4–5 חודשים בהגיעם לשלב 4 של המחלה. במחקר השתתפו 411 חולים, מתוכם כ־100 בישראל, שנכנסו למחקר בשלב הסופי של מחלתם הנמשך כעשור כשהשלב הקליני נמשך ארבע שנים.

התרופה החדשה, שהיא הדור החדש של התרופות הבילוגיות, מציגה תוצאות יוצאות דופן עד כדי כך שמינהל התרופות האמריקאי, ה־FDA, אישר להכניסה כ"תרופת חמלה" שניתנת בחינם לחולים במצבים סופניים ובעיקר להכניסה ״למסלול מהיר״ לאישורה כתרופה, דבר שצפוי לקרות כבר בחודש אוקטובר הקרוב. עד אז היא תינתן כ"תרופת חמלה" וגם במסגרת ניסויים קליניים במרכזים רפואיים בעולם וגם בישראל, בבתי־החולים תל־השומר והדסה. יש לציין, שעלות טיפול בתרופה מגיע ללמעלה מ–100 אלף שקל, אולם במסגרת הניסוי הקליני וגם כתרופת חמלה, היא ניתנת בחינם.


"אחד החולים שלי הגיע עם מלנומה גרורתית במצב קשה ביותר", אמר פרופ' שכטר, "הוא נכנס למסגרת הניסוי ובתוך שישה שבועות הגוף שלו היה נקי לחלוטין מהסרטן". שכטר מציין כי בשל היותה תרופה ביולוגית, תופעות הלוואי של התרופה מינימליות ומאפשרות לחולים איכות חיים מירבית. "אנחנו בדרך להפוך את המחלה למחלה כרונית שניתנת לטיפול", אמר. "אנחנו גם רואים תוצאות חיוביות בטיפול בתרופה, בסוגי סרטן נוספים כמו שלפוחית השתן, ראש צוואר וריאות". פרופ' אליס רייסין, שעומדת בראש הצוות האמריקאי שפיתח את התרופה, אמרה אתמול: "אני מתרגשת מאוד מהתוצאות, זו בהחלט פריצת דרך במלחמה בסרטן".

כנס Asco, של האיגוד האמריקאי לחקר הסרטן, מתכנס אחת לשנה, משתתפים בו אלפי רופאים וחוקרים מרחבי העולם, ומוצגים בו התרופות והמחקרים האחרונים בחקר הסרטן. חלק ניכר מהדיונים הוקדשו השנה למחקרים בתחום האימונותרפיה והתרופות הביולוגיות, שבהם רואים את הדור החדש של התרופות לסרטן. חברת מרק האמריקנית מחזיקה בארץ את חברת MSD, שזה שמה מחוץ לגבולות ארה"ב. החברה מחזיקה בארץ זרועות שיווק, מכירות ומחקר שבמסגרתן היא יוזמת מחקרים משל עצמה ומשתפת בניסויים בינלאומיים, ביחד עם מרכזים רפואיים בארץ. לגבי מחקר התרופה החדשה, ישראל נצבת במקום השני, אחרי ארה"ב, מבחינת מספר החולים המשתתפים, מה שמעיד על החשיבות הרבה שמוענק למחקר הישראלי בתחום הסרטן.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.