מערכת אש

במשך 23 שנה עמלו אנשים רבים על פיתוח מערכת ליירוט טילים נגד טנקים. אתמול, אחרי הצלחות בשדה הקרב, הוענק לה פרס ביטחון ישראל

הצלחה, עם קבלות: 23 שנה לאחר תחילת פיתוחה ושלוש שנים לאחר שיירטה לראשונה בהצלחה טיל ששוגר לעבר טנק מרכבה — זכתה אתמול מערכת "מעיל רוח" המהפכנית בפרס ביטחון ישראל היוקרתי.

הטקס נערך בבית הנשיא בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס ושר הביטחון משה יעלון. הם העניקו את הפרס לצוות של רפאל — החברה שיצרה את המערכת, למשרד הביטחון, לצה"ל וליצרנית המכ"ם אלתא.

מדובר במערכת המבצעית הראשונה בעולם להגנה על טנקים מפני פגזים וטילי נ"ט כמו לאו, אר־פי־ג'י וקורנט. היא מותקנת על טנקים מדגם מרכבה סימן 4. וכך זה עובד: ברגע שהטיל נורה הוא מזוהה על ידי מכ"ם המותקן בטנק. במקביל, בתוך שברירי שנייה — משגרת המערכת רקטה לעבר הטיל — וזו משמידה אותו בעת מעופו באוויר. בד בבד נותן המכ"ם לצוות הטנק את המיקום שממנו נורה הטיל — מה שמסייע להשמדה מהירה של מקור הירי.

המערכת כבר פעלה בהצלחה פעמיים בזמן אמת ויירטה טילים ששיגרו מחבלים לטנקים באזור הרצועה. ל"ידיעות אחרונות" נודע שבשנה האחרונה נחתמה עסקת ייצוא ראשונה למערכת, שעשויה להגיע לסכום של מאות מיליוני דולרים. ברפאל מצפים לעסקאות נוספות.

אחד מאנשי רפאל שקיבל אתמול את הפרס ציין סיבה נוספת לגאווה: "האמריקאים התחילו לעבוד במקביל אלינו על מערכת דומה, ולמרות שהתקציבים שלהם היו הרבה יותר גדולים הקדמנו אותם, להפתעתם. ב־2011, כשהודיעו לנו שהמערכת יירטה לראשונה טיל בהצלחה והצילה חיים של ארבעה חיילים, התרגשנו מאוד". לדבריו, זמן מה לאחר מכן בוצע יירוט מוצלח נוסף, גם הוא באזור רצועת עזה.

פעם אחת פישלה המערכת ושיגרה בטעות אש לעבר נגמ"ש של צה"ל שהתקרב לטנק מרכבה וזוהה כטיל. בתקרית זו לא היו נפגעים, ובמשרד הביטחון אומרים שהתקלה זוהתה ונפתרה.


אתמול הוענק הפרס לשתי מערכות נוספות, שתיהן חסויות: לצוות של חיל המודיעין ולמפעל מל"מ של התעשייה האווירית על "פיתוח ויישום טכנולוגיות ייחודיות מתקדמות ביותר המקנות יכולות יצירתיות חדשות ומהימנות". בנימוקים נאמר: "השימוש המבצעי ביכולות אלה מביא במישרין להישגים ערכיים מרחיקי לכת בתרומתם לביטחון מדינת ישראל".

הפרס השלישי ניתן לצוות של המוסד על "פיתוח כלים טכנולוגיים ומבצעיים לצורך ביצוע משימות שלא ניתן היה לעשותן בתנאים אחרים. פרויקט המהווה נדבך בעל חשיבות ממדרגה ראשונה במערך המודיעיני, ובכך תורם תרומה משמעותית לביטחון המדינה".

בסך הכל הוענק הפרס ל־24 אנשים שעמלו על פיתוח המערכות.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.