הגיבור של הנח"ל

השיחה בינו לבין אחיו הטייס בעיצומה של הלחימה ריגשה מדינה שלמה. אבל רק עכשיו אפשר לספר על גבורתו של לוחם הנח"ל, סמל־ראשון יוגב

 


סמ"ר יוגב יומיים אחרי הקרב, בהלוויתו של אבי גרינצויג ז"ל
| צילום: תומריקו

בדברי הימים של מבצע "צוק איתן" יישמר מקום של כבוד גם לסמל־ראשון יוגב: אומץ הלב והגבורה העילאית שהפגין לוחם הנח"ל במהלך הקרב עם מחבלי חמאס בבית־חאנון, ושמתפרסמים כעת לראשונה, צפויים לזכות אותו בציון לשבח.

שמו של סמ"ר יוגב נחשף לראשונה ביום שני שעבר, כאשר דובר צה"ל פירסם שיחה שנערכה בעיצומו של המבצע בין לוחם הנח"ל לבין אחיו סרן עוז, טייס מסוקי קרב. "יוגבי, מה הולך? ההורים מתגעגעים. הם מוסרים ד"ש. הם היו אתמול בקדמית, הביאו אוכל. חוץ מזה הכל בסדר?" שאל האח הטייס ברשת הקשר הפלוגתית. "כן, קיבלתי הכל. קיבלתי גם את הפתק. תגיד להם. הוא אצלי בכיס. ומסור ד"ש", הרגיע יוגב. "אני אמסור ד"ש", סיכם אחיו, "תעשה חיים ונדבר" (להאזנה לשיחה - הקליקו כאן)

יממה לאחר השיחה הרגועה הזו אירע הקרב. ב־25 ביולי, שישי בלילה, יצאה הפלוגה המבצעית של גדוד 931 (שחם) של הנח"ל לפעולה התקפית באזור בית־חאנון. לחיילי הפלוגה הצטרפו גם לוחמים מיחידת יהל"ם של חיל ההנדסה ומיחידת הכלבנים עוקץ. בעודם מתקדמים בשטח, נקלעו 14 החיילים למארב. מחבלים מכוח מובחר של חמאס המטירו אש תופת על הכוח. טיל נגד טנקים התפוצץ והרג את לוחם יהל"ם סמ"ר גל בסון ז"ל. כמה מחבריו ליחידה נלכדו תחת דלת ברזל כבדה שקרסה עליהם. מפקד הפלוגה המבצעית, רב־סרן גלעד פסטרנק, נחלץ לעזרתם והרים את הדלת הכבדה תחת אש מקלעים כבדה.

יוגב, הקשר של המ"פ, שהה באותם רגעים במקום אחר. כששמע על ההיתקלות ברשת הקשר, הוא לא היסס: יוגב רץ היישר לתוך האש, ויחד עם מפקדו גלעד פסטרנק לחם כתף אל כתף נגד החוליה. יוגב תפס את מקלע ה"נגב" שנשמט מידיו של חייל פצוע — והמטיר אש ורימונים על המחבלים כדי לרתק אותם למקומם. כשהבחין שאנשי חמאס מנסים לחטוף חיילים, הוא ירה לעברם ומנע זאת.


גם כאשר רסיסי רימון פגעו ברגלו יוגב לא ויתר. צולע ושותת דם פינה את חבריו הפצועים בזה אחר זה, תחת רימונים שהושלכו לעברם, למקום מבטחים. רק אז הסכים להתפנות לטיפול רפואי. בתום הקרב היו מוטלות על הקרקע גופותיהם של 15 מחבלים. צה"ל ספג שבעה פצועים ושני הרוגים — סמ"ר גל בסון ז"ל וסמ"ר אבי גרינצויג ז"ל. יוגב הפצוע הגיע על כיסא גלגלים להלווייתו של גרינצויג, ששימש קשר של סגן מפקד הפלוגה והיה חברו הטוב.

גורמים בצה"ל מרעיפים שבחים על לוחם הנח"ל ומעריכים כי יקבל צל"ש על הצטיינותו בקרב זה ובקרבות נוספים במהלך המבצע. "יוגב עשה עבודה מדהימה", אמרו.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.