משפחת אשכנזי

אתם שייכים לעדות אשכנז? מחקר מדעי מהפכני שנערך בארה"ב מגלה: רוב האשכנזים הם צאצאי משפחה אחת ששורשיה באירופה. ומה זה אומר? שאתם קרובים של פרויד או של איינשטיין


צוחקים עליכם לפעמים ומכנים אתכם "אשכנזים חנונים"? תוכלו להתנחם בממצאים מרעישים של מחקר חדש הקובע שכל היהודים האשכנזים בעולם הם צאצאים של משפחה אחת. ולמה זה אמור לשמח אתכם? כי איכשהו אתם קרובי משפחה של איינשטיין, של פרויד ושל עוד הרבה גאונים כמותם.

מדובר במחקר שנערך על ידי צוות בראשות המדען הישראלי פרופ' איציק פאר מהמחלקה למדעי המחשב ולמערכות ביולוגיות באוניברסיטת קולומביה שבניו־יורק.

הממצאים שהעלו החוקרים היו מרעישים, ופורסמו בכתב העת המדעי "נייצ'ר קומיוניקיישן". המחקר העלה שרוב היהודים האשכנזים שחיים ברחבי העולם הם צאצאים של כ־350 יהודים אשכנזים בלבד, שחיו באירופה לפני 600 עד 800 שנה.

החוקרים בדקו 128 יהודים אשכנזים שחיים בארצות־הברית, ולצורך המחקר השתמשו בציוד משוכלל ומתוחכם שכלל בין היתר מחשבים עם אלגוריתמים הכי מתקדמים בעולם המדע. עבודת הבילוש הגנטי שביצעו הייתה יסודית ומקיפה, עם טעות דגימה מזערית של 0.01%.

שלא כמו במחקרים קודמים שנעשו בעבר בתחום זה, בדקו הפעם המדענים את הדי־אן־אי השלם של כל אחד מהנבדקים. במילים אחרות: את כל 20 אלף הגנים (גנום) שבגופו. במסגרת זו נבדקו שלושה מיליארד אותיות של די־אן־אי, בעוד המחקרים שבוצעו עד כה על הגנום האשכנזי בדקו עד מאות מיליונים בלבד.

פרופ' פאר סיפר אמש ל"ידיעות אחרונות" שהוא נולד וגדל בישראל ושכל משפחתו מתגוררת בארץ. לדבריו, המרחק הגדול ביותר בין כל אחד מהאשכנזים הוא לכל היותר 30 דרגות משפחה. כלומר: אם גבר אשכנזי נישא לאישה אשכנזייה יש סיכוי טוב שהם דודנים רחוקים.

רשת החדשות אן־בי־סי מצאה עניין רב בממצאי המחקר והקדישה לו אמש מקום נכבד, תוך שהיא מציינת (אולי בגאווה) שהרוב המכריע של יהודי ארה"ב הם אשכנזים.


עם זאת, צריך שיהיה ברור: מטרת המחקר לא הייתה להוכיח כמה האשכנזים מוכשרים ומוצלחים, אלא למצוא פתרון רפואי למחלות גנטיות קשות שבהן מרבים יהודי אשכנז לחלות וביניהן סיסטיק פיברוזיס, טאי זקס וסרטן השד.

באמצעות המחקר מקווים החוקרים לפתח תרופות למחלות אלה, המבוססות על "תיקון גנטי", שיפטרו את האשכנזים מהנטייה לחלות בהן.

בינתיים, בשעה שמנסים למצוא תרופות למחלותיכם, תתנחמו בזה שאם אתם אשכנזים אז אתם איכשהו קרובי משפחה של הגאונים והמוכשרים שמופיעים ברשימה הבאה: אלברט איינשטיין, זיגמונד פרויד,  ליאונרד ברנשטיין, היינריך היינה, ש"י עגנון, הנרי קיסינג'ר, סול בלו, מרטין בובר, יצחק בשביס זינגר, פרופ' דניאל שכטמן והרולד פינטר.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.