פצצה חיה

גם ותיקי הרופאים לא זוכרים סיפור כזה: קליע שחדר לגופו של סרן רן בן-עטיה במהלך "צוק איתן" עלול היה להתפוצץ בכל רגע. בניתוח יוצא דופן, כאשר המנתחים פועלים ללא מכשור חשמלי מחשש לפיצוץ, הוצא הקליע וחייו של רן ניצלו. עכשיו הקצין והרופאים משחזרים לראשונה את רגעי האימה


סרן רן בן-עטיה | צילום: רמי זרנגר

פרופ' עודד זמורה כבר ביצע בקריירה שלו לא מעט ניתוחים קשים וסבוכים, לא אחת כאשר הפציינטים שלו היו בסכנת חיים. אבל בבוקרו של ה־7 באוגוסט השנה, בחדר הניתוח של המרכז הרפואי שיבא בתל־השומר, הוא והצוות שלו עמדו להיכנס לניתוח שונה מאוד: הפעם גם חייהם שלהם היו עלולים להיות בסכנה.

 

כשלושה שבועות קודם לכן, צפון רצועת עזה, השלבים הקרקעיים הראשונים במבצע "צוק איתן".

סרן רן בן עטיה (27), קצין אג"ם בחטיבת הנח"ל, לוחם עם הגדוד שלו בצפון רצועת עזה. המטרה: השמדת פיר של מנהרת טרור. תוך כדי כיוון הכוחות לעבר פתח המנהרה, הוא חש לפתע כאב עז מפלח את כף ידו הימנית ואת הירך. בן עטיה הבין שנפגע מכדור של צלף פלסטיני.

תחת אש כבדה פונה בן עטיה במסוק והובהל לשיבא. שם התברר כי הקליע חדר תחילה את כף ידו וריסק אותה, יצא מצידה השני, חדר לירכו של בן עטיה ונעצר סמוך מאוד למרכז עצבים רגיש. אבל מה שהדהים את הרופאים היה גודלו של הקליע: 0.5 אינץ' קוטרו (כ־13 מ"מ) וכ־5.5 ס"מ אורכו. גם ותיקי הרופאים התקשו להיזכר מתי הצליחו להציל פצוע מקליע 0.5. לכן, בשלב זה, החליטו הכירורגים להמתין, מחשש שעצם הניסיון לחלץ את הכדור יסכן את חייו של בן עטיה.

אלא שאז הגיעו בשורות מדאיגות ממומחי הצבא, שבחנו גם הם את הממצאים הנדירים: יש חשש כבד שמדובר בקליע נפיץ. "למעשה", מספר פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל שיבא, "רן היה מעין פצצה חיה בפוטנציה".


לכולם היה ברור שזה עומד להיות הליך כירורגי מאוד לא שגרתי, משהו שבין ניתוח ובין סילוק פצצה. פרופ' רוטשטיין: "התלבטנו אם הרופאים ילבשו שכפ"צים וקסדות מגן במהלך הניתוח. לבסוף, כפשרה, הם הרכיבו רק משקפי מגן. פינינו את כולם מחדר הניתוח, והיו שם מלבדנו בקרבת מקום גם האנשים הרלוונטיים מיחידת החבלה של הצבא. קיבלנו מהם הוראה חד־משמעית לא להשתמש במכשירים מכניים, מחשש לפיצוץ. בניתוח שנמשך ארבע שעות נשלף הכדור ללא נזק נוירולוגי, בלי חתיכות, בלי שאריות ובלי פגיעה במערכת העצבים".

רן, אתה מבין את משמעות העניין?

"הבנתי רק בדיעבד שהיה חשש כזה שאני פצצה מתקתקת", אומר סרן בן עטיה בראיון ראשון. "וכן, זה נשמע מפחיד. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם חלילה זה היה משתבש. אני אדם אופטימי מטבעי ואני לא רוצה לחשוב בכלל על האפשרות הזאת".

הראיון המלא - ביום שישי בגיליון יום הכיפורים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.