נלחמים עד הקוף

בעוד כחודשיים תפסיק חוות מזור לייצא קופים למטרות ניסויים. לכאורה, זהו ניצחון גדול לארגוני זכויות בעלי החיים, אבל תחקיר "ידיעות אחרונות" בודק מה יעלה בגורלם של הקופים שעלולים להישלח לארה"ב ומי ידאג לקופי החווה שיישארו בארץ

קוף מקוק
 

בקרוב הכלובים יתרוקנו, הצווחות יידמו, גורי הקופים לא יופרדו מהוריהם. לפני כשנתיים, לאחר כשני עשורים של יצוא קופים לניסויים מישראל, הגיעה הבשורה מהמשרד להגנת הסביבה: חוות מזור, אשר מתמחה בגידול קופים למטרות סחר – תפסיק לייצא קופים. תאריך הפסקת הסחר שנקבע הוא ינואר 2015. עד למועד זה, איפשר היועץ המשפטי לממשלה לחווה לייצא קופים למטרות מחקר רפואי בלבד.
אלא שתחקיר "ידיעות אחרונות" חושף כי במהלך החודשים האחרונים בונה חברה שאחד מבעליה הוא אואן גריפיתס, ממנהלי חוות מזור – חווה חדשה לגמרי בפלורידה, אשר על פי תוכניות הבנייה שלה יכולה לאכלס אלפי קופים. במקביל הוגשה בשבוע שעבר בקשה ליצוא של 240 מתוך כ־1,300 הקופים שנמצאים בחווה בישראל לארה"ב.
בבקשה שהוגשה צוינה הכתובת שאליה מיועדים הקופים: חברת באקשייר קורפוריישן (Buckshire Corporation) שבפנסילבניה. מבדיקה שערכנו עולה כי לא מדובר במוסד למחקר רפואי או באוניברסיטה עתירת מעבדות. זוהי בעצם חווה אחרת לגידול קופים. במילים אחרות, אם תאושר הבקשה, מאות הקופים יישלחו למכלאות חדשות, ומשם הם יכולים להגיע לניסויים שונים.
ענת רפואה, מנהלת עמותת "מאחורי דלתות המעבדה", אשר מובילה את המאבק בניסויים בקופים ונלחמת שנים ארוכות ביצוא הקופים מחוות מזור, הופתעה למשמע הדברים: "אני לא רואה אופציה כזו. אני לא רואה אפשרות שאנחנו לא נצליח להציל את הקופים האלה, לא ניתן לזה לקרות. אם ניאלץ, נחסום בגופנו את יציאת הקופים. אחרי שסוף־סוף הצלחנו להביא להוצאת ישראל מציר הסחר בקופים, אנחנו לא מתכוונים לוותר על אף קוף שנמצא בחווה עכשיו, ונעשה כל שביכולתנו כדי למנוע הגעה אפילו של קוף אחד לחווה הזו בארה"ב, או לכל מקום אחר שממנו הוא עלול להגיע לאזמל הנסיינים".
 
 
התחקיר המלא - ביום שישי ב"7 ימים"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.