"לפעמים 'בוגד' הוא תואר כבוד"

בגיל 75 מוציא עמוס עוז את "הבשורה על פי יהודה", הספר שבמובן מסוים, הוא אומר, חשב עליו כל חייו. אשכול נבו שמע ממנו על מלחמה, שלום ובוגדים, על הרומן החדש, המאתגר הן את היהדות והן את הנצרות, ועל בדידותם של מספרי הסיפורים
עמוס עוז | צילום: גבריאל בהרליה
 
 
"הרבה פעמים בחיי קראו לי בוגד, הפעם הראשונה הייתה כשהייתי בן שתים־עשרה ורבע וגרתי בשכונה בסוף ירושלים. זה היה בחופש הקיץ, פחות משנה לפני שהשלטון הבריטי הסתלק מהארץ ומדינת ישראל נולדה מתוך המלחמה"
(מתוך "פנתר במרתף", עמוס עוז)
 

הרומן החדש והמרתק של עוז, "הבשורה על פי יהודה", מתחיל בהזמנה לשיחה. ב"הצעה לקשר אישי", ליתר דיוק. שמואל אש, סטודנט שמפסיק את לימודיו בגלל אהבה שנכשלה ועומד לעזוב את ירושלים, נתקל ברגע האחרון ממש במודעה, ליד הקפטריה, שמציעה מגורים חינם ושכר חודשי צנוע למי שיסכים לארח חברה לנכה בן 70, ש"זקוק בעיקר לשיחה ולא לסיעוד". בביתו הקטן והאפלולי של הנכה, גרשום ואלד, יפגוש שמואל אש גם את עתליה המושכת והמתעתעת, ועם שניהם הוא ינהל שיחות מרתקות על אהבה, בגידה ובדידות, וגם על נקודה בציר ההיסטוריה, שבה הציונות הייתה יכולה לכאורה לבחור בדרך אחרת. ולא בחרה.
אנחנו יושבים בחדר העבודה בביתו של עוז, בשעת בוקר מאוחרת. מוקפים ספרים רבים. שותים כוס תה ומשוחחים, ממש כמו שעושות הדמויות בספר.
יש הרבה מאוד שיחות ברומן החדש שלך. תוך כדי קריאתו חשבתי על זה שאנחנו חיים בעולם שבו שיחה מלב אל לב נהייתה אירוע נדיר. אתה עדיין מצליח לשוחח עם אנשים?
"כן, אבל יותר עם אנשים מהדור שלי מאשר עם אנשים צעירים. אני מצליח לשוחח עם תלמידים, זה כן. לא באולם ההרצאות, אלא אצלי בחדר. לפני השיעור או אחרי השיעור. אבל אתה צודק. אנשים פחות משוחחים ויותר שולחים מסרונים או משאירים הודעות. בספר, לעומת זאת, יש שלושה אנשים שסגורים חורף שלם, חורף ירושלמי קר וגשום, בתוך בית אבן קטן, מה הם יעשו אם לא ידברו? מה עוד שיש שם אחד שמשלמים לו כדי לדבר ושני שמשלם כדי שידברו איתו".
אתה זוכר מתי התחלת לחשוב על הספר הזה? אני יודע שאני לפעמים ממציא את "סיפורי הלידה" של הספרים שלי בדיעבד, כי אני לא מצליח לשים את האצבע על רגע הבראשית.
"באמת קשה לענות על זה. במובן מסוים אני חושב על הספר הזה כל חיי. השאלה 'מה זה בוגד?' העסיקה אותי מגיל צעיר מאוד. גם מפני שכבר בהיותי ילד קראו לי בוגד".
 
 
הראיון המלא - ביום שישי ב"7 ימים"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.