אלוף בצריח

מלך שחור־לבן: בתום 4 שעות משחק, גבר אביטל בורוכובסקי בן ה־17 מרחובות על יריבו הספרדי — והפך לאלוף אירופה בשחמט עד גיל 18

 
בעוד בכדורגל הישראלי עתיר המשאבים חולמים רק להשתחל לאליפות אירופה — השחמט הישראלי יכול להתגאות באלוף אירופה לנוער עד גיל 18: רב־האמן אביטל בורוכובסקי (17) שכבש אתמול את האליפות שנערכה בגיאורגיה.

"אני לא מאמין שזה אמיתי. היה קשה מאוד אבל נלחמתי עד הסוף", אמר אתמול בורכובסקי דקות ספורות אחרי זכייתו. בגמר הטורניר הוא גבר על יריבו הספרדי במשחק שנמשך 4 שעות. מדובר בהישג חסר תקדים בעולם השחמט הבינלאומי, ומומחי שחמט ישראלים מנבאים לבורוכובסקי עתיד מזהיר בזירת השחמט העולמית.

מלבד היותו אלוף אירופה, בורוכובסקי מחזיק גם בתואר השחמטאי הצעיר ביותר בישראל שזכה בתואר היוקרתי רב־אמן, אותו קיבל בינואר האחרון. הוא מתגורר ברחובות ולומד בכיתה י"ב בתיכון דה־שליט במגמה לתלמידים מצטיינים, וממוצע הציונים שלו הוא 95 בכל המקצועות הריאליים. הוא משחק במועדון השחמט של כפר־סבא ומדי יום מתאמן יותר מ־4 שעות.

"לוקח לי זמן לעכל שאני אלוף. היו רגעים קשים במשחק שבהם הרגשתי שהניצחון עוד רגע בורח לי", תיאר האלוף הצעיר. "היריב היה על סף ניצחון, אבל למזלי הוא עשה כמה טעויות ונפל בפרצה שהכנתי לו. הגענו למצב של תיקו ואחר כך הגעתי לניצחון".

למרות היוקרה של התואר החדש, בורכובסקי לא עוצר כאן: "בשבילי אלוף אירופה זה רק תואר, ואני צריך להמשיך לעבוד קשה. החלום שלי הוא להיות יום אחד אלוף העולם לבוגרים".

בתוך ההתרגשות והגאווה שהציפה אותו אתמול, נזכר אביו של אביטל, גיל, ברגע שבו לקח את בנו לראשונה בחייו לחוג שחמט: "הוא התחיל לשחק בגיל 4 וחצי. המדריכים אמרו שהוא משהו מיוחד אבל אני חשבתי שהם אומרים את זה לכולם. מתברר שהם צדקו".

יו"ר ועדת הנוער של השחמט, חגי פרנק, שעמד בראש המשלחת לגיאורגיה, אמר אתמול: "זו תחושת סיפוק גדולה מאוד. השקענו המון באביטל, הוא קיבל מהאיגוד מלגה שנתית בגובה 70 אלף שקלים. זאת גאווה גדולה לחזור עם מדליה לישראל".


הישג נוסף נרשם לישראל בעולם השחמט בזכות אריאל ארנברג, שזכה במקום החמישי באליפות אירופה עד גיל 14.

 


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.